Osoby, które trenują lub w ciągu dnia przebywają w niewygodnych lub statycznych pozycjach ciała, bardzo często mają problem z bólem określonych części ciała. Punkty spustowe bo o nich mowa, stają się powoli powszechnym zjawiskiem, na które uskarża się coraz więcej osób. Jak sobie radzić z tego typu dolegliwościami? Czy punkty spustowe powodują jedynie ból, czy mogą mieć wpływ także na nasze ciało? Mając na uwadze fakt, że problem jest dość powszechny, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że punkty spustowe mogą powodować problemy zdrowotne, opowiemy dziś czym są, a także jak sobie z nimi radzić. Jeżeli temat Cię zainteresował, zachęcamy do dalszej lektury.


Z artykułu dowiesz się:

masażer ręczny punktów spustowych
Masażer punktów spustowych

Punkty spustowe są problemem wielu osób, nie tylko tych, które trenują, ale także tych, które mają siedzący tryb życia. Aby móc zapobiec bólowi, który powodują, a także innym dolegliwościom, które mogą pojawić się w związku z ich obecnością, warto zastanowić się  nad tym, czym są, jakie są ich przyczyny powstawania, a także (a może przede wszystkim), jak sobie radzić z tą dolegliwością. Czy trzeba poddawać się kosztownej rehabilitacji, czy można jednak poradzić sobie z problemem w domowym zaciszu?

Czym są punkty spustowe?

Punkty spustowe mówiąc najprościej to nic innego, jak zgrubienie znajdujące się tuż przy mięśniu, które podczas ucisku powoduje ból. Niektórzy uważają, że punkty spustowe uciskają naczynia włosowate, przez co znacznie ograniczają dopływ krwi i substancji odżywczych do mięśni. Jest to powodem pojawienia się przykurczy włókien mięśniowych. Co więcej, napięte włókna mięśniowe mogą powodować ograniczenie zakresu ruchomości. Dlatego też podczas terapii punktów spustowych należy skupić się na przywróceniu prawidłowego krążenia w organizmie, które odpowiednio dotleni tkanki mięśniowe i jednocześnie doda energii. 

Jakie wyróżniamy rodzaje punktów spustowych?

Zgłębiając temat, warto mieć na uwadze, że wyróżnia się kilka rodzajów punktów spustowych, odpowiedzialnych za ból. Mowa tutaj o:

  • aktywnych punktach spustowych, które są determinantem bólu zarówno w ruchu, jak i w spoczynku. Doskonałym przykładem mogą być tutaj mięśnie brzucha. Jeżeli okaże się, że podczas ucisku poczuje się ból pleców, można mieć pewność, że został zlokalizowany aktywny punkt spustowy;
  • centralne punkty spustowe — są odpowiedzialne za powstawanie satelitarnych punktów spustowych;
  • satelitarne punkty spustowe — mogą pojawić się w innych mięśniach, które znajdują się w obrębie rzutowania pierwotnie powstałego punktu spustowego. Co więcej, można je także odnaleźć w obrębie mięśnia, przy którym powstał pierwotny punkt spustowy. 
  • utajone punkty spustowe — jak sama nazwa wskazuje, dolegliwości bólowe pojawiają się podczas ucisku, nie da się ich natomiast zlokalizować, jeśli punkt nie jest uciskany.

Wyżej wymienione rodzaje punktów spustowych są powodem bólu, a jednocześnie zmniejszają siłę mięśniową, powodują sztywność oraz ograniczenie ruchomości stawu. Aby mieć pewność, że leczenie problemu będzie skuteczne, należy znaleźć centralny punkt spustowy, po którego usunięciu znikną pozostałe rodzaje punktów spustowych powodujących ból. 

dźwignia
Przyrząd do masażu punktów spustowych

Dlaczego punkty spustowe pojawiają się na ciele człowieka?

Punkty spustowe w ciele człowieka mogą pojawić się z wielu przyczyn. Najczęściej mowa tutaj o upadkach, czy innych wypadkach, w których dochodzi do uderzenia. Wspomniana dolegliwość pojawia się także po naciągnięciu mięśni. Wiele codziennych czynności, takich jak:

  • oglądanie telewizji na jednym boku;
  • długie utrzymywanie nieprawidłowej postawy ciała;
  • trzymanie książki nad głową w czasie leżenia;

powoduje, że mięśnie w ciele człowieka albo się skracają albo nadmiernie rozciągają, co może doprowadzić do pojawienia się bolesnego punktu spustowego. 

Co ciekawe, punkty spustowe mogą także pojawić się, kiedy w życiu człowieka pojawia się stres, brak aktywności fizycznej, nadwaga, czy używki (alkohol, papierosy, kofeina). Nie bez znaczenia jest także skolioza, czy hipermobilność stawów. 

