Wysiłek fizyczny podczas treningu może powodować, że będziesz odczuwał skutki przetrenowania. Jeżeli dopiero zaczynasz intensywne ćwiczenia i obawiasz się wspomnianego skutku, już teraz zastanów się, jak sobie z nim poradzić.  Które masażery mogą Ci pomóc? Pamiętaj, że odpowiednia regeneracja to podstawa. Dziś chcemy przedstawić Wam przyrządy, które sprawią, że stanie się ona przyjemnością i obowiązkowym punktem na codziennej mapie obowiązków. 


Z artykułu dowiesz się:

piłka do masażu wibracyjnego
Masażery – Piłka do masażu wibracyjnego

Nie da się ukryć, że sport i ruch to samo zdrowie. Warto jednak przestrzegać zasad, aby uniknąć kontuzji i jednocześnie osiągnąć lepsze wyniki. Choć odpoczynek może dla wielu nie być istotnym elementem, trzeba mieć na uwadze, że jest niezwykle ważny dla prawidłowej regeneracji organizmu.

Dlaczego regeneracja organizmu jest tak samo ważna jak trening i wysiłek fizyczny?

Osoby, które regularnie trenują zdają sobie sprawę z tego, że regeneracja organizmu po wysiłku jest tak samo ważna, jak same ćwiczenia i wysiłek fizyczny. Jeżeli dopiero rozpoczynasz przygodę z ćwiczeniami, musisz pamiętać o tym, że brak regeneracji może prowadzić do przetrenowania, którego konsekwencją będzie kontuzja. Aby jednak zrozumieć problem, trzeba zacząć od początku, czyli zmęczenia organizmu. A jeśli o nie chodzi — wyróżnia się cztery rodzaje:

 1. zmęczenie nerwowe, które objawia się utratą dynamiki;
 2. tkankowe, objawiające się bólem nadwyrężonych mięśni, a także stawów;
 3. fizjologiczne, którego objawem może być utrata wagi, a także bardziej charakterystyczne problemy żołądkowe;
 4. psychiczne, które objawiają się znudzeniem oraz brakiem motywacji do dalszego działania. 

Chcąc zregenerować organizm po treningu musisz pamiętać o tym, że powinieneś zająć się powyższymi aspektami jednocześnie. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że Twój organizm odzyska równowagę, a Ty unikniesz przetrenowania. Jak zatem widać — po każdym wysiłku fizycznym potrzebny jest zawsze odpoczynek, dzięki któremu organizm będzie miał czas na odbudowę. Oprócz odpoczynku możesz także wspomóc się wizytami i fizjoterapeuty oraz automasażem z użyciem masażera ręcznego, ale o tym później. 

Jakie zmiany zachodzą w organizmie po wysiłku fizycznym?

W czasie wysiłku fizycznego w naszych mięśniach dochodzi do zmian. Wspomniane zmiany zależą od tego, jaką aktywność fizyczną uprawiasz. Zapamiętując je organizm, a dokładnie układ mięśniowy będzie przystosowywał się do wysiłku, który pojawia się w czasie ćwiczeń. 

Wiele badań, jakie zostały przeprowadzone, jasno pokazują, że w czasie wysiłku fizycznego dochodzi do uszkodzenia włókien mięśniowych. To one są odpowiedzialne za ból, który pojawia się najczęściej dobę po treningu i trwa przez lika dni, utrudniając tym samym ruch. 

Wysiłek fizyczny sprawia także, że mięśnie mają zwiększone zapotrzebowanie na tlen. Jeżeli dojdzie do ich niedotlenienia, organizm wymusza dotarcie do nich krwi bogatej w ten pierwiastek. W czasie tego procesu znacznie zwiększa się poziom kinazy kreatynowej. 

Powinieneś także mieć na uwadze, że treningi siłowe mogą stać się przyczyną znacznego zwiększenia napięcia mięśniowego, które jest przyczyną zaburzeń równowagi mięśniowej, które występują pomiędzy określonymi grupami mięśniowymi. Skutkiem takiej sytuacji może być osłabienie określonych mięśni. 

Jak zatem widać powyżej — wysiłek fizyczny ma ogromny wpływ na nasz organizm. Dlatego tak istotna jest jego regeneracja. A jeśli o niej mowa — jakie rodzaje regeneracji można wyróżnić?

piłka do masażu
Masażery – Piłki wibracyjna na ból pleców

Czym są aktywna i pasywna regeneracja? Czy odpowiednie masażery mogą pomóc?

Chcąc prawidłowo zregenerować organizm po wysiłku fizycznym, należy skupić się na dwóch rodzajach odpoczynku. Mowa tutaj o regeneracji aktywnej i pasywnej. Czym charakteryzują się oba zjawiska? Jak wykorzystać je dla swojego dobra?

