Osoby, które mają pracę siedzącą często uskarżają się nie tylko na znużenie, ale także na ból kręgosłupa. Są one przykładem na to, że prawidłowa postawa przyjmowana przy biurku nie jest mitem, a koniecznością. Właściwa pozycja siedząca, szczególnie jeśli wiele godzin siedzisz przed komputerem, pozwoli w znacznym stopniu odciążyć kręgosłup i zminimalizować dolegliwości bólowe. Warto jednak mieć na uwadze, że nie tylko praca siedząca ma wpływ na stan naszego kręgosłupa i pojawiający się ból. Dlatego dobrym rozwiązaniem mogą okazać się masażery wibracyjne, które pomogą w walce z uciążliwymi dolegliwościami. W jaki sposób mogą pomóc i czy są jedynym sposobem na pozbycie się bólu?
Z artykułu dowiesz się:
Dlaczego bolą Cię plecy?
Osoby, które myślą, że praca siedząca należy do tych „lekkich” często bywają w błędzie. Okazuje się, że wielogodzinne pisanie na komputerze, sprawdzanie i tworzenie dokumentacji, czy szycie na maszynie może być znacznie bardziej obciążające dla ciała i kręgosłupa, niż praca fizyczna. Warto wiedzieć, że, nawet jeśli podczas siedzenia wykonujesz proste czynności, do pracy angażujesz tylko górne części ciała. Co więcej, często swoją pracę wykonujesz w nieodpowiedniej pozycji (mowa tutaj choćby o łokciach wiszących w powietrzu, pochylonej głowie, czy napiętych nadgarstkach), która skutkuje znacznym przeciążeniem mięśni objawiających się ich bólem, napięciem, pieczeniem, czy bolesnymi skurczami. Wieloletnia praca siedząca może doprowadzić do nieodwracalnych i poważnych zmian zwyrodnieniowych, dlatego warto zadbać o prawidłową postawę już w młodym wieku.
Kolejnym problemem, z którym borykamy się na co dzień jest brak aktywności fizycznej. Osoby pracujące wiele godzin w ciągu dnia nie mają czasu i ochoty na dodatkową aktywność fizyczną. To ogromny błąd, ponieważ nawet krótka aktywność fizyczna — spacer, lekkie ćwiczenia czy masaż są w stanie sprawić, że ból pleców będzie znacznie mniejszy, a może nawet ustąpić. Warto jednak przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań skontaktować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, którzy jasno określą, jakie ćwiczenia można wykonywać i czy pacjent może stosować coraz bardziej popularne masażery wibracyjne.
Zapewne niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, że siedzenie jest nienaturalną postawą człowieka, która może powodować ból. Osoby, które przez wiele godzin wykonują pracę biurową mają tendencję do pochylania się, szczególnie jeśli pracują przy komputerze. Jest to jeden z najczęstszych powodów pojawiania się u coraz młodszych ludzi tzw. okrągłych pleców, czyli kifozy klatkowej. Musisz wiedzieć, że przykurcz mięśni klatki piersiowej i rozciągnięte mięśnie grzbietu powodują nie tylko ból kręgosłupa, ale także inne dolegliwości zdrowotne. Warto zatem skupić się na prawidłowej postawie ciała oraz dbałości o tę część kręgosłupa, by w przyszłości uniknąć wielu schorzeń.
Jaki wpływ na ból kręgosłupa ma praca siedząca?
Jak wspomnieliśmy wyżej, siedząca pozycja ciała nie jest naturalna dla człowieka, dlatego spędzanie w niej wielu godzin powoduje duże obciążenie dla Twojego ciała. Najbardziej odczuwa to Twój kręgosłup. Jednak możesz także zauważyć problemy z łokciami czy nadgarstkami. Praca siedząca nie jest bez znaczenia także dla bioder i kolan, dla których siedzenie nie jest naturalną pozycją.
Powinieneś wiedzieć, że wielogodzinne siedzenie ma wpływ także na inne układy Twojego ciała. Długie siedzenie w jednej pozycji znacznie osłabia poprawne krążenie krwi w organizmie. Jeżeli zatem nie będziesz robił sobie żadnych przerw na choćby najmniejszy ruch, możesz w niedalekiej przyszłości spodziewać się pojawienia obrzęków, szczególnie w okolicach kostek, stóp i podudzi. Jest to prosta droga do pękających żyłek, a w konsekwencji żylaków.
Ból pleców i sztywność karku — jaka może być przyczyna?