Punkty spustowe mogą także pojawić się, kiedy w organizmie człowieka brakuje witamin i minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania poszczególnych układów. Brak witamin z grupy B, a także witaminy C i D oraz kwasu foliowego sprawia, że człowiek jest narażony na nieprawidłowy metabolizm mięśni, od którego już tylko krok do powstania punktu spustowego. Również niedobór minerałów takich jak wapń, żelazo, cynk, magnez, potas, czy sód nie jest wskazany.

Punkty spustowe tworzą się bardzo często przy mięśniach brzucha, kiedy narządy wewnętrzne zaczynają się napinać. 

Jedna z teorii głosi, że punkty spustowe, poprzez zacieśnienie włókien mięśniowych powodują blokowanie prawidłowego przepływu krwi, co w konsekwencji doprowadza do  gromadzenia się w organizmie odpadów metabolicznych i powstawania wspomnianego miejsca bólowego. Odpady metaboliczne będą bowiem odpowiedzialne za podrażnienie receptorów bólu. 

Jak widać powyżej, przyczyn powstawania bolesnych punktów spustowych w ciele człowieka jest wiele. Ich znalezienie nie jest zatem łatwym zadaniem. Warto zatem pamiętać o odpowiednim odżywianiu i ćwiczeniach, które pozwolą wyeliminować dolegliwości bólowe. 

Powstawanie punktów spustowych — co robimy nie tak?

Punkty spustowe powstają najczęściej, kiedy zbyt mocno eksploatujesz tkankę mięśniową lub bardzo często powtarzasz te same ruchy. Wspomniane działanie bardzo często wywołuje stres w organizmie, a dokładniej rzecz ujmując — powoduje stres włókien mięśniowych. Z czasem włókna będą się zaciskać, przez co sarkomery będą nachodziły na siebie bardziej, niż powinny. Takie obkurczenie się włókna mięśniowego będzie punktowo wyczuwalne na tkance. 

piłka do masażu wibracyjnego
Piłka Hypersphere

Jak zidentyfikować pojawiające się punkty spustowe?

Skoro wiadomo już, czym są i dlaczego powstają bolesne punkty spustowe, przyszedł czas na to, aby dowiedzieć się, jak je zidentyfikować. Najlepszym sposobem na lokalizację miejsca jest uciskanie mięśnia, dzięki czemu można sprawdzić, gdzie najbardziej boli. Trudniejszymi do zlokalizowania mogą okazać się punkty spustowe mięśniowo-powięziowe. W rym wypadku ból pojawia się dopiero w momencie, kiedy mięsień się napina. Warto mieć na uwadze, że nacisk na punkt może powodować, że ból czuje się także na innych tkankach, które są położone stosunkowo daleko od szukanego miejsca. Jest to skutek mechanizmu działania powięzi, która jest odpowiedzialna za splatanie ze sobą tkanek mięśniowych. Doskonałym przykładem mogą być tutaj punkty spustowe, które pojawiły się na odcinku szyjnym kręgosłupa, a także mięśniach podpotylicznych. Uciskając je możesz odnieść wrażenie, że bol Cię głowa. 

Na uwagę zasługuje także fakt, że niektóre punkty spustowe nie dają dolegliwości bólowych, przez co trudno je zlokalizować. Niemniej jednak mają one ogromny wpływ na ograniczenie prawidłowej ruchomości mięśnia, który usytuowany jest pod powięzią. 

Punkty spustowe — jak samodzielnie radzić sobie z nimi?

Powyżej wyczerpaliśmy temat pojawienia się bolesnych punktów spustowych. Przyszedł zatem czas na to, aby opowiedzieć, jak radzić sobie z tym problemem. Zazwyczaj wiele osób decydują się na terapię u masażysty czy fizjoterapeuty, która przynosi szybkie rezultaty. Na nią musimy jednak niejednokrotnie czekać. Czy wówczas musimy żyć z uciążliwym bólem? Okazuje się, że nie. Z pomocą może przyjść odpowiedni masażer, który sprawi, że dolegliwości bólowe ustąpią. Tak, możesz sam zadbać o swoje zdrowie. Kiedy zacznie boleć określone miejsce, wystarczy wykorzystać odpowiedni masażer, aby poczuć ulgę. 

Musisz wiedzieć, że punkty spustowe mają tendencję do nawracania. Jeżeli zatem raz wymasujesz dane miejsce, pamiętaj, aby wracać do niego przez jakiś czas. Wówczas możesz mieć pewność, że Twoje dolegliwości znikną. Narzędziem, które może wspomóc Cię podczas masażu punktów spustowych, są z pewnością piłka do masażu, pistolet do masażu lub roller. Są to jedne z najczęściej stosowanych urządzeń do masażu. Pamiętaj jednak, że możesz skorzystać także ze specjalistycznego narzędzia, wprost stworzonego do masaży punktów spustowych, jakim jest specjalistyczna dźwignia. 

