Niewiele osób wie, że wyczuwalne na skórze nierówności lub stwardniałe guzki, które umiejscowione są w okolicach tkanki mięśniowo-powięziowej to punkty spustowe. Naciskając na nie odczuwa się ból, który może promieniować do innych części ciała. Jak sobie radzić z problemem? Istnieją różne terapie punktów spustowych, które pomagają ulżyć w bólu. Jedną z nich jest masaż punktów spustowych. Jak przeprowadzić go samodzielnie? Jakie elementy pomocnicze wykorzystać?


Z artykułu dowiesz się:

masażer ręczny punktów spustowych
Masażer punktów spustowych

Przyczyny powstawania punktów spustowych nie są do końca znane. Wspomniane zgrubienia często pojawiają się u osób otyłych lub tych, u których wstępuje nadwaga. Ich powstanie może być także skutkiem nieprawidłowej pracy niektórych narządów. Jeżeli u siebie również zauważyłeś punkty spustowe, nie musisz obawiać się bólu. Wystarczy, że samodzielnie przeprowadzisz masaż miejsc, w których się pojawiły. Na czym polega? Jakie przyrządy mogą okazać się przydatne? 

Od czego zacząć walkę z bólem?

Wiesz, że w Twoim ciele pojawiły się punkty spustowe i w związku z tym zastanawiasz się, jak pozbyć się bólu? Jedno jest pewne — nie truj się tabletkami przeciwbólowymi i innymi farmaceutykami. Musisz wiedzieć, że ból wywołany punktami spustowymi nie ustąpi po zażyciu tabletki, a już na pewno nie tej, którą możesz dostać bez recepty. Dlatego też nie warto obciążać żołądka i wątroby. Warto zatem zastanowić się nad tym, jak w inny sposób poradzić sobie z bólem. Okazuje się, że metod autoterapii jest kilka. Jednym z nich jest masaż punktów spustowych. Jak go przeprowadzić i co daje? 

Na czym polega masaż punktów spustowych?

Masaż punktów spustowych jest jedną z metod leczenia bólu w okolicach powięzi. Pozwala ona na to, aby przez chwilę mięśnie przestały się kurczyć. Można zatem powiedzieć kolokwialnie, że dzięki automasażowi można „wyłączyć” mięśnie. Jeżeli dolegliwości nie są duże, każdy jest w stanie samodzielnie przeprowadzić masaż punktów spustowych. W tym celu poza specjalistycznymi narzędziami takimi jak dźwignia może z powodzeniem wykorzystać butelkę napełnioną wodą, piłkę tenisową lub inne podręczne przedmioty, które będą nadawały się do wykonania automasażu. 

Może okazać się jednak, że samodzielny masaż punktów spustowych nic nie daje. Jeśli w Twoim przypadku tak się stanie, wówczas będziesz musiał skorzystać z pomocy specjalisty. Przeprowadzony przez niego masaż będzie opierał się na głaskaniu rozciągniętego mięśnia. Zabieg trzeba przeprowadzać powoli, wzdłuż tkanek, począwszy od przyczepu początkowego, poprzez mięsień, a skończywszy na przyczepie końcowym. Taki masaż punktów spustowych ma na celu rozluźnienie i wydłużenie powięzi. Jeśli terapeuta zastosuje głęboki masaż, sprawi, że znikną sklejenia znajdujące się między mięśniami. Taka forma masażu, choć stosowana jest dość często, nie jest jedyną. 

Kolejnym sposobem przeprowadzenia masażu punktów spustowych jest masowanie w poprzek włókien mięśniowych. Częstotliwość ucisku brzuśca mięśniowego, na którym przeprowadza się zabieg, powinna być zbliżona do rytmu bicia serca pacjenta. 

