Rozpoczęcie nowego roku to dla wielu osób czas postanowień. Dla wielu z Was jednym za założeń jest poprawa sylwetki, a co za tym idzie — rozpoczęcie określonych treningów. W praktyce okazuje się, że od postanowienia do jego realizacji długa droga. Choć niektórym się udaje, większość ma trudność z jego realizacją. Często pojawiają się wymówki: brak, czasu, problemy logistyczne i wiele innych. W dzisiejszym wpisie chcemy Wam pokazać, że trening możecie wykonać w domu. Z pomocą przyjdą gumy do ćwiczeń. Jakie są zalety ich użytkowania? Kto powinien z nich korzystać?


Z artykułu dowiesz się:

guma do ćwiczeń
żółta taśma do ćwiczeń oporowych

Domowy trening to propozycja dla osób, które nie mają nie tylko czasu, ale również funduszy na to, aby regularnie odwiedzać siłownie. Mnogość domowych treningów sprawia, że każdy może wybrać coś dla siebie. Dzisiejszy wpis ma na celu przybliżenie jednego z nich. Ćwiczenie z taśmą to jedna z form treningu, która jest nie tylko prosta, ale przede wszystkim efektywna. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom jesteście w stanie nie tylko wzmocnić wiele partii mięśni, ale także zgubić kilka zbędnych kilogramów. Czym są gumy do ćwiczeń? Jakie efekty można osiągnąć regularnie trenując z tym przyrządem do ćwiczeń?

Gumy do ćwiczeń — jakie rodzaje można wyróżnić na rynku?

Gumy do ćwiczeń dostępne na rynku stają się coraz bardziej popularne. Wszystko za sprawą ich skuteczności, a także niewielkiej ceny. Na taki wydatek może pozwolić sobie każda osoba, która chce zmienić coś w swoim życiu — nie tylko wprowadzić do niego odrobinę sportu, ale także zadbać o zdrowie, kondycję i piękną sylwetkę. 

Gumy do ćwiczeń to nic innego jak taśma, którą z powodzeniem można wykorzystać podczas wykonywania treningu. Doskonale sprawdzą się w czasie przysiadów, pompek, czy podciągania na drążku. Można także wykorzystać je do poprawy pracy mięśni zlokalizowanych w różnych częściach ciała. 

Na rynku można wyróżnić wiele rodzajów taśm przeznaczonych do ćwiczeń. To jaką wybierzemy zależy od tego, jak wysoko zawieszamy sobie poprzeczkę. Szukając odpowiedniego przyrządu do ćwiczeń warto skupić się na sile oporu jaką stawia. W ćwiczeniach rehabilitacyjnych oraz w czasie rozgrzewki czy ćwiczeń mobilizujących sprawdzają się gumy do ćwiczeń o mniejszej sile oporu. Decydując się na trening z użyciem tego narzędzia, warto pamiętać o tym, że jeśli ćwiczycie na siłowni, możecie połączyć go z ćwiczeniami na innych maszynach. Takie rozwiązanie pozwoli Wam zwiększyć efektywność treningu. 

Rodzaje taśm do ćwiczeń

Aby trening był skuteczny i spełnił Wasze oczekiwania musicie mieć na uwadze, że tylko regularna praca, a także właściwy dobór gumy do ćwiczeń sprawi, że uda Wam się osiągnąć sukces. A jeśli o nich mowa, ich klasyfikacja zależy nie tylko od szerokości, ale także od oporu, jakie stawiają w czasie ćwiczeń. Biorąc te dwie wytyczne pod uwagę, można wyróżnić następujące rodzaje gum:

   • guma o szerokości 2,2 cm i oporze między 10 a 15 kg;
   • taśma o szerokości 3,2 cm i oporze między 15 a 25 kg;
   • guma o szerokości 4,4 cm i oporze od 25 do 35 kg;
   • taśma o szerokości 6,4 cm i oporze od 35 do 45 kg;
   • guma o szerokości 8,3 cm i oporze między 45 a 55 kg.
guma do ćwiczeń
Gruba osób ćwiczy z użyciem taśm oporowych

Jeżeli chodzi o opór gumy do ćwiczeń — jest on zależny od tego, w jakim stopniu można rozciągnąć przyrząd. Im bardziej guma jest rozciągnięta, tym większy opór może odczuć osoba ćwicząca. 

