Ból pleców to coraz częściej pojawiająca się dolegliwość nie tylko u ludzi starszych, ale także młodych, którzy w dużej mierze mają siedzący tryb życia. Jak się okazuje — przyczyn wystąpienia tego stanu może być wiele. Jedną z nich jest stenoza lędźwiowa. Czym jest to schorzenie i jak sobie z nią radzić? Dlaczego laska siedzisko może okazać się pomocna? W dzisiejszym wpisie rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Z artykułu dowiesz się:
- czym jest stenoza lędźwiowa
- jakie są objawy schorzenia
- jak radzić sobie z bólem pleców?
- czym jest laska siedzisko, zwana laską myśliwską
- dla kogo przeznaczona jest laska siedzisko
Ból kręgosłupa jest objawem, który może towarzyszyć wielu schorzeniom. W tym wypadku prawidłowa diagnoza jest potrzebna, aby móc wdrożyć prawidłowe leczenie orz rehabilitację. Jednym z powodów pojawienia się bólu kręgosłupa, szczególnie podczas chodzenia, jest stenoza lędźwiowa. Czym jest to schorzenie? W jaki sposób może pomóc laska siedzisko?
Czym jest stenoza lędźwiowa?
Najczęstszym objawem stenozy lędźwiowej, czyli zwężenia kanału kręgosłupa lędźwiowego jest ból pleców. Promieniuje on aż do nogi i pojawia się najczęściej w czasie chodzenia. Powodem pojawienia się dyskomfortu jest ucisk na korzenie nerwowe, spowodowany zmniejszeniem miejsca wewnątrz kręgosłupa lędźwiowego.
Najczęstsze objawy schorzenia
Jeżeli w Swoim życiu lub w życiu Twoich bliskich pojawił się nagły ból kręgosłupa, który promieniuje do nogi, zastanów się, czy nie doszło przypadkiem do stenozy lędźwiowej. Udaj się w tym celu do lekarza, który po przeprowadzeniu odpowiednich badań, postawi diagnozę. Zanim jednak to zrobisz, zapoznaj się z najczęściej pojawiającymi się objawami wspomnianego schorzenia. Do najczęstszych objawów, które pozwolą Ci podejrzewać, że cierpisz na stenozę lędźwiową należą:
- Ból pleców w ich dolnym odcinku (może także objawiać się jako ból pośladka)
- Chromanie neurogenne, czyli mówić bardziej przystępnym językiem — ból pleców, który promieniuje do pośladka od jednej albo obu nóg. Ból ten z łatwością można pomylić z tym, który pojawia się przy rwie kulszowej. Chory może także zauważyć osłabienie koordynacji ruchowej w nogach w czasie chodzenia lub stania. Dolegliwości ustępują najczęściej po odpoczynku w pozycji siedzącej lub pochyleniu tułowia do przodu.
- osłabienie siły mięśniowej — jej powodem jest ucisk na nerwy, przez który dochodzi do niedowładów.
- zaburzenia czucia w okolicy pośladków i ud, objawiające się drętwieniem lub parastezją (potocznie nazywa się to paleniem).
- zaburzenia w trzymaniu moczu i stolca, które występuje w ostrej postaci stenozy lędźwiowej.
Jak radzić sobie z bólem pleców?
Jeżeli zaczniesz odczuwać ból pleców, koniecznie ustal, jaka jest jego przyczyna. Jeżeli okaże się, że cierpisz na stenozę lędźwiową, warto skorzystać ze specjalnych ćwiczeń i fizjoterapii, które działają w lżejszych przypadkach chorobowych. Co więcej, odpowiednio dobrane ćwiczenia są w stanie wspomóc leczenie bardziej zaawansowanej choroby.
Odpowiednia gimnastyka pozwolą także wspomóc inne formy zaleconej przez specjalistów terapii.
Jakie ćwiczenia wspomogą walkę ze stenozą lędźwiową?
Skoro tyle piszemy o ćwiczeniach, musisz wiedzieć, które sprawdzą się w walce ze schorzeniem. Aby poszerzyć światło kanału lędźwiowego, gimnastyka powinna polegać przede wszystkim na wzmocnieniu mięśni brzucha oraz prawidłowym rozciąganiu przykurczów zgięciowych, jakie pojawiają się w stawach biodrowych.
Aby ustalić odpowiedni rodzaj ćwiczeń, udaj się do fizjoterapeuty, który dobierze prawidłowy zestaw. Musisz bowiem wiedzieć, że źle dobrana gimnastyka może jedynie zaszkodzić. Mowa tutaj choćby o ćwiczeniach McKenziego. Te bowiem mogą spowodować zaciskanie otworów międzykręgowych i w przypadku stenozy lędźwiowej powodować ból.
Leczenie farmakologiczne jednym ze sposobów wspomagania walki ze stenozą lędźwiową
Jeżeli ból nie ustępuje, warto po konsultacji z lekarzem zastosować środki farmakologiczne. Mowa tutaj o lekach przeciwzapalnych, których celem jest zmniejszenie pojawiającego się stanu zapalnego, a także bólu lub obrzęku korzeni nerwowych. Lekarz, w celu zmniejszenia wrażliwości uciśniętych nerwów może przepisać leki przeciwdrgawkowe.
Nie mając dostępu do wspomnianych wyżej leków zapalnych, można także skorzystać z leków przeciwbólowych.
