Taśma do ćwiczeń staje się coraz bardziej popularnym elementem, który wykorzystuje się w czasie treningu. Okazuje się jednak, że dla wielu osób wybór odpowiedniego przyrządu jest nie lada trudnością. Nic w tym dziwnego, ponieważ na rynku można spotkać różne warianty taśm, które zalezą nie tylko od oporu. Wiele osób nie wie, że taśmę powinno dobierać się także do wykonywanej aktywności fizycznej, dlatego też warto znać rodzaje, jakie oferuje rynek. Dzięki temu będziemy mogli wybrać produkt idealnie dopasowany do naszych potrzeb. 


Z artykułu dowiesz się:

taśma do ćwiczeń
Ćwiczenia w domu z użyciem taśmy do ćwiczeń

Taśma do ćwiczeń inaczej nazywana także gumą treningową, gumą fitness lub gumą oporową jest narzędziem, które z powodzeniem można wykorzystać w czasie treningu siłowego, aerobowego, a także podczas rehabilitacji. Z taśm mogą korzystać zarówno trenerzy, zawodnicy, czy osoby rehabilitowane, a także amatorzy, którym zależy na domowym treningu. Taśmy doskonale sprawdzą się tam, gdzie dana osoba chce nie tylko wzmocnić poszczególne części swojego ciała, ale także w znacznym stopniu poprawić swoją kondycję. Decydując się na trening z tym przyrządem, warto mieć na uwadze, że przynosi on wiele korzyści. Co więcej, taśma do ćwiczeń jest stosunkowo tania, dlatego narzędzie zyskuje na popularności. 

Taśma do ćwiczeń — jakie rodzaje oferują producenci?

Jeżeli zdecydowaliście się na kupno taśmy do ćwiczeń, zanim podejmiecie ostateczną decyzję, warto, abyście przyjrzeli się produktom, jakie oferuje rynek. Warto bowiem poznać wszystkie możliwości i wybrać rozwiązanie, które pozwoli wam zadbać o kondycję i swoje zdrowie. Poniżej opowiemy Wam o rozmaitych taśmach do ćwiczeń, dzięki czemu będziecie wiedzieć, która jest dla Was odpowiednia.

Taśma do ćwiczeń oporowa

Oporowa taśma do ćwiczeń służy przede wszystkim do wykonywania ćwiczeń siłowych. Produkt ma formę pętli. Chcąc nabyć najbardziej wytrzymałe taśmy tego rodzaju, należy wybierać te, które wykonano z lateksu. Tego typu produkty z powodzeniem zastępują rozmaite obciążenia, co pozwala na intensywny rozwój mięśni osób, które zdecydowały się na trening z ich udziałem. 

Taśma oporowa ma formę pętli, której obwód wynosi około 2 m. Jej znakiem rozpoznawczym jest znacznie większy opór niż ten, który posiadają taśmy pilates. Co więcej, są także trwalsze. 

Ten rodzaj gum wykorzystują osoby, którym zależy na ujędrnieniu sylwetki, utracie zbędnych kilogramów, a także budowie masy mięśniowej. Opór tych gum wynosi od 1,5 kg nawet do 160 kg. 

Taśma do ćwiczeń Mini Bands

Mini Bands są również taśmami oporowymi. Różnica polega na tym, że są znacznie cieńsze i mają mniejszą pętlę niż tradycyjne gumy oporowe. Tego rodzaju produkt chętnie wykorzystują kobiety w czasie ćwiczeń fitness. Dzięki treningowi z tego typu produktem panie doskonale wzmacniają mięśnie brzucha, pośladków i nóg. 

Obwód wspomnianych taśm wynosi od 50 do 60 cm. Jeżeli mowa o oporze, to ten waha się między 5 a 25 kg. 

Jeżeli chcesz osiągnąć jak najlepsze efekty, ćwiczenia z taśmami mini bands wzbogać o ćwiczenia z gumami oporowymi. 

Taśma do ćwiczeń pilates

Tego typu taśma do ćwiczeń ma długość od 120 do 180 cm. Różna szerokość i grubość produktu sprawia, że mają różny opór, który waha się między 5 a 25 kg. Można z niej skorzystać podczas ćwiczeń rozciągających. Świetnie sprawdza się także w rękach osób początkujących, które dopiero zaczynają przygodę z regularnymi treningami. Taśma do ćwiczeń pilates sprawdzi się również u osób, które nie mogą intensywnie ćwiczyć. Dzięki niej rozciąganie będzie nie tylko bezpieczne, ale także skuteczniejsze i bardziej przyjemne. 