Powyższa klasyfikacja należy do podstawowej, którą należy brać pod uwagę, jeśli chce się kupić odpowiednie taśmy do ćwiczeń. Warto przy tym mieć na uwadze, że istnieją także inny typy przyrządów, jak choćby gumy krótsze i szersze, które charakteryzują się znacznie mniejszą siłą oporu (wynosi on bowiem od 5 do 20 kg). Wykorzystuje się je do rozwijania siły oraz stabilizacji górnych i dolnych części ciała. 

W ofercie producentów można także spotkać tzw. taśmy oporowe, które są nie tylko długie i cienkie, ale także mają otwarty obwód. Tego typu produkty wykorzystuje się bardzo często w ćwiczeniach terapeutycznych u osób, które uległy kontuzji, a także tych w podeszłym wieku. Ich niewielki opór (zaledwie od 1 do 5 kg) sprawia, że są niezwykle skuteczne w połączeniu z treningami pilates. 

Kolejnym rodzajem taśmy do ćwiczeń są tzw. tubingi (inaczej ekspandery), czyli wytrzymałe gumowe rurki, na których końcach zamontowane są piankowe uchwyty. Tego rodzaju gumy do ćwiczeń doskonale sprawdzają się w ćwiczeniach ogólnorozwojowych, a także w czasie treningu ramion/ Ich opór waha się między 5 a 20 kg.

Gumy do ćwiczeń — kto powinien wykonywać ćwiczenia z użyciem tego przyrządu?

Gumy do ćwiczeń Was zainspirowały? Zastanawiacie się, czy Wy także moglibyście trenować z ich użyciem? Odpowiedź jest prosta — TAK!. Tak naprawdę wystarczy kawałek podłogi, elastyczna taśma i odpowiednia motywacja. Ta ostatnia przyda się szczególnie tym osobom, które oczekują, że w krótkim czasie osiągną spektakularne efekty. Te przyjdą, ale z czasem. Podobnie zresztą, jak w czasie innych ćwiczeń. 

Jeżeli zdobędziecie się a odwagę i będziecie regularnie ćwiczyć z taśmą przez miesiąc, po tym czasie zaobserwujecie pierwsze efekty. Aby jednak mieć pewność, że praca z taśmą przyniesie założone efekty, trzeba trenować co najmniej trzy razy w tygodniu. Wybierając odpowiednie ćwiczenia możecie wzmocnić brzuch, uda pośladki, a także ramiona. Sesje treningowe nie muszą być długie. Jeżeli nie wiecie, jak prawidłowo pracować z taśmą, skorzystajcie z porady lekarza lub fizjoterapeuty, który pokaże Wam jak prawidłowo i skutecznie przeprowadzić trening. 

Skoro już wiecie, że jeśli nie ma przeciwwskazań od specjalisty, każdy może ćwiczyć z taśmą, zapewne zastanawiacie się, gdzie przeprowadzać treningi. Otóż z powodzeniem możecie ćwiczyć w domu, np. oglądając ulubiony serial w telewizji. W ten sposób nie tylko znajdziecie czas na trening, ale połączycie także przyjemne z pożytecznym. Trening z użyciem gumy do ćwiczeń jest doskonałym rozwiązaniem dla zabieganych osób, które nie mają czasu na regularne ćwiczenia na siłowni pod okiem trenera personalnego. Wykorzystując ten przyrząd można ćwiczyć nie tylko o dowolnej porze, ale również w dowolnym miejscu.

guma do ćwiczeń oporowych,
zielona taśma do fitenssu

Jak prawidłowo przeprowadzić trening z gumą w domu?