Zastrzyk nadtwardówkowy i stan zapalny będzie opanowany
Osoby, które chcą uporać się z bólem pleców związanym ze stenozą lędźwiową, mogą skorzystać także z zastrzyka nadtwardówkowego, który odpowiedzialny jest za wygaszenie stanu zapalnego korzeni nerwowych. Lek podaje lekarz, który musi precyzyjnie wkłuć się w okolice pojawiającego się ucisku. Zastrzyk nie jest idealnym rozwiązaniem, jednak przynosi ulgę w bólu i pozwala na przejście większego dystansu. Może również pomóc w rozpoczęciu wspomnianych wyżej ćwiczeń, których zadaniem jest zwiększenie światła kanału kręgowego oraz otworów międzykręgowych, a tym samym znaczne zmniejszenie bólu. Warto mieć na uwadze, że dzięki zastrzykowi i specjalnej gimnastyce można uniknąć leczenia operacyjnego, które jest sposobem na poprawę zdrowia, jednak powinna to być ostateczność.
Leczenie chirurgiczne — tylko dla najcięższych przypadków
Choć leczenie chirurgiczne jest sposobem na walkę ze stenozą lędźwiową, każdy, kto może, powinien go unikać. W walce ze schorzeniem mogą pomóc nie tylko ćwiczenia, ale również farmakologia i laska siedzisko.
Jeżeli jednak dojdzie do sytuacji, w której konieczna będzie operacja, pamiętaj, że jej zakres będzie w dużej mierze zależny od Twojego stanu zdrowia i zaawansowania choroby. Warto zatem dbać o siebie, aby uniknąć inwazyjnego zabiegu.
Laska siedzisko — czym jest wspomniane narzędzie rehabilitacyjne?
Taboret myśliwski to przyrząd rehabilitacyjny, który wspomaga chorych na stenozę lędźwiową w przemieszczaniu się z punktu A do punktu B. Przyrząd wykonany jest ze stopu lekkiego aluminium, dzięki czemu jest lekki i niezwykle wytrzymały. Dzięki temu każdy użytkownik, bez względu na to, czy jest osobą młodą, czy seniorem, bez problemu może z niego korzystać.
Ogromną zaletą laski z siedziskiem jest to, że jednym ruchem można zmienić ją w wygodny taboret z uchwytem. Takie rozwiązanie pozwala odpocząć osobom, które czują, że ich nogi odmawiają posłuszeństwa. Decydując się na taką pomoc w chodzeniu, właściciel laski myśliwskiej powinien mieć na uwadze, że trzy nogi, które zakończono gumowymi stopkami powodują, iż ten przyrząd rehabilitacyjny jest niezwykle stabilny i bezpieczny dla użytkownika. Pięciostopniowa regulacja sprawia, że każdy użytkownik może dopasować produkt do swoich potrzeb i gabarytów. Co więcej, taboret myśliwski wyposażono także w niewielką lampkę, która sprawia, że jej właściciel jest widoczny z daleka.
Laska siedzisko — kto powinien korzystać z przyrządu?
Laska siedzisko, jak sama nazwa wskazuje jest laską wyposażoną w niewielki taboret, na którym chorzy na stenozę lędźwiową. Wspomniany przyrząd rehabilitacyjny przyda się także wszystkim seniorom, którzy chcą być w pełni samodzielni. Dzięki taboretowi myśliwskiemu będą mogli nie tylko się poruszać, ale także odpocząć w chwili, kiedy podczas chodzenia poczują się zmęczeni.
Laska z siedziskiem idealnie sprawdza się na zakupach, spacerze, czy w podróży. Dzięki temu urządzeniu żaden chory ani senior nie będzie musiał martwić się, że podczas chodzenia zabraknie mu sił lub napotka na opór bólu, który uniemożliwi mu dalszą podróż. Laska siedzisko staje się bowiem jego prywatnym taboretem pozwalającym na odpoczynek w dowolnym miejscu o dowolnym czasie. Dzięki temu, że siedzisko jest przymocowane do laski, ten przyrząd rehabilitacyjny nie stanowi problemu w transporcie. Użytkownik może bowiem podpierać się laską, dzięki czemu czuje się pewniej podczas pokonywania krótszych i dłuższych dystansów.
Laska siedzisko jest produktem głównie przeznaczonym dla osób, u których stwierdzono stenozę lędźwiową i seniorów. Nie oznacza to jednak, że nie mogą z niej skorzystać grzybiarze, wędkarze, pielgrzymi, myśliwi, czy kibice piłkarscy. Jak zatem widać — jest to przyrząd wszechstronny, który sprawdzi się w wielu niecodziennych sytuacjach.
Jeżeli zatem Tobie również podczas pokonywania długich dystansów doskwiera ból pleców, skorzystaj z oferty nabolplecow.pl — sklepu, który dba o to, aby każda osoba znalazła w nim narzędzie dopasowane do swoich potrzeb. Laska siedzisko czeka tam właśnie na Ciebie! W oferowanym przez sklep modelu wiele osób pokłada sporo nadziei. I wiesz co — nie są płonne. Użytkownicy tego przyrządu rehabilitacyjnego są z niego w 100% zadowolenia. Jeżeli zatem Ty również szukasz pomocy, sprawdź ofertę!