Rozciąganie — jest pierwszym z najważniejszych punktów, o którym nie można zapominać w czasie aktywnej regeneracji. Najlepiej, żebyś włączył je do swojego planu treningowego. Dzięki niemu będziesz mógł rozluźnić spięte w czasie wysiłku mięśnie, a dodatkowo poprawić ich ukrwienie i jednocześnie dostarczyć składników odżywczych. Takie działanie pozwoli znacznie zmniejszyć skutki zmęczenia po treningu, zanim te się pojawią. 

Decydując się na aktywną regenerację po treningu postaw na spacer, niewymagającą zbytniego wysiłku jazdę na rowerze, czy pływanie. Aktywności te doskonale sprawdzą się w czasie regeneracji pod jednym warunkiem — podobnych ćwiczeń nie możesz wykonywać na swoich treningach. Pamiętaj także o tym, aby ruch był umiarkowany. 

Pełna regeneracja organizmu po wysiłku fizycznym to nie tylko wspomniane wyżej rozciąganie. Istotna jest także przerwa pomiędzy jednym treningiem a drugim. Aby organizm w pełni się zregenerował, należy zwrócić uwagę na poniższe aspekty:

 • sen — jego odpowiednia ilość i jakość;
 • dieta, która musi być bogata w wysokiej jakości białka, tłuszcze i węglowodany, a także witaminy i mikroelementy 
 • prawidłowe nawadnianie organizmu — szczególnie po treningu warto pamiętać o uzupełnieniu płynów i elektrolitów;
 • niestosowanie używek.

Regenerację organizmu po wysiłku z pewnością przyspieszą odpowiednie zabiegi i masaże. Musisz wiedzieć, że te wykonywane w profesjonalnych salonach masażu, czy gabinetach fizjoterapeutycznych są jak najbardziej wskazane, jednak możesz także samodzielnie masować się w domu. Wystarczy, że wyposażysz się w odpowiednie masażery ręczne

piłka do masażu wibracyjnego
Masażery – Piłka Hypersphere

Kto powinien skorzystać z pomocy fizjoterapeuty?

Jeżeli jesteś zawodowym sportowcem, zapewne zdajesz sobie sprawę z faktu, że odpowiednią regenerację zapewni Ci wizyta u wykwalifikowanego fizjoterapeuty. Takie osoby znają wiele metod, które znacznie przyspieszą cały proces. Jedną z metod, którą chętnie wykorzystują fizjoterapeuci jest drenaż limfatyczny. Dzięki niemu specjalista jest w stanie pomóc większej liczbie osób jednocześnie. 

Masażery i masaż jedną z form regeneracji

Nie da się ukryć i Ty także musisz o tym wiedzieć, że prawidłowo przeprowadzony masaż znacznie poprawia ukrwienie, dzięki czemu mięśnie szybciej regenerują się po treningu. Wiele osób przyzna nam rację, że jest to jedna z najlepszych form terapii, która pozwala uniknąć nieprzyjemnego bólu potocznie nazywanego zakwasami. Nawet jeśli w czasie masażu nie uda Ci się całkowicie wyeliminować bólu, możesz mieć pewność, że będzie on mniej dotkliwy, niż gdybyś w ogóle nie przeprowadził zabiegu. 

Istnieje wiele technik masażu, które poprzez stymulację skóry, powięzi oraz mięśni ma korzystny wpływ na organizm człowieka. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na masaż u specjalisty, czy na automasaż z użyciem odpowiedniego masażera, możesz mieć pewność, że poprawisz przepływ krwi, co pozwoli na sprawniejszą wymianę substancji pomiędzy naczyniami krwionośnymi a poddanymi wysiłkowi mięśniami. Nie bez znaczenia jest również to, że masaż ma dobroczynny wpływ na elastyczność tkanek, a także na układ nerwowy. Nic zatem dziwnego, że po zabiegu czujesz się odprężony i zrelaksowany. 

Dlaczego masażery mogą być alternatywą dla masażu u fizjoterapeuty?

Nie da się ukryć, że masaż wykonany przez profesjonalistę jest nie tylko przyjemny, ale przyczynia się także do skutecznej regeneracji po intensywnym wysiłku fizycznym. Nie zawsze jednak można udać się na wizytę do fizjoterapeuty. Czy wówczas należy całkowicie zrezygnować z regeneracji mięśni? Oczywiście, że nie! Doskonałą alternatywą dla gabinetów fizjoterapeutycznych są masażery ręczne, dzięki którym z powodzeniem przeprowadzisz regenerację obolałych mięśni. 

Rolowanie jest jedną z forma automasażu, w którym wykorzystuje się takie przyrządy rehabilitacyjne do masażu jak piłka czy wałek. Rozmaite tworzywa, z których wykonano poszczególne narzędzia sprawiają, że jesteś w stanie bez problemu dopasować roller do swoich potrzeb. Niektóre z rollerów są gładkie, inne zaś posiadają wypustki, których zadaniem jest bardziej intensywne dotarcie do powięzi i zmęczonych mięśni. 