Coraz częściej odczuwasz ból kręgosłupa? Zauważyłeś, że dyskomfort pojawia się również w okolicach obręczy barkowej? Codziennie towarzyszy Ci sztywny kark? Musisz wiedzieć, że powodem tych dolegliwości może być siedzący tryb pracy i nieprawidłowa postawa ciała, którą przyjmujesz. W takiej sytuacji dochodzi do wzrostu napięcia mięśniowo-powięziowego, który objawia się bólem. Nie bez znaczenia jest tutaj także stres. Jak uniknąć tych dolegliwości? Po raz kolejny powtórzymy — doskonałym rozwiązaniem jest w tym wypadku aktywność fizyczna. Nie masz czasu, żeby pójść na siłownię, na trening? Nic nie szkodzi. Odpowiednie ćwiczenia możesz wykonywać samodzielnie w domu. Co więcej, możesz także wykorzystać urządzenia do masażu wibracyjnego, które nie tylko rozluźnią napięte mięśnie, ale także sprawią, że zrelaksujesz się po pracy.
W jaki sposób radzić sobie z bólem kręgosłupa?
Jeżeli należysz do osób, które większość dnia spędzają w pozycji siedzącej, powinieneś poznać sposoby, które pomogą Ci w walce z bólem kręgosłupa. Mowa tutaj przede wszystkim o:
- prawidłowej postawie ciała — jej utrzymanie jest niezwykle istotne. Bez względu na to, czy pracujesz w domu, czy w biurze zadbaj o ergonomiczne miejsce pracy — dopasuj do siebie krzesło i biurko oraz skup się na dobrym oświetleniu;
- regularnych przerwach w pracy na ruch — osoby mające siedzący tryb pracy powinny co godzinę wstawać na co najmniej 5 minut, aby móc rozruszać mięśnie i stawy. W tym czasie dobrze jest zrobić kilka rozciągających ćwiczeń;
- regularnych masażach — tutaj oprócz tych wykonywanych ręcznie przez specjalistów, warto postawić na masaż wibracyjny, który możesz samodzielnie wykonać w domu wykorzystując w tym celu rozmaite masażery. Wystarczy tak naprawdę 15 minut codziennego masażu, aby Twoje mięśnie były rozluźnione, a Ty zrelaksowany.
Wspomniane wyżej elementy profilaktyki pozwolą Ci nie tylko zadbać o swoje ciało, a w szczególności o kręgosłup, ale także przynieść ulgę zmęczonemu umysłowi.
Pamiętaj, że o swoje ciało możesz także zadbać podczas pracy, W tym celu wykorzystaj matę masującą, np. Rea Tape lub masażer do stóp. Wspomniana mata ułożona na krześle lub fotelu biurowym będzie na bieżąco rozluźniać mięśnie, dzięki czemu nie dojdzie do ich przeciążenia, a co więcej, poprawi także krążenie, które jest niezwykle istotne w prawidłowym funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Podobne działanie będzie miał masażer do stóp, który bez problemu zmieści się nawet pod niewielkim biurkiem.
Masażery wibracyjne i inne domowe sposoby radzenia sobie z bólem kręgosłupa
Jeżeli nie masz czasu na bieganie po siłowniach i wybieranie dla siebie odpowiedniego planu treningowego, jednak musisz zadbać o swój kręgosłup, zachęcamy do skorzystania z innych sposobów. Dzięki nim w domowym zaciszu jesteś w stanie zmniejszyć lub całkowicie pozbyć się bólu pleców. Pamiętaj, że dopasowane do Ciebie zestawy ćwiczeń, zwiększona aktywność fizyczna, czy okłady mogą nie sprostać zadaniu. W walce z bólem, którego powodem są wyżej wymienione przyczyny może pomóc automasaż z wykorzystaniem przyrządów do masażu wibracyjnego. Warto zatem w tym wypadku zastanowić się nad kupnem rollera wibracyjnego albo piłki wibracyjnej. Ćwicząc z tymi przyrządami nawet kilka minut dziennie jesteś w stanie zniwelować lub całkowicie usunąć napięcie mięśniowe, które powoduje ból. Co więcej, taki masaż pozwoli Ci także zrelaksować się po ciężkim dniu.
Masaż wibracyjny wykonany za pomocą wałka lub piłki ma właściwości rozluźniające. Jest to świetna alternatywa dla zabieganych, ponieważ ćwiczenia nie są trudne i nie wymagają dużej ilości czasu. Jeżeli zainteresował Cię ten sposób regeneracji mięśni, powinieneś wiedzieć, że jednym z najlepszych wyborów będzie dla Ciebie roller wibracyjny Hypershere lub piłka wibracyjna Hypershere. Zanim jednak zastosujesz któreś z wybranych urządzeń, skontaktuj się ze specjalistą, który oceni, jakie ćwiczenia możesz wykonywać i czy nie istnieją ewentualne przeciwwskazania. To niezwykle ważne, bo tylko wtedy możesz mieć pewność, że samodzielnie przeprowadzony masaż jest dla Ciebie w 100% bezpieczny.
