Trudności logistyczne to jedna z przeszkód dla osób, które chcą rozpocząć regularne treningi. Jeżeli należysz do takich osób, jednak zależy Ci na poprawie kondycji, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś rozpoczął treningi we własnym domu. Wystarczą taśmy do ćwiczeń oraz trochę chęci. Nie wiesz, jak ćwiczyć ze wspomnianym przyrządem? Dziś podpowiemy Ci, jakie ćwiczenia wykonywać na różne partie ciała. 


Z artykułu dowiesz się:

taśma do ćwiczeń
Ćwiczenia w domu z użyciem taśmy do ćwiczeń

Brak możliwości dojeżdżania na regularne treningi na siłowni nie jest żadną wymówką, jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie i tężyznę fizyczną. Możesz bowiem ćwiczyć w domu, w dowolnym momencie. Kilkanaście minut 3 razy w tygodniu to niewiele czasu, jednak właśnie on może odmienić Twoje życia. Wystarczy taśma do ćwiczeń i trochę wolnego miejsca. Odpowiednio dobrany trening jest w stanie wzmocnić wiele partii mięśni, dzięki czemu będziesz czuć się i wyglądać znacznie lepiej. Warto także podkreślić, że sama guma do ćwiczeń to niewielki wydatek, a duża pomoc w domowych treningach, dlatego warto pokusić się o jej nabycie. 

Taśmy do ćwiczeń — jakie produkty wybrać do domowych treningów?

Kiedy przyjrzysz się ofercie rynkowej, zapewne zdasz sobie sprawę, że istnieje niejedna taśma do ćwiczeń. Okazuje się, że produkt wybiera się spośród wielu dostępnych na rynku. Aby kupić odpowiedni produkt, trzeba wziąć pod uwagę swoją sprawność fizyczną, kolor produktu oraz jego opór. 

Osoby starsze, które chcą zachować tężyznę fizyczną powinny zdecydować się na taśmy do ćwiczeń beżowe lub żółte. Kobiety powinny używać taśm czerwonych, a mężczyznom powinny spodobać się taśmy zielone lub niebieskie. Jeżeli jesteś osobą, dla której trening nie jest niczym nowym, zainwestuj w taśmy czarne lub złote. To właśnie one stawiają największy opór.

 

Zobacz także: Dlaczego warto wykonywać trening z taśmą?

 

Pamiętaj o tym, że taśma do ćwiczeń choć jest istotna, nie pomoże, jeśli ni będziesz miał dostosowanego treningu. Warto zatem jeszcze przed rozpoczęciem ćwiczeń wybrać się do specjalisty, który ułoży odpowiedni zestaw. Istotny jest także chwyt. Taśmę należy mocno chwycić, a następnie podwójnie owinąć na dłoniach. Dzięki temu możesz mieć pewność, że guma nie wyślizgnie Ci się podczas wykonywania poszczególnych ćwiczeń. Podobną metodę należy stosować, kiedy ćwiczysz stopy. 

Taśmy do ćwiczeń oporowe a trening — jak prawidłowo ćwiczyć z przyrządem?

Jeżeli chcesz wykonywać ćwiczenia z taśmą oporową, poza tradycyjną tańszą gumą bez rączek możesz wybrać produkt, który wyposażono dodatkowo w uchwyty znajdujące się na obu końcach. 

Zanim rozpoczniesz trening z taśmą, najpierw wykonaj odpowiednią rozgrzewkę. Tutaj skup się na podskokach, pajacykach, wymachach rąk, biegu w miejscu i rozgrzewki nadgarstków. Jeżeli masz sprzęt sportowy w domu, skorzystać z rowerka stacjonarnego lub orbitreka. 

Po takiej rozgrzewce możesz rozpocząć ostateczny trening. Pamiętaj, aby w czasie wykonywania ćwiczeń nie zapomnieć o prawidłowym oddechu. Wówczas nie tylko łatwiej będzie Ci wykonać trening, ale także osiągniesz o wiele lepsze efekty. Zasada jest jedna na dechy naciągasz gumę, a na wydechu ją rozluźniasz. Kiedy zakończysz ćwiczenia z taśmą, nie zapomnij o rozciąganiu. Wykonując stretching powinieneś pracować nad wszystkimi partiami mięśni. 

guma do ćwiczeń oporowych,
zielona taśma do fitenssu

Taśmy do ćwiczeń – jak wykonać ćwiczenia na poszczególne części ciała?

Taśma do ćwiczeń jest przyrządem, dzięki któremu można trenować wszystkie partie ciała. Należy jednak pamiętać, aby każde ćwiczenie wykonywać z uwagą i prawidłowo. Poniżej przedstawiamy przykładowe zestawy treningowe na poszczególne części ciała. 