Be względu na to, jaki rodzaj urządzenia wykorzystasz, czy też będziesz masował punkty spustowe jedynie dłońmi, pamiętaj o tym, aby dokładnie poszukać punktu, który sprawia Ci ból. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że automasaż będzie skuteczny. 

masażer ręczny
urządzenie rehabilitacyjne Acucurve

Automasaż – na co zwrócić uwagę?

Punkty spustowe bardzo często powodują, że ból czujemy w zupełnie innej części naszego ciała, dlatego też, jeśli masaż nie przynosi określonego efektu, poszukaj przyczyny w innym miejscu na ciele. Pamiętaj — punkty spustowe są na tyle zdradzieckie, że przeważnie nie znajdują się tam, gdzie najbardziej boli. Wręcz przeciwnie, znajdują się tam bardzo rzadko. 

Wracając do automasażu, który jest skuteczną metodą pozbycia się bólu — wspomniany zabieg należy wykonywać powoli i dokładnie Masując wybrane miejsce należy pamiętać o tym, że można działać zarówno w poprzek, jak i wzdłuż mięśnia. Za pierwszym razem warto szukać sposobu, który działa na ból najlepiej. Pamiętaj, że masaż ma nie tylko skutecznie zniwelować ból, ale także sprawić, aby całe działanie było przyjemne. Ból, który wywołuje masaż, powinien zatem oscylować między 5 biorąc pod uwagę 10-stopniową skalę. Nie uciskaj zatem bolącego miejsca na siłę. To nic nie da. Na pewno nie pozbędziesz się szybciej bólu, a i masaż nie będzie przyjemny. Co więcej, spowodujesz napinanie się mięśni, które może doprowadzić do powstania kolejnych punktów spustowych. A przecież nie o to chodzi, prawda?

Kiedy wykonywać automasaż?

Automasaż punktów spustowych można wykonywać nawet kilka razy dziennie. Po jego przeprowadzeniu pamiętaj o dodatkowym rozciąganiu, które będzie miało zbawienny wpływ na Twoje ciało, a co ważniejsze, zwiększy efektywność wykonanego zabiegu. Musisz mieć jednak na uwadze to, aby ćwiczenia nie powodowały dodatkowego bólu, a jedynie uczucie rozciągania. Pamiętaj, że ból, który się pojawia może być oznaką, że coś złego dzieje się z naszym organizmem. Nie lekceważ tego i jeśli czujesz taką potrzebę, wybierz się do specjalisty, który nie tylko zleci odpowiednie badania, ale także postawi prawidłową diagnozę i dobierze odpowiednie leczenie. 

Jak wykonać automasaż?

Decydując się na automasaż, wykorzystaj metodę hiperkoncentracji. Co to oznacza? Jest to sposób, w którym stosuje się nacisk na bolące miejsce. Powinien on trwać między 30 a 60 sekund. Jeżeli prawidłowo będziesz uciskał bolące miejsce, to po 30 sekundach powinieneś poczuć, jak ból ustępuje. Cały zabieg należy powtarzać, próbując wykorzystać silniejszy ucisk. Automasaż powtarza się do momentu, kiedy ból będzie się zmniejszał, aż w końcu stanie się niewyczuwalny. 

Punkty spustowe — kiedy samodzielny masaż nie jest wskazany?

Skoro piszemy o automasażu, jako metodzie pozbycia się punktów spustowych, zapewne zastanawiasz się nad tym, czy tę formę zabiegu możesz stosować zawsze. Okazuje się, że nie. Istnieją pewne przesłanki, które nie pozwalają na przeprowadzenie masażu punktów spustowych. Należą do nich:

  • infekcje skórne i układowe;
  • gorączka;
  • zapalenie węzłów chłonnych;
  • skrzepy;
  • reumatoidalne zapalenie stawów;
  • zapalenie mięśnia sercowego;
  • złamanie kości;
  • tętniaki;
  • gruźlica;
  • zapalenie naczyń;
  • niekontrolowane skoki ciśnienia.

Jak zatem widać, istnieje wiele sytuacji, w których automasaż punktów spustowych nie jest wskazany. Warto o tym pamiętać, aby nie nie zaszkodzić swojemu zdrowiu.

urządzenie do masażu wibracyjnego
Masażer wibracyjny Hypervolt

Ból nie ustępuje — co zrobić, kiedy automasaż nie pomaga na punkty spustowe?

