Ból kręgosłupa nigdy nie jest przyjemny. Bardzo wielu pacjentów odczuwa go szczególnie w odcinku piersiowym kręgosłupa. Może być samodzielną dolegliwością, jednak bardzo często jest połączony z bólem karku, czyli odcinkiem szyjnym kręgosłupa. Jeżeli choć raz pojawił się u Ciebie, zapewne zdajesz się sobie sprawę z tego, że nie jest niczym przyjemnym i zastanawiasz się skąd się wziął, a także w jaki sposób go leczyć? Mając to na uwadze, poruszamy w dzisiejszym wpisie ten temat i podpowiadamy dlaczego przyrządy do masażu wibracyjnego to dobra opcja.
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie są najczęstsze przyczyny pojawienia się bólu pleców w górnej części?
- Czy zmiany zwyrodnieniowe mają wpływ na pojawienie się bólu pleców w ich górnej części?
- W jaki sposób prawidłowo leczyć ból w górnej części pleców — czy przyrządy do masażu wibracyjnego są w stanie pomóc?
- Dlaczego profilaktyka jest tak ważna w walce z bólem pleców?
Jakie są najczęstsze przyczyny pojawienia się bólu pleców w górnej części?
Ból pleców, który pojawia się w górnej części kręgosłupa może mieć wiele przyczyn. Najczęściej jednak pojawia się, kiedy układ mięśniowo-szkieletowy jest przeciążony w piersiowym odcinku kręgosłupa. Do takiej sytuacji dochodzi w momencie, kiedy pojawiające się obciążenia są większe, niż wydolność i wytrzymałość kręgosłupa. Wiele osób pojawiający się ból kręgosłupa w górnym jego odcinku przypisuje dźwiganiem ciężarów, które go przeciążają. Okazuje się jednak, że nie jest to jedyna jego przyczyna. Ból przeciążeniowy może także pojawić się, kiedy przyjmujemy nieprawidłową postawę ciała praz, gdy przez długi czas wykonujemy jednostajne i powtarzalne ruchy.
Ból kręgosłupa najczęściej pojawia się wraz z większym napięciem mięśni, jakie znajdują się przy kręgosłupie. Co więcej wraz z nim pojawia się także ograniczenie zakresu ruchów kręgosłupa. Ważne dla Ciebie powinno być to, że przeciążeniowe bóle kręgosłupa, które pojawiają się w ciele człowieka nie wynikają z uszkodzeń kręgosłupa, dzięki czemu, jeśli zastosuje się odpowiednią terapię, można je szybko wyleczyć.
Skąd bierze się tzw. ból pomiędzy łopatkami? To nie jest przypadek. Okazuje się bowiem, że łopatki są miejscem, w którym znajduje się wiele układów tkanek, między którymi zachodzą relacje, dlatego jeśli jeden z układów nie działa prawidłowo, przekłada się to także na inne.
Czy zmiany zwyrodnieniowe mają wpływ na pojawienie się bólu pleców w ich górnej części?
Kiedy pojawią się u Ciebie przewlekłe bóle pleców, które zlokalizowane są w górnej części kręgosłupa, ich powodem mogą okazać się zmiany zwyrodnieniowe oraz reumatyczne. To właśnie one powodują uszkodzenia krążków międzykręgowych. Skąd biorą się te uszkodzenia? Bardzo często jest to następstwo przyjmowania przez pacjentów nieprawidłowej, wymuszonej postawy ciała. Jeżeli przez to kręgosłup codziennie ulega przeciążeniom, po pewnym czasie jego struktura może ulec uszkodzeniu, czego konsekwencją jest pojawiający się ból.
Zmiany zwyrodnieniowe mogą pojawić się także w pewnym wieku — szczególnie powyżej 60. roku życia. Inne powody zwyrodnienia to otyłość i nadwaga, czynniki genetyczne oraz brak aktywności fizycznej.
Ból kręgosłupa, którego przyczyną jest zwyrodnienie kręgosłupa, bardzo często ma charakter promieniujący. Jeżeli dotyczy odcinka piersiowego, wówczas promieniuje do ramienia, a jeśli odcinka lędźwiowego — do pośladka i nóg. Pacjent może wraz z bólem odczuwać uczucie drętwienia i mrowienia kończyn.
Jakich innych przyczyn bólu pleców w górnej części kręgosłupa można się spodziewać?
Bóle kręgosłupa mogą być także związane z układem nerwowym. Zmiany, które mogą pojawić się wewnątrz kręgosłupa, a także w stawach żebrowo-kręgowych mogą być przyczyną podrażnień nerwów i zakończeń nerwowych. Schorzenie to objawia się bólem, który promieniuje od kręgosłupa w odcinku piersiowym do barku i kończyn górnych, a także narządów wewnętrznych.