Decydując się na masaż punktów spustowych, bez względu na to, czy będziesz wykonywał go samodzielnie, czy z pomocą specjalisty, musisz pamiętać o tym, że może być to bolesne doświadczenie. Warto się jednak na nie zdecydować, ponieważ po zakończonym zabiegu odczujesz dużą ulgę. 

roller Qmed
Wałek do masażu Qmed

Kiedy warto wykonać masaż punktów spustowych i jakie korzyści może przynieść?

Istnieją sytuacje, w których masaż punktów spustowych jest wręcz konieczny. Jeżeli zatem pojawiły się u Ciebie poniższe przypadki, wykonaj automasaż, a z pewnością poczujesz ulgę:

  • łokieć golfisty, 
  • sztywność karku,
  • łokieć tenisisty,
  • zaburzenia napięcia mięśniowego, 
  • skręcenia,
  • zwichnięcia,
  • naderwania tkanek miękkich.
  • zespół cieśni nadgarstka.

Co da Ci masaż punktów spustowych? Okazuje się, że poza pozbyciem się uciążliwego bólu, możesz także liczyć na:

  • przywrócenie prawidłowego zakresu ruchowego i poprawę płynności ruchowej;
  • przyspieszoną regenerację tkanek;
  • zwiększenie giętkości mięśniowej;
  • poprawę ukrwienia tkanek, na których występują punkty spustowe;
  • odprowadzenie z organizmu zbędnych produktów przemiany materii.

Pamiętaj jednak, że znaczną poprawę odczujesz dopiero po przeprowadzeniu serii masaży. Jeżeli zatem po wykonaniu jednego masażu nie czujesz, że coś się zmieniło, nie martw się. Po wykonaniu kilku zabiegów z pewnością odczujesz ulgę. 

Masaż punktów spustowych — jakie narzędzia przydadzą się do wykonania zabiegu?

Jeżeli chcesz samodzielnie przeprowadzić masaż punktów spustowych, musisz wiedzieć, że w niektórych przypadkach mogą nie wystarczyć Ci własne dłonie. Wyżej wspominaliśmy już o tym, że możesz wspomóc się piłką tenisową lub butelką wypełnioną wodą. Istnieją jednak jeszcze inne, bardziej zaawansowane przyrządy, dzięki którym automasaż będzie nie tylko skuteczny, ale może stać się także przyjemny. Jakie? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Przyrządy, którymi z powodzeniem wykonasz masaż punktów spustowych

  • foam rollerze, który jest wciąż nowym, jednak coraz bardziej popularnym sposobem walki z bólem powodowanym punktami spustowymi. Dzięki specjalnemu rollerowi jesteś w stanie dotrzeć do powięzi, co pozwoli znacznie poprawić krążenie oraz wyeliminować sklejenia (adhezje) w obrębie tkanek. Aby pozbyć się bólu pochodzącego z punktu spustowego, warto poza samym rolowaniem obszaru, gdzie występuje punkt spustowy, zatrzymać się w miejscu jego występowania i za pomocą nacisku sprawić, że dolegliwości bólowe ustąpią. Pamiętaj przy tym, aby kontrolować ucisk, dzięki czemu dobierzesz odpowiednią siłę potrzebną do wyłączenia objawów. 
  • dźwignia — jest to precyzyjne narzędzie, które pozwoli Ci rozluźnić mięśnie i jednocześnie rozbić znajdujące się w Twoim ciele punkty spustowe. Jego profilowana konstrukcja oraz wzmocnione owalne końcówki sprawiają, że wspomniany masażer ma ogromny wpływ na zmniejszenie przeciążeń pojawiających się w mięśniach. Ogranicza także ból i sztywność mięśni. Jego ogromnym atutem jest to, że bez problemu dociera do trudnodostępnych miejsc, przez co masaż punktów spustowych jest niezwykle efektywny. Doskonale sprawdza się podczas masażu karku czy pleców. Co ciekawe, jest idealny do masażu stóp, a także miejsc, w których pojawił się ból związany z długim przebywaniem w pozycji siedzącej lub stojącej. Dzięki swojej nietuzinkowej budowie sprawia, że użytkownik może samodzielnie wykonać efektywny masaż punktów spustowych. Użycie przyrządu nie wymaga dużej siły i oparte jest głównie na odpowiednim chwycie dźwigni, który generuje siłę nacisku w miejscu, które poddawane jest zabiegowi. 
  • masażer The Knobble — jest to drewniany masażer, który pozwala skupić się na wybranych punktach spustowych. Używając wierzchołka masażera możesz z powodzeniem dawkować nacisk na wybrany punkt. Wspomniany masaże doskonale radzi sobie z bólami mięśni, które wywołane są nie tylko przeciążeniami, ale również stresem. 
  • kij do masażu (The Stick) – ten rodzaj masażera bardzo często używany jest przez sportowców. Dzięki niemu redukują zmęczenie i ból pojawiające się po intensywnym treningu. Masaż z użyciem przyrządu polega na wałkowaniu ciała, dzięki czemu kij ma wpływ na tkanki miękkie i pojawiające się w ich obrębie punkty spustowe. 
roller wibracyjny
Biało czarny wałek do masażu wibracyjnego