Taśma do ćwiczeń Loop Band

Guma do ćwiczeń Loop Band to produkt, który sprawdzi się zamiast sprzętu na siłowni. Jeżeli nie masz zatem możliwości regularnego korzystania z tego typu miejsc, możesz nabyć tego typu taśmę, która jest w stanie zastąpić Ci np. wyciąg. 

Loop Band to doskonała alternatywa dla osób, które lubią się podciągać. Doskonale sprawdzi się także do ćwiczeń wykonywanych przy drabince. Wiele osób wykorzystuje je także do rozciągania po treningu lub ciężkim i męczącym dniu pracy. 

Ekspander — taśma do ćwiczeń z uchwytami

Ekspander, zwany również tubingiem wyróżnia się wśród innych taśm tym, że posiada specjalne uchwyty, które w znacznym stopniu wzmacniają trzymanie gumy w czasie wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Przyrząd można wykorzystywać nie tylko w siłowniach czy klubach fitness, ale także we własnym domu. 

Podobnie, jak wyżej wymienioną taśmę Loop Band, również tubing można z powodzeniem przymocować do drabinki, czy klamki drzwi lub nogi od mebla, co pozwoli rozpocząć ćwiczenia siłowe, takie jak przyciąganie taśmy do klatki piersiowej. 

Zanim rozpoczniesz ćwiczenia, w pierwszej kolejności naciągnij linkę za pomocą dłoni. Choć czynność ta wydaje się na pozór niezwykle prosta, w praktyce mocno wzmacnia mięśnie i mobilizuje je do dalszej pracy. 

Flossing Band — taśma do ćwiczeń wzmacniająca i regenerująca mięśnie

Flossing Band to taśma, którą stworzono specjalnie dla osób potrzebujących pomocy w regeneracji i wzmocnieniu mięśni. Okazuje się, że jej użytkowanie znacznie różni się od pozostałych produktów. Taśmę bowiem owija się na bolącym mięśniu, rozpoczynając kilka centymetrów pod miejscem pojawiania się bólu i kończąc kilka cm przed miejscem jego pojawienia się. Kolejnym krokiem jest rozpoczęcie ćwiczeń. Aby mieć pewność, że trening będzie skuteczny, warto kilka ćwiczeń wykonać w obecności specjalisty. Trening wykonuje się do momentu, kiedy nie pojawi się mrowienie. Kiedy zatem poczujesz taki stan jest to oznaka, że trzeba skończyć trening i zdjąć taśmę. Flossing Band nie tylko zmniejsza ból, ale także poprawia zakres ruchomości. 

taśma do ćwiczeń
Czerwona taśma do ćwiczeń oporowych

Jak prawidłowo dobrać taśmę do ćwiczeń?

Kiedy zdecydujesz się na kupno taśmy do ćwiczeń, pamiętaj, aby nie sugerować się ceną, a przeznaczeniem danego przyrządu. Przyglądając się wyżej wymienionym rodzajom gum nie sposób nie zauważyć, że zupełnie inną taśmę wykorzystuje się do ćwiczeń pilates i rozciągających, innej do siłowych, a jeszcze innej do fitnessu. 

Kolejną rzeczą, na którą także trzeba zwrócić uwagę, jest opór, jaki guma stawia podczas wykonywania treningu. Szerokie i grube taśmy znacznie zwiększają powodzenie ćwiczeń. Z takich narzędzie powinny jednak korzystać osoby zaawansowane, które regularnie ćwiczą. W związku z tym, że stawiają duży opór, trening z ich użyciem jest ciężki. Nie można jednak zapominać o doskonałych efektach, jakie się osiąga. 

Wybierając taśmy do ćwiczeń o określonym oporze, trzeba zwrócić uwagę na ich kolory, które nie tylko określają rodzaj produktu, ale także znacznie ułatwiają zakupy. 