Bardzo często pacjenci nie są w stanie zlokalizować miejsca, z którego pochodzi ból i mylą ból kręgosłupa z tym, który pochodzi z narządów wewnętrznych. W zależności od tego, w jakim miejscu umiejscowione są zmiany, mogą one sprawiać, że pacjent myśli, że boli go żołądek, wątroba, jelita, czy układ moczowo płciowy. Co więcej, sytuacja może się odwrócić, tzn. ból odcinka piersiowego kręgosłupa będzie pojawiał się wskutek chorób narządów wewnętrznych, o których pacjent nie wie. Bardzo często choroby wspomnianych narządów mogą zagrażać życiu, dlatego jeśli pojawi się ból pleców w górnej części, lekarz powinien przeprowadzić diagnostykę, która w pierwszej kolejności wykluczy choroby narządów wewnętrznych.
Co więcej, przyczyną bólu pleców w górnym odcinku kręgosłupa mogą być urazy, stan zapalny albo fibromialgia. Jak widać powyżej, mechanizm powstania bólu właśnie w tym miejscu należy do bardziej złożonych. Dlatego im szybciej pacjent trafi do lekarza i zostanie zdiagnozowany, tym lepiej.
W jaki sposób prawidłowo leczyć ból w górnej części pleców — czy przyrządy do masażu wibracyjnego są w stanie pomóc?
Zastanawiasz się, jak poradzić sobie z bólem pleców w odcinku piersiowym, nie wykorzystując przy tym zbyt dużej ilości środków farmakologicznych? w dzisiejszym wpisie skupimy się na terapiach, które wspomagają leczenie bólu, jaki spowodowany jest przeciążeniem kręgosłupa, jakie mogą występować u pacjenta. Leczenie bólu, którego powodem są zakończenia nerwowe, czy urazy oraz inne wspomniane wyżej czynniki, jest bardziej skomplikowane i zawsze powinno być dobierane indywidualnie dla zgłaszającego się pacjenta.
Kiedy u pacjenta pojawia się ból przeciążeniowy, a także ten, którego przyczyną są zwyrodnienia, lekarz może wskazać zabiegi i różne rodzaje terapii, które mają mu pomóc w walce z dolegliwością. O jakie zabiegi chodzi? Mówimy o nich w dalszej części wpisu.
Fizykoterapia jednym ze sposobów na ból w górnej części kręgosłupa
Wykorzystanie bodźca fizykalnego, jeśli chodzi o walkę z bólem pleców jest jednym z najczęściej stosowanych sposobów. Nic w tym dziwnego, ponieważ w ten sposób specjalista jest w stanie dotrzeć do określonych partii ciała i zaproponować indywidualne działanie. Często specjaliści łączą ze sobą różne formy leczenia, dzięki czemu to staje się kompleksowe. Najczęściej wykorzystywane zabiegi terapeutyczne, które stosuje się w przypadku bólu pleców pojawiającego się między łopatkami należą:
- Krioterapia — jest to leczenie zimnem, które ma nie tylko działanie przeciwbólowe. Zabiegi w kriokomorze stosuje się także, kiedy u chorego zdiagnozowano stan zapalny. Doskonale sprawdza się, jeśli chodzi o niwelowanie bólu przeciążeniowego i zwyrodnieniowego kręgosłupa.
- Laseroterapia — zabiegi mają działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz pobudzające naturalne procesy regeneracyjne, jakie zachodzą w ciele człowieka.
- Elektroterapia — podczas zabiegów wykorzystuje się prądy TENS oraz EMS, dzięki którym pacjent odczuwa ulgę w bólu. Zabieg ma także na celu wzmocnienie mięśni znajdujących się przy kręgosłupie. Elektroterapię poleca się w szczególności pacjentom, u których ból kręgosłupa pojawił się z powodu przeciążenia mięśni.
- Magnetoterapia — jest to leczenie schorzeń z wykorzystaniem pola magnetycznego. Wspomniane zabiegi mają na celu rozluźnienie i poprawę ruchomości kręgosłupa między łopatkami. Magnetoterapia znacznie przyspiesza regenerację, ma działanie przeciwzapalne (co jest istotne w przypadku choroby zwyrodnieniowej), a także łagodzi ostry ból.
Przyrządy do masażu wibracyjnego i wibroterapia — w jaki sposób mogą pomóc na ból pleców w górnym odcinku kręgosłupa?