Głównym zadaniem rollowania jest zwiększenie elastyczności powięzi, dzięki czemu możesz także powiększyć zakres ruchu. Masażery oraz inne ręczne urządzenie do masażu są w stanie ulżyć bólowi w powstałych punktach spustowych. Wspomniane zalety wykorzystania masażerów powodują, że wiele osób masaż z ich użyciem traktuje jako jedne z filarów regeneracji po treningu. Wspomniane rozwiązanie nie tylko pozwala zregenerować mięśnie, ale także, jeśli automasaż przeprowadzisz w czasie rozgrzewki, jest w stanie zapobiec pojawieniu się bolesnych kontuzji. 

masażer ręczny
Masażery – urządzenie wibracyjne do masażu ciała

Jakie masażery warto wykorzystać do automasażu i regeneracji organizmu?

Automasaż jest rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie zabiegi wykonywane w domowym zaciszu. Jeżeli należysz do tego grona, pamiętaj, że urządzenia do masażu, w tym także rollery czy maty masujące będą da Ciebie idealnym rozwiązaniem. Wspomniane przyrządy rehabilitacyjne są nie tylko łatwe w obsłudze, ale także po krótkim masażu dają oczekiwane efekty. Na jakich produktach warto skupić swoją uwagę? Które masażery sprawdzą się w Twoim przypadku? Poniżej przedstawimy Ci propozycje, które naszym zdaniem mogą Ci pomóc odzyskać fizyczną i psychiczną równowagę. 

Piłka wibracyjna Hypersphere

Piłka wibracyjna Hypersphere to urządzenie do masażu, które idealnie wpływa na mięśnie, przyspieszając ich po treningową regenerację. Wszystko za sprawą połączenia indywidualnej siły nacisku oraz wibracji, które są znakiem rozpoznawczym tego niewielkiego przyrządu. Prezentowany produkt pozwoli rozluźnić trudnodostępne mięśnie. Wibracje, które wytwarzane są przez piłkę są w stanie dotrzeć do najmniejszych mięśni głębokich i niemal natychmiast wpłynąć pozytywnie na ich elastyczność oraz zakres ruchu. 

Dzięki trzem stopniom intensywności możesz dostosować rodzaj terapii do swoich potrzeb, i aktywności fizycznej, jaką na co dzień uprawiasz. Piłka wibracyjna do masażu jest idealna zarówno do masażu wykonywanego po treningu, jak i tego wykonywanego w czasie rozgrzewki. 

Czego spodziewać się po piłce wibracyjnej Hyperpshere? Oto jej największe zalety:

 • jest skutecznym sposobem na poprawę przepływu krwi w organizmie, a także rozluźnienie mięśni. Dzięki wibracjom jest lepszym rozwiązaniem aniżeli tradycyjne piłki do masażu;
 • pozwala na dogłębny i niezwykle precyzyjny masaż mięśni;
 • dociera do trudnodostępnych miejsc, w szczególności mięśni głębokich;
 • już po 30 sekundach użytkowania znacznie poprawia zakres ruchu;
 • zmniejsza dyskomfort i ból, który może występować w czasie rollowania;
 • zapewnia doskonałą regenerację po treningu i ogranicza sztywność mięśni.

Pistolet do masażu wibracyjnego — Hypervolt to urządzenie, którego z pewnością potrzebujesz

Hypervolt to urządzenie do masażu wibracyjnego, które sprawdzi się w rękach zarówno początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. Produkt wyposażono w cztery końcówki, dzięki którym możliwa jest skuteczna terapia wszystkich mięśni, nawet tych położonych bardzo głęboko. Dzięki wydajnej baterii urządzenie może bez przerwy pracować nawet 3 godziny. Można je zatem wykorzystać nie tylko w domowym zaciszu, ale także podczas podróży, bez konieczności ładowania baterii. 

Prezentowany przyrząd do masażu wibracyjnego z powodzeniem jest w stanie zastąpić fizjoterapeutę. Nic zatem dziwnego, że jest tak chętnie wykorzystywany przez osoby, które regularnie trenują i potrzebują regeneracji ciała po wysiłku fizycznym. 

Dlaczego warto zastanowić się nad tym narzędziem do masażu? Specjalnie dobrana technologia Quite-Glide™ gwarantuje niezwykle cichą pracę. Dzięki niej nawet długie korzystanie z przyrządu nie jest uciążliwe nie tylko dla samego użytkownika, ale także dla otoczenia. 