Trening z taśmą na nogi

Chcąc wykonać odwodzenie — stań w lekkim rozkroku, umieszczając taśmę znajdującą się przed ciałem na wysokości stawu skokowe drugiej nogi. Wykonaj odwodzenie nogi.

Jeżeli zależy Ci na treningu pośladków oraz ud zrób wykrok i umieść taśmę do ćwiczeń pod stopą nogi podporowej. Następnie zaczep gumę o stopę, która znajduje się z tyłu. Zegnij teraz nogę w stawie kolanowym w sposób, który pozwoli Ci poczuć w nim opór. Ćwiczenie powtórz kilka razy. 

Ćwiczenia z taśmą, które wzmocnią Twoje ręce

Zrób wykrok ustawiając stopy w połowie długości taśmy. Dłonie skieruj ku górze. Wykonaj zgięcie przedramienia, a następnie powoli wróć do pozycji początkowej. Jeśli chcesz osiągnąć większą skuteczność, zegnij kolana lub unieś ramiona do góry. 

Wykonując kolejne ćwiczenie stań na środku taśmy i skrzyżuj ją przed tułowiem. Następnie odsuń ramiona i powróć do pozycji początkowej. Aby ćwiczenie było skuteczne, powtórz je 10 razy. 

Trening z taśmą wspomagający plecy

Prostowanie łokci to jedno z ćwiczeń, które wykonywane jest, aby wzmocnić plecy. Wykonuje się je z pomocą taśmy. Jeśli chcesz wykonać je prawidłowo, w pierwszej kolejności rozłóż taśmę na podłodze. Następnie postaw stopy na taśmie, tak aby ich rozstaw miał szerokość Twoich bioder. Nie schodząc z taśmy chwyć oba końce taśmy w ręce i ugnij kolana. W tym samym czasie wypchnij biodra do tyłu. Pochyl się tak, aby Twój tułów znalazł się pod kątem 45° od podłoża. Pamiętaj, aby cały czas trzymać proste plecy. Zacznij zginać łokcie, jednocześnie kierując je do tyłu. Utrzymaj pozycję, a następnie wróć do stanu początkowego. 

Przysiad z taśmą to kolejne ćwiczenie, które ma doskonały wpływ na plecy. Aby je wykonać, musisz stanąć w naprawdę dużym rozkroku. Następnie skieruj swoje stopy na zewnątrz. Ręce wyprostuj na wysokości klatki piersiowej i trzymaj je przed sobą trochę szerzej, niż wynika to z rozstawu Twoich barków. Oba końce gumy chwyć w dłonie. Pamiętaj o tym, że taśma powinna być w tej pozycji trochę napięta. W tak przyjętej pozycji zacznij robić półprzysiad zwracając uwagę na to, aby kolana były skierowane na zewnętrz. Równocześnie rozciągaj gumę na boki. Po wykonaniu ćwiczenia wróć do pozycji początkowej. 

Brzuch — jak prawidłowo wykonać ćwiczenia z taśmą na tę część ciała?

Jeżeli chcesz zadbać o brzuch używając przy tym taśmy, wykonaj to ćwiczenie. Siadając płasko na podłodze zaczep gumę do ćwiczeń o stopy. Trzymaj jednocześnie pewnie jej końce w dłoniach. Teraz zacznij unosić ciało w górę tak, aby ruchy wykonywały mięśnie brzucha. Pamiętaj przy tym, aby nie zginać karku i nie unosić samej głowy. Po wykonaniu ćwiczenia możesz wrócić do punktu wyjścia i powtórzyć ćwiczenie kilkanaście razy.

Trening ogólnorozwojowy 

By wykonać trening ogólnorozwojowy, napnij taśmę i trzymaj ją na wysokości bioder. Następnie ugnij nieco nogi w kolanach i zrób wyprost. Proponowane ćwiczenie można wykonać w różnych wariantach. W czasie jego wykonywania możesz trzymać dłonie na barkach i jednocześnie uginać kolany w sposób, który pozwoli stworzyć wyprost. 

guma do ćwiczeń
żółta taśma do ćwiczeń oporowych

Taśmy do ćwiczeń — jak osiągnąć najlepsze efekty?

Wielu specjalistów potwierdza, że ćwiczenia z taśmą są jednymi z najbardziej rozwojowych dla całego organizmu. Co więcej, jest to jedna z z najbardziej podatnych na zmiany form ruchu, jakie mogą występować. W zależności od tego, gdzie zostanie umiejscowiona taśma do ćwiczeń, możesz angażować rozmaite partie mięśni, nawet te, o których istnieniu nie wiesz, a ich poruszenie jest niezwykle trudne. Dlatego też taśma do ćwiczeń i dopasowany trening bardzo często jest uzupełnieniem dla sportowców z różnych dziedzin. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty, musisz jednak pamiętać o tym, aby trenować regularnie i w odpowiedni sposób wykonywać ćwiczenia. 