Wibroterapia jest metodą fizykalną, dzięki której każdy pacjent we własnym domu może złagodzić ból kręgosłupa. Zabiegi działają nie tylko na górne, ale także na dolne partie kręgosłupa. Wystarczy dobrze dobrać przyrządy do masażu wibracyjnego, sprawdzić, u specjalisty, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do ich stosowania o samodzielnie, w domowym zaciszu przeprowadzać zabiegi, których celem będzie złagodzenie bólu kręgosłupa oraz innych części ciała. Przyrządy wibracyjne wykorzystują drgania mechaniczne, które mają na celu rozluźnić spięte mięśnie, a także mają działanie przeciwbólowe. To działanie wyjaśnia akurat bramkowa teoria bólu, która zakłada, że jeśli na drodze impuls bólowego, który jest wysyłany z narządu do mózgu stanie inny, mocniejszy bodziec, to impuls bólowy nie dotrze do mózgu.
Przyrządy do masażu wibracyjnego i sam masaż warto wykorzystać, kiedy kręgosłup pacjenta jest przeciążony lub stwierdzono u niego zwyrodnienia. Masaż wibracyjny działa nie tylko przeciwbólowo, ale również może wspomóc pacjenta na wiele innych sposobów. Mowa tutaj o:
- wzmacnianiu mięśni, które powoduje zmniejszenie możliwości pojawienia się bólu przeciążeniowego;
- rozluźnieniu nadmiernie napiętych mięśni, co bardzo często jest jedną z głównych przyczyn pojawiającego się bólu kręgosłupa;
- pobudzeniu krwi i limfy do lepszego krążenia, dzięki czemu można mówić o znacznym przyspieszeniu procesów regeneracyjnych;
- zmniejszeniu stanu zapalnego.
Na rynku można spotkać wiele przyrządów do masażu wibracyjnego. Najchętniej wybieranym nie tylko przez sportowców, ale także przez amatorów są pistolety do masażu wibracyjnego (np. pistolet Hypervolt), piłki do masażu wibracyjnego (np. piłka wibracyjna Hypersphere), czy rollery wibracyjne (doskonałym wyborem może tutaj okazać się roller Vyper 2.0).
Decydując się na określone przyrządy do masażu wibracyjnego, należy przed ich pierwszym zastosowaniem skontaktować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, którzy jasno określą, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do zastosowania masażu wibracyjnego.
Ból kręgosłupa w górnej części a masaże
Jedną z popularniejszych metod leczenia bólu kręgosłupa w każdym jego odcinku, a szczególnie między łopatkami, jest masaż klasyczny, który wykonuje fizjoterapeuta. Zabieg ten pozwala rozluźnić napięte mięśnie, a także znacznie przyspiesza krążenie krwi w organizmie i łagodzi pojawiający się ból.
W czasie zabiegu specjalista oddziałuje nie tylko na spięte mięśnie, ale także na stawy znajdujące się przy kręgosłupie. Masaż klasyczny doskonale sprawdza się w przypadku zwyrodnień kręgosłupa oraz bólu przeciążeniowego.
Dlaczego profilaktyka jest tak ważna w walce z bólem pleców?
Skoro czytasz ten artykuł, z pewnością borykasz się z bólem pleców. Jeżeli nawet nie zdarza się często, warto zawczasu pomyśleć o profilaktyce, która pozwoli uniknąć pojawienia się przewlekłego bólu kręgosłupa. Warto przy tym mieć na uwadze, że z wiekiem dolegliwości bólowe mogą się nasilać. Szczególnie że o przeciążenie kręgosłupa nie jest trudno, a takie sytuacje mogą doprowadzić do zwyrodnień, przez które z kolei mogą pojawić się wspomniane wyżej bóle chroniczne.
Jeżeli zależy Ci na tym, aby zadbać o swój kręgosłup, pamiętaj o najważniejszym i najprostszym elemencie profilaktyki. Mowa tutaj o prawidłowej, niewymuszonej postawie ciała. Twoja praca wymaga przebywania przez długi czas w niewłaściwej postawie, np. w ciągłym zgięciu? Pamiętaj o regularnym wykonywaniu prostych ćwiczeń, które pozwolą Ci rozluźnić mięśnie. Nie bez znaczenia jest także aktywność fizyczna, którą warto podejmować kilka razy w tygodniu. Zdajesz sobie sprawę z tego, że ból kręgosłupa pojawia się u Ciebie, ponieważ Twoje mięśnie są słabe? Wprowadź do codziennego treningu ćwiczenia, które będą je wzmacniać. Dzięki temu unikniesz problemó
w w przyszłości.