Znakiem rozpoznawczym wspomnianego urządzenia jest trójstopniowy poziom intensywności wibracji, a także pięć głowic, które można wykorzystać w czasie masażu. Dzięki takiemu podziałowi masaż można wykorzystać na każdym etapie rehabilitacji. Dzięki trzem stopniom intensywności terapię można dopasować do użytkownika, ograniczając tym samym ból i dyskomfort. W miarę rozluźniania tkanki mięśniowej można zmieniać głowice i zwiększać intensywność pracy urządzenia, która na maksymalnym poziomie wynosi 3200 uderzeń na minutę. 

przyrząd do masażu wibracyjnego
Masażery Hypervolt

Mata do akupresury Rea Tape

Jeżeli po treningu lub wysiłku fizycznym odczuwasz ból, a Twoje mięśnie są spięte, doskonałym rozwiązaniem może okazać się mata do akupresury. Wspomniany przyrząd do masażu pozwala wykonać automasaż całego ciała, w tym także stóp. Duża ilość wypustek masujących, które zamontowano na bawełnianym materiale gwarantuje odprężenie i relaks, a także uwolnienie ciała od wszechobecnego bólu. Masaż na macie poprawia także nastrój i likwiduje problemy ze snem. Do maty Rea Tape dołączono także poduszkę z wypustkami, która pozwala masować dowolną część ciała. 

Kto powinien zdecydować się na to rozwiązanie? Poza osobami, którym zależy na dogłębnej regeneracji po wysiłku fizycznym, na matę do akupresury Rea Tape powinny zdecydować się osoby, które:

 • odczuwają chroniczny stres;
 • pragną znormalizować działanie układu krążenia, oddechowego oraz nerwowego;
 • cierpią na bezsenność i depresję;
 • odczuwają bóle kręgosłupa, szyi pleców, napięcia mięśniowe;
 • cierpią na rwę kulszową;
 • mają zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. 

Aby skorzystać z maty do automasażu, należy położyć ją na łóżku lub podłodze. Następnie trzeba ułożyć się na niej wygodnie i uruchomić urządzenie. W pierwszym momencie korzystanie z tego typu urządzenia może być bolesne, jednak po chwili, kiedy organizm przyzwyczai się do masażu i kontaktu z wypustkami, zabieg stanie się przyjemny. Stosując systematycznie matę możesz liczyć na znaczną poprawę, a z czasem zanik dolegliwości, z którymi się borykasz. 

Wałek do masażu Standard Roller

Wałek do masażu to doskonały przyrząd rehabilitacyjny, który sprawdzi się podczas automasażu. Zabieg z użyciem tego przyrządu pozwala usunąć zgrubienia, które podczas treningu lub wysiłku fizycznego mogą pojawić się na tkance łącznej. Nie bez znaczenia jest także jego udział w zwiększeniu kolagenu w organizmie. 

Wykorzystanie rollera Standard sprawia, że pojawiający się po treningu ból znika, a także zmniejsza się znacznie prawdopodobieństwo pojawienia się kontuzji. Wszystko za sprawą tego, że w czasie masażu powięź staje się bardziej elastyczna. Przeprowadzając automasaż z użyciem rollera, możesz mieć pewność, że znacznie poprawisz ruchomość stawów, a także kurczliwość mięśni, dzięki czemu organizm zregeneruje się znacznie szybciej. 

Zalety stosowania rollera to przede wszystkim:

 • szybka regeneracja mięśni;
 • złagodzenie bólu pleców i mięśni;
 • większa elastyczność mięśni, powięzi i skóry;
 • poprawa krążenia i ukrwienia całego organizmu.

Decydując się na roller, warto zastanowić się nad tym, czy wybrać tradycyjny, czy wibracyjny model. 

roller wibracyjny
Masażery – Biało czarny wałek do masażu wibracyjnego

Regeneracja organizmu po wysiłku fizycznym — podsumowanie

Chcąc, aby organizm dobrze zregenerował się po wysiłku fizycznym, należy zadbać nie tylko o prawidłowy odpoczynek mięśni i łączących je tkanek, ale także o dobry sen i odpowiednią dietę.

Jedną z metod, która pozwoli dobrze zregenerować organizm i mięśnie, jest z pewnością automasaż połączony z rolowaniem. Pozwala on nie tylko odpowiednio rozluźnić się mięśniom, ale również zwiększyć zakres ruchów i zmniejszyć dolegliwości bólowe. Dlatego też tak istotne jest wplecenie pomiędzy treningi okresów, kiedy będą one znacznie ograniczone, a Ty ten czas przeznaczysz na regenerację swojego ciała. Tylko w ten sposób zapewnisz sobie tak istotny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu balans. Pamiętaj, że masażery i wykonane nimi automasaże to dobry sposób na regenerację. Wybierz zatem odpowiednie urządzenie i ciesz się doskonałym samopoczuciem. 

Koszyk
Przewiń do góry

Kontynuując korzystanie z witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Czytaj więcej!

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close