Gumy do ćwiczeń to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na profesjonalny trening pod okiem instruktora. Mogą je wykorzystać również osoby, które z różnych powodów nie są w stanie kupić drogiego sprzętu do ćwiczeń. Nabywając taśmę do ćwiczeń w atrakcyjnej cenie, trening z jej użyciem z powodzeniem można wykonać w domu. Warto jednak pamiętać o tym, aby ćwiczenia wykonywać seriami, po kilkanaście powtórzeń. Nie można także robić przerw dłuższych niż te zaplanowane, a co najważniejsze, trzeba ćwiczyć regularnie. 

Zanim rozpoczniecie trening z użyciem gumy do ćwiczeń, poprzedźcie go solidną rozgrzewką. Dzięki niej znacznie zmniejszycie ryzyko pojawienia się kontuzji. Użycie taśmy w czasie domowego treningu daje dużo możliwości. Możecie rozmaite ćwiczenia wykonywać samodzielnie, notując jaką pracę wykonaliście — ile powtórzeń, jakie serie i ile czasu poświęciliście na każdą z nich, jak również skorzystać ze specjalnych treningów nagranych przez profesjonalnych trenerów. Ćwiczenia z gumą możecie łączyć w różne kombinacje, dzięki czemu stworzycie różnorodne plany treningowe. 

Po zakończonym treningu wykonajcie kilka ćwiczeń rozciągających całe ciało. Dzięki niemu unikniecie niepotrzebnych i bolesnych napięć, a także zakwasów. 

Jak często ćwiczyć wykorzystując taśmę rehabilitacyjną?

Jeżeli zdecydowaliście się na rozpoczęcie treningów z taśmą do ćwiczeń, musicie pamiętać o tym, że podobnie jak w innych rodzajach treningów, nie warto ćwiczyć codziennie. Zastanawiacie się dlaczego? Otóż mięśnie, podobnie jak inne partie ludzkiego ciała potrzebują po wysiłku określonego czasu na regenerację. Specjaliście twierdzą, że to właśnie ona ma ogromny wpływ na wzrost efektywności treningów. 

Wielu trenerów przyjmuje zasadę, że po dniu ćwiczeń należy przynajmniej jeden dzień odpoczywać. Aby zatem móc regularnie trenować z gumą do ćwiczeń już na początku przygody z takim treningiem warto zaplanować sobie, w które dni tygodnia będziecie ćwiczyć, a w które regenerować się. Prawdą jest, że najlepsze efekty osiąga się trenując 3 razy w tygodniu. 

Jakie są zalety treningu z użyciem taśmy do ćwiczeń?

Osoby, które zdecydowały się na ćwiczenia z taśmą, często zastanawiają się nad tym, jakie korzyści płyną z tego typu treningu. Przyglądając się efektom pracy tych, którzy regularnie trenują z tym przyrządem, można śmiało stwierdzić, że istnieje wiele zalet tego typu ćwiczeń. Poniżej przedstawimy najważniejsze. Mamy nadzieję, że będą one bodźcem, który sprawi, że gumy do ćwiczeń i trening z ich użyciem staną się jednym z elementów Waszego dnia.

Pierwszą i najczęściej wymienianą zaletą, która przemawia do niezdecydowanych jest fakt, że ćwiczenia z taśmą doskonale modelują ciało. Co więcej, możecie liczyć także na poprawę równowagi i koordynacji ruchowej. Odpowiednie ćwiczenia pozwalają także wzmocnić mięśnie głębokie, które są odpowiedzialne za prawidłową postawę ciała. Okazuje się bowiem, że używając w czasie ćwiczeń taśmy rehabilitacyjnej angażujecie do pracy wszystkie partie mięśni, jakie znajdują się w organizmie. Nawet te, o których istnieniu nie macie pojęcia. 

Choć taśma do ćwiczeń wydaje się narzędziem niepozornym, w rzeczywistości jest w stanie zdziałać cuda. Wystarczy odpowiedni zestaw ćwiczeń, aby już po miesiącu zobaczyć pierwsze efekty. Co więcej, warto podkreślić po raz kolejny, że jest stosunkowo tania, dzięki czemu każdy może pozwolić sobie na jej kupno. Warto także mieć na uwadze, że nie zajmuje dużo miejsca. Można zatem przechowywać ją w najmniejszych zakamarkach szafek czy szuflad, a także zabrać ze sobą w dowolne miejsce. 