Choć na rynku istnieje wiele produktów, zakup gumy do ćwiczeń nie musi być trudny. Zanim zatem ostatecznie wybierzesz taśmę, odpowiedź sobie na poniższe pytania:

  • jakiemu celowi przyświeca kupno taśmy do ćwiczeń?
  • jakie ćwiczenia chcesz wykonywać z jej pomocą?
  • jakie efekty chcesz osiągnąć?

Jeżeli nie jesteś amatorem, wybierz taśmy o większym oporze. Zwróć uwagę na siłę mięśni w różnych partiach ciała. Może bowiem okazać się, że nogi masz znacznie silniejsze niż ręce. Na tej podstawie dopasuj opór taśmy.

Jeśli natomiast nigdy nie miałeś styczności z regularnymi treningami lub chcesz wykorzystać taśmę do ćwiczeń rehabilitacyjnych, które pozwolą Ci dojść do pełnej sprawności po kontuzji, wybierz produkty o mniejszym oporze. 

Taśma do ćwiczeń — jak wygląda obciążenie gum oporowych?

Jeżeli do tej pory regularnie ćwiczyłeś na siłowni i chciałbyś spróbować treningu z taśmami, musisz mieć na uwadze, że ten znacznie różni się od ćwiczeń na maszynach i z ciężarami. Różnica polega na tym, że:

  • mięśnie poddaje się zupełnie innym obciążeniom (to zmienia się w czasie wykonywania poszczególnych powtórzeń);
  • ćwiczenia z taśmą wymaga większej koncentracji i kontroli nad ciałem, co skutkuje nie tylko angażowaniem większej ilości mięśni, ale także spalaniem dodatkowych kalorii.

Nie wierzysz, że ćwiczenia z taśmą to coś innego, niż z tradycyjną hantlą? Oto przykład — jeśli podniesiesz odważnik o masie 15 kg, ten zawsze będzie stawiał taki sam opór. Tak działa grawitacja, która będzie go ciągnąć w dół zawsze z taką samą siłą. Ćwiczenie z gumą wygląda zgoła inaczej. Im bardziej będziesz ciągnął przyrząd, tym będzie on stawiał większy opór. Jeżeli chcesz wiedzieć, jaki minimalny i maksymalny opór ma taśma, którą chcesz wybrać, wystarczy sprawdzić, co na jej temat pisze producent. Czytając, że dana guma do ćwiczeń ma opór od 5 do 15 kg, pamiętaj, że najmniejszy opór, jaki będzie stawiała podczas ćwiczeń równa się 5-kilogramowemu obciążeniu. Kiedy będziesz ją coraz bardziej rozciągał, największy opór, jaki będzie stawiać wynosi 15 kg.

Chcąc osiągnąć jak największy opór, trzeba rozciągnąć gumę do 3x jej podstawowej długości. oznacza to, że jeśli guma ma długość 50 cm, to jej maksymalne rozciągniecie będzie wynosiło 1,5 m. Osiągając tę długość możesz mieć pewność, że guma stawia największy opór. 

Jeżeli zastanawiasz się, czy taśmę do ćwiczeń można rozciągnąć bardziej, odpowiedź jest prosta — TAK!. Pamiętaj jednak o tym, że nie będzie stawiała większego oporu, niż maksymalny podany przez producenta. Co więcej, kiedy rozciągniesz ją zbyt mocno, może pęknąć. Jeśli natomiast zawsze będziesz rozciągał ją we wskazanych granicach, możesz mieć pewność, że taśma do ćwiczeń wytrzyma od 5 do 10 lat.

guma do ćwiczeń
żółta taśma do ćwiczeń oporowych

Taśma do ćwiczeń — jej kolor ma ogromne znaczenie

Kupując pierwszą w życiu taśmę do ćwiczeń, wiele osób nie wie, który produkt stawia większy opór, który jest słabszy, a który mocniejszy. Mając to na uwadze producenci tego typu akcesoriów postanowili ułatwić życie swoim Klientom wprowadzając odpowiednie kolory dla tej samej serii taśm do ćwiczeń. Rozwiązanie to pozwala na to, że Klient na pierwszy rzut oka wie, z jakim oporem gumy będzie miał do czynienia. Musisz jednak pamiętać o tym, że producenci nie do końca porozumieli się w kwestii kolorów, co w konsekwencji oznacza, że u jednych guma w kolorze czerwonym ma taki sam opór jak taśma w kolorze czarnym u innych. Dlatego też nabywając odpowiednie produkty w sklepie internetowym warto skorzystać z filtrów, dzięki którym będziesz mógł uszeregować odpowiednio interesujące Cię produkty, zarówno względem producenta, jak i oporu, jaki stawiają poszczególne gumy. 