Jeżeli wykonałeś automasaż i zauważyłeś, że zabieg nie pomógł na opanowanie punktów spustowych, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą, który określi, czy podjęte działania były wykonane prawidłowo. Może bowiem okazać się, że punkty spustowe są tak umiejscowione, iż konieczna będzie pomoc drugiej osoby, aby mięsień został prawidłowo wymasowany. 

Istotne jest także wykluczenie innych przyczyn, które powodują ból w danym miejscu, a które nie mają nic wspólnego z punktami spustowymi. Zauważyłeś, że na Twoim ciele znajduje się wiele bolesnych miejsc? Skontaktuj się z lekarzem, który wykluczy inne schorzenia, np. fibromialgię. 

Samo masowanie punktów spustowych nie pomaga? Fizjoterapeuci znają jeszcze inne sposoby, które pomogą ulżyć Ci w bólu. Jedną nich jest suche igłowanie, które polega na wprowadzenie w miejsce bólu igły, która ma pobudzić receptory nerwowe. Rozwiązanie to sprawia, że są ona mniej wrażliwe na bodźce pochodzące z tkanki mięśniowej, dzięki czemu staje się ona znacznie luźniejsza.

Dźwignia zbawieniem na ból punktów spustowych — czym jest? Jak stosować ten masażer?

Dźwignia to jeden z najlepszych sposobów, jakie pozwalają pozbyć się bólu wynikającego z pojawienia się punktów spustowych. Wspomniany masażer ręczny pozwala rozmasować nawet trudnodostępne miejsca. Wszystko za sprawą jego kształtu. 

Konstrukcja dźwigni sprawia, że podczas masażu nie musisz używać siły. Co więcej, bez problemu przeprowadzisz głęboki masaż, nawet w trudnodostępnych miejscach. Jak stosować dźwignię? Oto kilka wskazówek:

  • umieść punkt masujący na bolącym miejscu i wybierz komfortową dla Ciebie moc nacisku na punkt spustowy powodujący ból;
  • pamiętaj, aby siłę nacisku dobierać indywidualnie do potrzeb; większy nacisk niekoniecznie musi oznaczać lepszy efekt;
  • nacisk dźwignią należy wywierać od 10 do 30 sekund; po tym czasie zwykle odczuwa się reakcję masowanego mięśnia;
  • cały masaż należy powtarzać 3 do 4 razy w czasie jednej sesji; wówczas uzyska się najlepszy efekt.

Decydując się na masaż z użyciem dźwigni, pamiętaj, aby nie uciskać obszarów przy kościach, a także podrażnionej skóry. Urządzenie to nie jest przeznaczone dla dzieci, a także osób, które mają problemy umysłowe oraz ograniczone zdolności fizyczne. 

masaż punktów spustowych
Masaż punktów spustowych

Masażer AcuCurve — dlaczego warto wybrać właśnie tę dźwignię?

Masażer AcuCurve to niezwykle precyzyjne urządzenie, które podczas krótkiego masażu z pewnością pozwoli rozluźnić mięśnie i rozbić punkty spustowe. Dzięki owalnym, wzmocnionym końcówkom oraz profilowanej konstrukcji, masażer jest w stanie zmniejszyć napięcia mięśniowe, a także ograniczyć związany z nimi ból i sztywność. 

Wspomniany przyrząd do masażu doskonale sprawdza się w trudnodostępnych miejscach. Dzięki odpowiedniemu profilowi bez problemu można ulżyć sobie, kiedy bolą plecy, czy kark. Co więcej, można go wykorzystać także podczas masażu stóp lub gdy doskwiera Ci dyskomfort związany z długim przebywaniem w pozycji stojącej lub siedzącej. 

Masażer AcuCurve skonstruowano z myślą o tych osobach, którym zależy na dokładnej terapii punktów spustowych. Ergonomiczny kształt narzędzia do masażu sprawia, że użytkownik może masować bolące miejsce z dowolną siłą. Na uwagę zasługuje niezwykła łatwość kontroli nad masażerem, która jest jedną z największych zalet tego urządzenia. Niewielka waga oraz wymiary masażera sprawiają, że z powodzeniem można zabrać go w każdą podróż, dzięki czemu masażer AcuCurve staje się podręcznym fizjoterapeutą. 

Jeżeli zatem zależy Ci na pokonaniu bólu, który powodują punkty spustowe, zachęcamy Cię do skorzystania z opisanych w artykule metod, a także wspomnianej dźwigni, która z pewnością stanie się Twoim przyjacielem na długie lata. 

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 5 =

Koszyk
Przewiń do góry

Kontynuując korzystanie z witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Czytaj więcej!

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close