Na uwagę zasługuje także fakt, że prawidłowo wykonując ćwiczenia, czy to samodzielnie, czy pod okiem specjalisty, możecie mieć pewność, że nie dojdzie do kontuzji. Choć jest to praktycznie niemożliwe, zawsze uważajcie w czasie wykonywania treningu.

taśma do ćwiczeń
Wysportowana kobieta ćwiczy z czerwoną gumową taśmą w domu

Doskonała alternatywa dla osób ćwiczących z hantlami

W związku z tym, że trening z gumą angażuje wszystkie partie mięśni, jest doskonałą alternatywą dla osób, które na co dzień wykonują ćwiczenia z hantlami (nie używając przy tym dodatkowych obciążeń). Decydując się na trening z taśmą wiele osób zgodnie stwierdziło, że jest on równie wymagający, co ćwiczenia z hantlami czy fitnesball. Ich opór doskonale sprawdza się w czasie ćwiczeń poszczególnych partii ciała. Wykonując określone ćwiczenia z gumą można pracować nie tylko udami, nogami czy pośladkami, ale także barkami i plecami. Jak zatem widać — pomimo niepozornego wyglądu gumy do ćwiczeń są niezwykle skutecznym narzędziem w czasie regularnych treningów. 

Efekty, o których marzy wielu

Zasada działania gumy do ćwiczeń jest niezwykle prosta. W czasie treningu przyrząd tworzy dodatkowy opów, który pozwala na zmotywowanie mięśni do jeszcze cięższej pracy. Regularny trening z użyciem taśmy oraz odpowiednia dieta pozwolą zauważyć efekty już po miesiącu. Jakie to efekty? Przede wszystkim smuklejsze ciało. Każdy, kto spróbował ćwiczeń z taśmą może pochwalić się kilkoma, a nawet kilkunastoma centymetrami mniej w biodrach, udach, czy talii. Co więcej, z pewnością wzmacniają się mięśnie człowieka, co nie jest bez znaczenia w naszym życiu. 

Kilka kilogramów mniej — tak również mogą zakończyć się ćwiczenia z gumą

Jeżeli liczycie na to, że trening z taśmą sprawi, że Wasza waga spektakularnie pójdzie w dół, musimy Was rozczarować. Z pewnością nie osiągniecie takich efektów jak w trakcie ćwiczeń aerobowych, ale kilka kilogramów z pewnością zrzucicie. Trening z taśmą ma za zadanie zbudować odpowiednie napięcie mięśniowe. To z kolei znacznie przyspiesza metabolizm organizmu, co oznacza, że tracicie na wadze. Co jest tego powodem? Okazuje się, że napięte mięśnie znacznie szybciej spalają kalorie, aniżeli tłuszcz pozostający w spoczynku. Dlatego też tak istotne jest, aby trening z gumami przeprowadzać regularnie. 

Gumy do ćwiczeń idealne nie tylko dla sportowców, ale także dla rekonwalescentów w czasie rehabilitacji

Nie ulega wątpliwości, że sportowcy, aby mieć jak najlepsze osiągi, muszą regularnie trenować. Dzięki temu nie tylko pracują nad kondycją fizyczną, ale także zapobiegają kontuzjom, o które u nich nie trudno. Gumy do ćwiczeń to doskonałe rozwiązanie dla sportowców, którym przydarzyła się kontuzja. Ćwiczenia ze wspomnianym przyrządem pozwalają nie tylko poprawić ich siłę, ale także elastyczność bez nadmiernego obciążania mięśni i stawów.