 

Zobacz także: Gumy do ćwiczeń – dlaczego warto wykonywać trening z przyrządem?

 

Kiedy zastosować taśmy do ćwiczeń z określonymi oporami?

Przyglądając się różnym modelom taśm do ćwiczeń, da się zauważyć, że są gumy ze słabszym i mocniejszym oporem. Wybór odpowiedniej jest niezwykle ważny. Okazuje się bowiem, że ta sama guma może zarówno ułatwić, jak i utrudnić wykonanie określonych ćwiczeń. 

W związku z tym, że chcemy, abyście przekonali się do treningu z taśmami do ćwiczeń i żeby to była dla Was sama przyjemność, poniżej przedstawimy istotne informacje dotyczące oporu produktów i ich wpływu na wykonywanie określonych ćwiczeń. 

Guma może zmniejszyć trudność wykonywanych ćwiczeń

Jeżeli zdecydujesz się na trening z taśmą, powinieneś wiedzieć, że w przeciwieństwie do innych przyrządów (np, hantli, czy sztangi) wspomniany przyrząd może znacznie ułatwić wykonanie określonych ćwiczeń. 

Okazuje się zatem, że taśma do ćwiczeń jest przez wielu wykorzystywana wtedy, kiedy chcą nauczyć się nowego ruchu. Dzięki gumie ćwiczenie wykonują go poprawnie techniczne. Przyrząd sprawdza się także, jeśli wracasz do formy, np. po kontuzji. Taśma do ćwiczeń pomaga wówczas wykonać całość ćwiczenia bez obaw, że zrobisz sobie krzywdę. 

Przykładem zmniejszenia trudności wykonania określonego ćwiczenia może być podciąganie. Kiedy zaczepisz taśmę o drążek i naciągniesz ją spodem stopy, podczas treningu taśma „odejmie” Ci ciężar ciała, dzięki czemu wykonanie ćwiczenia będzie znacznie prostsze. 

Wykorzystaj taśmę do stworzenia przyrządów, jakie znajdziesz na siłowni

Wybierając trening z taśmą powinieneś mieć świadomość, że wykorzystując drążek i wspomniane narzędzie, możesz stworzyć przyrząd, którego nie powstydziłaby się żadna szanująca się siłownia. Przeplatając gumę przez drążek możesz stworzyć wyciąg górny, dzięki któremu wykonasz wiele ćwiczeń, np. skręty tułowia, wyprosty ramion, czy wszelkie ściągania klatki piersiowej. 

Jeżeli zależy Ci na stworzeniu wyciągu dolnego, wystarczy, że przepleciesz taśmę do ćwiczeń pod drzwiami i zablokujesz ją o jakiś ciężar, np. hantle. 

Jak widać powyżej, wystarczy kilka gum o różnych oporach, abyś bez problemu stworzył swoją własną, domową siłownię. 

Jaką taśmę wybrać, aby prawidłowo zadbać o postawę?

Decydując się na ćwiczenia z taśmą angażujesz, a tym samym wzmacniasz mięśnie głębokie, które i odpowiedzialne są za Twoją postawę. Trening z gumą sprawi, że sylwetka będzie zawsze wyprostowana, co przekłada się nie tylko na korzyści zdrowotne, ale także życie codzienne. Osoby, które zawsze chodzą wyprostowane postrzegane są przez innych jako osoby niezwykle pewne siebie i takie, które wiedzą, czego chcą od życia. 

Aby móc trenować mięśnie głębokie, należy wybierać zawsze taśmy do ćwiczeń o najniższym oporze. Musisz bowiem wiedzieć, że w tego typu ćwiczeniach nie liczy się siła, ale precyzja ruchu. Pamiętaj o tym, że im większy opór będzie stawiała taśma do ćwiczeń, tym trudniej będzie Ci zachować prawidłową technikę. Co więcej, mięśnie głębokie są słabsze od innych, dlatego też potrzebują znacznie mniejszego obciążenia. 