Jeżeli jesteś osobą początkującą, pamiętaj o tym, aby się nie przetrenowywać. Na początek wystarczy kilka powtórzeń w jednej serii. Dopiero z upływem czasu, kiedy Twoje ciało przyzwyczai się do regularnych ćwiczeń, będziesz mógł zwiększać ilość powtórzeń. 

Decydując się na trening z gumą, powinieneś mieć na uwadze, że dobrze wykorzystana taśma do ćwiczeń jest w stanie zastąpić wiele maszyn dostępnych na siłowni. Jeśli zależy CI na ćwiczeniach siłowych i większej dawce wysiłku, zamontuj w domu specjalny drążek podporowy, który z dobrze dobraną gumą będzie doskonałą imitacją wyciągu. Dzięki temu rozwiązaniu bez problemu wzmocnisz mięśnie pleców i barków. 

Brak możliwości regularnego uczęszczania na zajęcia na siłowni nie jest już żadną wymówką. Taśma do ćwiczeń to doskonała recepta na trening w domu, poprawę samopoczucia, a także sylwetki. Dzięki ćwiczeniom jesteś bowiem w stanie doskonale ją wyrzeźbić, nie tracąc przy tym czasu na dojazdy na zajęcia z trenerem, jak i pieniędzy. 

Zanim rozpoczniesz trening — co warto wziąć pod uwagę?

Zanim rozpoczniesz efektywny trening z taśmą, musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim — guma do ćwiczeń jest narzędziem niedrogim, co oznacza, że każdy może pozwolić sobie na jej zakup. Pamiętaj jednak, że bezpieczeństwo podczas ćwiczeń jest najważniejsze. Warto zatem wybrać trochę droższy produkt, aby mieć pewność, że nie zerwie się podczas treningu (szczególnie jeśli będziesz wykonywał ćwiczenia siłowe z użyciem drążka) narażając Cię tym samym na ryzyko kontuzji. 

Jak widać powyżej, domowe ćwiczenia nie muszą kosztować wiele. Musisz mieć jednak na uwadze, że w walce o zgrabną sylwetkę nie możesz zapominać o swoim zdrowiu. Aby treningi były efektywne, zawsze wykonuj je zgodnie z założeniami. A zanim rozpoczniesz, udaj się do specjalisty, który oceni, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do ich wykonywania. Okazuje się bowiem, że choć ćwiczenia z taśmą są prozdrowotne, nie każdy może je wykonywać. 

guma do ćwiczeń
Grupa osób ćwiczy z użyciem taśm oporowych

Kto nie może wykonywać ćwiczeń z taśmą?

Choć ćwiczenia z użyciem taśmy są na ogół polecane większości ludzi o różnych predyspozycjach fizycznych, istnieją sytuacje, w których pewna grupa osób nie może ich wykonywać samodzielnie. Osobami, które przed przystąpieniem do treningu muszą zasięgnąć opinii lekarza, są z pewnością kobiety w ciąży. Choć niewielki wysiłek w stanie błogosławionym zazwyczaj ma dobry wpływ na zdrowie, istnieją sytuacje, które wykluczają u ciężarnych możliwość wykonywania ćwiczeń z gumą. Taką sytuacją jest z pewnością zagrożenie ciąży. Wówczas ginekolog może zabronić kobiecie nawet najmniejszego wysiłku fizycznego. 

Również osoby starsze, które chciałyby trenować z taśmą powinny skontaktować się z lekarzem internistą, który oceni ich stan zdrowia i odpowie na pytanie — czy treningi z taśmą do ćwiczeń będą dla nich wskazane. Również w tym wypadku — jeśli ćwiczenia będą dobrze dobrane to pomogą seniorom, ale jeśli źle lub będą źle wykonywane, mogą zaszkodzić ich zdrowiu. 

Taśmy do ćwiczeń – atuty wykorzystania gumy

Osoby, które zdecydują się na ćwiczenia z taśmą mogą mieć pewność, że doskonale wzmocnią wiele partii mięśni. Poza utratą kilogramów mogą liczyć także na idealne wyrzeźbienie sylwetki. W zależności od tego, jaki efekt chce się osiągnąć, można odpowiednio dobrać ćwiczenia i ułożyć gumę. 

Kolejną zaletą taśmy do ćwiczeń jest to, że ma niewielkie rozmiary, a duże możliwości. Dzięki temu, że można ją złożyć, zmieści się zawsze do bagażu, co pozwala zabrać ją wszędzie i trenować regularnie nawet na wakacjach (nie zapominając oczywiście o uprzedniej rozgrzewce).

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 3 =

Koszyk
Przewiń do góry

Kontynuując korzystanie z witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Czytaj więcej!

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close