Dlaczego rollery wibracyjne i inne masażery tego typu mogą pomóc?
Zastanawiasz się, dlaczego powinieneś skorzystać z rollowania? Otóż musisz wiedzieć, że ta forma masażu i regeneracji mięśni nie jest przeznaczona jedynie dla sportowców. Krótkie sesje automasażu z użyciem rollera lub piłki wibracyjnej pomogą Ci nie tylko rozluźnić mięśnie. Dzięki nim pozbędziesz się stresu, uelastycznisz i nawodnisz mięśnie oraz skórę. Jeżeli ćwiczenia będziesz wykonywać regularnie, możesz mieć pewność, że utrwalisz efekty, co pozwoli Ci poprawić sprawność całego układu ruchu, w szczególności szyjnego odcinka kręgosłupa, który jest tak ważny podczas pracy siedzącej.
Jakie masażery wibracyjne wybrać?
Wybór odpowiedniego masażera wibracyjnego uzależniony jest od wielu czynników. Przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę swoją budowę ciała, próg bólowy podczas dotyku oraz napięcie mięśniowe. Te trzy czynniki pozwolą Ci dobrać odpowiednią twardość rollera wibracyjnego lub piłki wibracyjnej. Jeżeli nie wiesz, jaki produkt będzie dla Ciebie odpowiedni, zachęcamy Cię do kontaktu ze specjalistami nabolplecow.pl, którzy pomogą wybrać najlepsze rozwiązanie.
Które partie mięśni warto rolować?
Zastanawiasz się, które partie mięśni warto rolować, aby pozbyć się bólu pleców? Odpowiedź jest prosta — wszystkie. Oczywiście pierwsze ruchy należy skierować tam, gdzie odczuwasz największy ból, dyskomfort, czy uczucie spięcia.
Pamiętaj o tym, że nawet jeśli nie odczuwasz bólu, nie powinieneś zapominać o regularnym automasażu. Systematyczne sesje mają bowiem ogromny wpływ na cały układ ruchowy i dobre samopoczucie. Dlatego też relaksuj się codziennie wykorzystując przyrządy do masażu wibracyjnego. Masuj nimi obręcz barkową, kończyny dolne i górne, a także mięśnie klatki piersiowej. Dzięki temu na długo zapomnisz o dolegliwościach, które najczęściej dokuczają osobom mającym siedzący tryb pracy.
Kiedy masaż wibracyjny nie jest wskazany?
Zastanawiasz się, czy masaż wibracyjny możesz przeprowadzić w każdym momencie swojego życia? Generalnie tak, chyba że okaże się, iż istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania. Właśnie dlatego tak bardzo podkreślamy, że zanim rozpoczniesz działania, powinieneś skontaktować się ze specjalistą. Pozwoli to wykluczyć sytuacje, w których niemożliwe będzie stosowanie masażu wibracyjnego. Okazuje się bowiem, że wszystkie stany, w których nie można poddać się masażowi klasycznemu są sytuacjami, w których nie będziesz mógł wykonywać rolowania. Należą do nich m.in.:
- ciąża;
- menstruacja;
- wszelkie zmiany skórne;
- wszelkie stany zapalne organizmu;
- krwotoki i krwawienia, a także stan, kiedy mogą wystąpić;
- żylaki;
- nadciśnienie tętnicze;
- hemofilia;
- miażdżyca;
- choroby o podłożu pasożytniczym, bakteryjnym i wirusowym;
- wysoka temperatura ciała.
Zastanawiając się nad przyczyną bólu warto również mieć na uwadze, że nie zawsze będzie to napięcie mięśniowe. Jeżeli dolegliwości nigdy nie występowały i pojawiły się nagle, najpierw dobrze jest udać się na konsultację do specjalisty — lekarza lub fizjoterapeuty. Jeśli po badaniach okaże się, że z Twoim zdrowiem wszystko jest w porządku, a ból faktycznie pojawia się z powodu napięć i jest powodem siedzącego trybu życia, bez obaw możesz wykorzystać wymienione wyżej przyrządy do masażu wibracyjnego. Z pewnością przyniosą Ci ulgę i poprawią funkcjonowanie organizmu.