Jaką taśmę wybrać do ćwiczeń rehabilitacyjnych?

Doznałeś urazu barku, kolana lub łokcia? Wymienione części ciała potrzebują odpowiedniej aktywizacji? Jeżeli tak i chciałbyś ćwiczyć z użyciem taśmy, pamiętaj, aby wybierać produkty z niewielkim oporem. Doskonale sprawdzą się tutaj gumy mini band, taśmy pilates, a także najcieńsze na rynku gumy oporowe. Pamiętaj przy tym, aby kupić kilka produktów. W zależności od tego, którą część ciała będziesz rehabilitować, będziesz potrzebować innego oporu, a tym samym innej taśmy do ćwiczeń. 

Dlatego też, jeśli chcesz kupić taśmy oporowe, wybierz kilka podstawowych rodzajów gum o różnych oporach. Nie wiesz jakie wybrać? Poniżej przedstawimy propozycję podstawowych zestawów dla pań i panów. 

guma do ćwiczeń
Gruba osób ćwiczy z użyciem taśm oporowych

Jakie modele sprawdzą się dla Pań, a jakie dla Panów?

Każdy ma różne potrzeby. Nie inaczej jest w czasie treningów. Mając na uwadze fakt, że zarówno panie, jak i panowie mogą mieć problem z wyborem odpowiednich taśm do ćwiczeń, w tabeli zestawiliśmy podstawowe zestawy, jakie sprawdzą się podczas ćwiczeń. Jeżeli nadal nie wiesz, która taśma do ćwiczeń będzie dla Ciebie odpowiednia, zapoznaj się z wybranymi przez nas produktami. 

Nazwa zestawuZawartość zestawuCena zestawuDla kogo?
Zestawy dla kobiet
Zestaw na dobry start z taśmami Mini Bands2 gumy oporowe: żółta i czerwona

5 gum Mini Bands: żółta, niebieska, zielona, czerwona i czarna

ok. 90 złDoskonały dla początkujących pań, które nie chcą wydać zbyt dużo, chcąc jednocześnie sprawdzić, czy trening z taśmami przypadnie im do gustu.

Pozwala na trening wszystkich partii ciała

Zestaw optymalny3 taśmy oporowe: czerwona, żółta, czarna

4 gumy Mini Bands: czarna, niebieska, czerwona, żółta

ok. 130 złPrzygotowany dla osób, którym zależy na wszechstronnym treningu w domu. Dzięki niemu da się zadbać nie tylko o swoje zdrowie, ale także będzie można rozwijać sylwetkę. Ćwicząc z jego użyciem możesz odpowiednio ją rzeźbić ją i utracić kilka zbędnych kilogramów.
Zestaw rozbudowany4 gumy oporowe: żółta, czerwona, czarna i fioletowa

4 gumy mini bands: żółta, czerwona, niebieska, czarna

ok. 170 złDla osób, które na co dzień trenują siłowo i chciałyby spróbować treningu z taśmami do ćwiczeń
Zestawy dla mężczyzn
Zestaw optymalny4 gumy oporowe: żółto-czarna, różowo-czarna, zielono-czarna, niebiesko-czarnaok. 125 złDla panów, którzy chcą mieć uniwersalny zestaw, w którym znajdą się wszystkie obciążenia
Zestaw rozbudowany5 gum oporowych: żółta, czerwona, czarna, fioletowa, zielonaok. 200 złDoskonały zestaw dla panów, którzy chcą rozwinąć muskulaturę. Łącznie potrafią wygenerować około 146 kg oporu.

 

Jakie są ceny taśmy do ćwiczeń?

Przyglądając się cenom zawartym w tabeli, zapewne myślisz, że taśma do ćwiczeń jest drogim przyrządem. Okazuje się, że wcale tak nie jest. Zwróć uwagę, że podane ceny obejmują cały zestaw, natomiast koszt jednej gumy zaczyna się już od 10 zł. Oczywiście w zależności od wykorzystania oraz długości produktu, cena może się różnić. Jak zatem widać, taśma do ćwiczeń jest jednym z najtańszych przyrządów, który może pomóc Ci w skutecznym treningu całego ciała.

Koszyk
Przewiń do góry

Kontynuując korzystanie z witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Czytaj więcej!

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close