O czym warto pamiętać podczas autoterapii?

Jeżeli zdecydujesz się na autoterapię, musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

  1. nie wszystkie wrażliwe punkty, które znajdują się na Twoim ciele muszą być punktami spustowymi. Niektóre z miejsc, w których odczuwasz ból, nazywane są miejscami lokalnej wrażliwości. Ból jest tutaj objawem niedokrwienia tkanek, ich zbliznowacenia lub włóknienia. 
  2. punkty spustowe bardzo często są jedną ze składowych dysfunkcji. Nie zawsze są one jej głównym i jedynym źródłem. W praktyce okazuje się, że jest to jedna z wielu części, które powodują dysfunkcję tkanek. Dlatego jeżeli automasaż nie przynosi spodziewanych efektów, dobrze jest skontaktować się terapeutą, który ustali przyczynę problemu oraz dobierze odpowiednie leczenie. 
  3. o autoterapii warto pamiętać cały czas, jednak jest ona wskazana szczególnie w czasie wzmożonego treningu lub kiedy dojdzie do przeciążeń organizmu. W praktyce jest to doskonały element profilaktyki, który zapobiega wielu kontuzjom. 
  4. pozbycie się bólu to nie wszystko, do czego należy dążyć w czasie masażu punktów spustowych. Warto pomyśleć także o wydłużeniu mięśni, które z wielu powodów uległy skróceniu. W kolejnym kroku wzmacniaj te, które przez powstałą dysfunkcję zostały osłabione. Dbałość o odpowiednie elementy ciała sprawi, że na długo zapomnisz o bólu. 
  5. pamiętaj, że masaż punktów spustowych, choć pomocny, nie jest jedynym sposobem na pozbycie się bólu. Jeżeli zadbasz o swoją postawę, a do codziennych obowiązków wprowadzisz aktywność fizyczną, możesz mieć pewność, że Twoje samopoczucie znacznie się poprawi. Musisz jednak wybrać taki sport, który pozwoli Ci zachować kondycję, nie obciążając jednocześnie Twojego ciała. 
  6. prawidłowe odżywianie to bardzo często klucz do sukcesu. Zapewnij organizmowi odpowiednią ilość witamin, a także składników odżywczych niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania, a zobaczysz, że Twoje ciało, w tym mięśnie będą w znacznie lepszej kondycji. 
dźwignia
Przyrząd do masażu punktów spustowych

Masaż punktów spustowych za pomocą dźwigni lub innego narzędzia rehabilitacyjnego może sprawić, że codzienny ból ustąpi. Musisz jednak mieć na uwadze, że czasami zdarzają się problemy większego kalibru. Jeżeli zatem czujesz, że samodzielny masaż nie do końca Ci pomaga, zgłoś się do specjalisty, który ustali odpowiednią drogę postępowania. 

 

Koszyk
Przewiń do góry

Kontynuując korzystanie z witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Czytaj więcej!

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close