Przeprowadzone badania pokazują, że taśmy do ćwiczeń są narzędziem, które ma ogromny wpływ na powodzenie rehabilitacji po kontuzji sportowej. Te rozciągliwe gumy pozwalają sportowcom na skupienie się na treningu poszczególnych części ciała, dzięki czemu znacznie przyspieszają powodzenie rehabilitacji. Kontuzje sportowe, na które gumy do ćwiczeń mają zbawienny wpływ to:

   • zwichnięcie lub ból barku;
   • kolano biegacza;
   • łokieć tenisisty;
   • ACL (kontuzja więzadła krzyżowego przedniego);
   • zapalenie kaletki biodrowej;
   • wszelkie skręcenia i nadwyrężenia kończyn. 

Oprócz pomocy w walce z kontuzją trening z taśmami do ćwiczeń zwiększa krążenie krwi w organizmie. Dzięki temu człowiek ma szansę na szybszy powrót do zdrowia i pełnej sprawności. 

taśma do ćwiczeń
Trening z użyciem taśmy oporowej

Gumy do ćwiczeń — jak osiągnąć doskonałe efekty?

Trening z taśmami przez wiele osób uznawany jest za jeden z najbardziej rozwojowych. W zależności od tego, którą cześć ciała w danym momencie ćwiczycie, możliwe jest zaangażowanie różnych partii mięśni. Co ciekawe, tego typu ćwiczenia angażują także te mięśnie, o których nie wiecie lub wydaje Wam się, że są trudne do trenowania w ten sposób. 

Mając powyższe na uwadze nie należy się dziwić, że taśmy do ćwiczeń wykorzystywane są jako uzupełnienie treningu kulturystów lub innych sportowców

Kluczem do osiągnięcia zamierzonych efektów jest przede wszystkim regularny trening i odpowiednia postawa w czasie ćwiczeń. Osoby początkujące, aby się nie przetrenować, powinny rozpoczynać trening od niewielkiej ilości powtórzeń na jedną serię. W miarę upływu czasu, mogą stopniowo zwiększać liczbę powtórzeń. 

Jeżeli należycie do osób ambitnych, którym zależy na osiągnięciu jak najlepszych efektów, przy jednoczesnym stosowaniu domowego treningu, zawsze możecie zamontować drążek podporowy. W połączeniu z taśmą pozwoli on Wam ćwiczyć dokładnie tak samo jak na wyciągu znajdującym się w każdej siłowni. Dzięki tego typu treningowi wzmocnicie zarówno mięśnie barków, jak i pleców. 

Chcecie osiągnąć jak najlepsze efekty, a przy tym nie zrobić sobie krzywdy w czasie ćwiczeń? Zainwestujcie w taśmę do ćwiczeń najwyższej jakości. Tylko taka taśma pozwoli Wam cieszyć się ćwiczeniami i mieć pewność, że są one bezpieczne. 

Czy istnieją przeciwwskazania do ćwiczeń z taśmą rehabilitacyjną?

W dzisiejszym artykule dużo pisaliśmy o zbawiennym wpływie ćwiczeń z taśmą i o tym, że jest to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kto chce ćwiczyć regularnie w domu. Czy to oznacza, że nie istnieją przeciwwskazania do treningu z gumą? Okazuje się, że nie. 

Zanim rozpoczniecie ćwiczenia, skonsultujcie się z lekarzem, który sprawdzi, czy nie ma żadnych przeszkód. Szczególnie kobiety w ciąży powinny udać się do swojego lekarza prowadzącego, który oceni ich stan. Niewielki wysiłek nie powinien być niczym złym. Raczej pozytywnie wpływa na stan zdrowia. Jeśli jednak ginekolog stwierdzi jakiekolwiek zagrożenie, może odradzić wszelkie ćwiczenia. 

Również osoby starsze powinny przed rozpoczęciem treningów z gumą skontaktować się z internistą, który oceni ich stan zdrowia. Dobrze także wybrać się do fizjoterapeuty, który pokaże, jak prawidłowo wykonywać określone ćwiczenia. Okazuje się bowiem, że choć gumy do ćwiczeń przynoszą wiele korzyści zdrowotnych, źle wykorzystane mogą zaszkodzić ich użytkownikowi. 

Koszyk
Przewiń do góry

Kontynuując korzystanie z witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Czytaj więcej!

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close