Ciąża jest szczególnym czasem w życiu każdej kobiety. Wiąże się nie tylko ze zmianami psychicznym, le także anatomicznymi i fizjologicznymi, które zachodzą w ciele przyszłej mamy. Z obserwacji wielu kobiet w ciąży wynika, że znacznie lepiej znoszą zmiany zachodzące w ich ciele, jeśli przed ciążą były aktywne fizycznie. Zadbanie o kondycję, szczególnie o plecy ma zbawienny wpływ na ciało nie tylko podczas ciąży, ale także w czasie porodu i tuż po nim. Jak zatem zadbać o siebie w tym szczególnym czasie? Czy roller i wykonany nim automasaż to dobre rozwiązanie? Jak rolować się, aby ulżyć dolegliwościom i nie narazić dziecka?
Z artykułu dowiesz się:
- dlaczego aktywność fizyczna w ciąży jest tak istotna
- dlaczego automasaż z użyciem wałka może pomóc przetrwać ciążę bez bólu
- co daje masaż poszczególnych odcinków kręgosłupa
- czym jest rollowanie i jakie niesie korzyści
- jakie ćwiczenia w czasie ciąży warto wykonać z użyciem wałka do masażu
Jeżeli jesteś w ciąży powinnaś wiedzieć, że niezwykle istotną rzeczą w tym okresie jest zadbanie o dobrą kondycję pleców. Jeśli zatem lekarz nie zabronił Ci być aktywną i czujesz się na siłach, pamiętaj, aby zadbać o tę część ciała. Aktywność fizyczna nawet w ciąży jest istotna. Organizm, jeśli poczuje, że przesadzasz, sam da Ci o tym znać.
Roller i jego rola w stanie błogosławionym – dlaczego aktywność fizyczna w ciąży jest tak istotna?
Nie da się ukryć, że ciąża jest jedną z większych rewolucji, jakie przechodzi kobiece ciało. Przekształcanie się sylwetki w ciągu jej trwania. Kobiecie rośnie nie tylko brzuch, ale także biust, co powoduje przesuwanie się środka ciężkości ciała w przód. W pierwszym trymestrze zmiany następują powoli, jednak w kolejnych ich tempo znacznie przyspiesza, dlatego kobiety w stanie błogosławionym zaczynają się charakterystycznie poruszać — w czasie chodzenia odchylają się do tyłu, często łapią się za lędźwiowo-krzyżową okolicę kręgosłupa. Nie jest to żadna naśladownictwo innych ciężarnych, ani fanaberia kobiety. W ten sposób radzi sobie z utrzymanie równowagi, a także zmniejszeniem napięć mięśniowych, które mogą powodować ból.
Przez cały okres ciąży ciało kobiety diametralnie się zmienia. Zmiany mogą powodować nie tylko pojawienie się lordozy lędźwiowej, ale także rwy kulszowej i innych nieprzyjemnych dolegliwości. Dlatego też aktywność fizyczna i odpowiednie ćwiczenia są tak istotne. Dzięki nim samopoczucie ciężarnej może się znacznie poprawić, a przykre dolegliwości zniknąć.
Jeżeli zależy Ci na tym, aby być pracującą nad swoim ciałem przyszłą mamą, skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym, który jasno określi, czy aktywność fizyczna jest w Twoim przypadku wskazana. Każda kobieta jest bowiem inna, ma inną historię chorobową, która generuje określone działania i zalecenia lekarskie. Jeśli lekarz stwierdzi, że nie ma żadnych przeciwwskazań do aktywności fizycznej, skorzystaj z tej możliwości.
Automasaż z użyciem wałka pomocny w walce z ciążowym bólem kręgosłupa
Kiedy lekarz wyrazi zgodę na aktywność fizyczną, zastanów się nad tym, czy nie skorzystać z automasażu z użyciem rollera. Wspomniany przyrząd od masażu, dzięki pracy na powięzi pozwoli Ci rozluźnić mięśnie. Musisz mieć na uwadze, że tkanka łączna zwana również powięzią otacza mięśnie, łącząc je jednocześnie z tkaną kostną. Jej elastyczność sprawia, że mięśnie są wspomagane w czasie skurczu. Podczas ciąży, kiedy wymagany jest od nich większy wysiłek, mogą potrzebować pomocy. W tym wypadku doskonałym rozwiązaniem będzie wałek masujący, dzięki któremu jeszcze bardziej uelastycznisz powięź.
Jaki wpływ na poszczególne części kreosłupa ma roller?
Aby wspomóc swój kręgosłup w czasie ciąży, powinnaś zwrócić uwagę na poszczególne jego odcinki. Pamiętaj, że zmiany, jakie zajdą w Twoim organizmie na przełomie II i III trymestru ciąży, odczuje odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Ciało kobiety jest skonstruowane w sposób, który w tym okresie nie tylko przenosi środek ciężkości, ale także „puszcza” mięśnie brzucha, przez co kobiety mogą odczuwać ból pleców. Pojawia się także postawa tzw. kaczki, czyli wspomniana wyżej lordoza, luźne pośladki oraz przykurcze mięśni biodrowo-lędźwiowych. Aby nie pojawiły się problemy z rwą kulszową, czy problemy z lędźwiową częścią kręgosłupa, warto jeszcze przed ciążą i w jej trakcie wprowadzić ćwiczenia wzmacniające tę część ciała, a także automasaż z użyciem rollera.
Kolejnym ważnym odcinkiem kręgosłupa, który w czasie ciąży jest szczególnie poddawany próbie jest odcinek piersiowy. Po porodzie poza piersiami wypełnionymi mlekiem będzie musiał poradzić sobie także z ciężarem dziecka, które na start waży od 3,5 do 4,5 kg. Jeżeli zatem chcesz uniknąć bólu w tej okolicy, który będzie nasilał się podczas nieumiejętnego nachylania się do łóżeczka i noszenia dziecka, jeszcze przed ciążą zadbaj o ten odcinek kręgosłupa i okalające go mięśnie. Poza automasażem wprowadź także w życie proste ćwiczenie — otwórz klatkę piersiową, a łopatki ściągnij do siebie.
Mięśnie skośne brzucha to kolejna część ciała, na którą powinnaś zwrócić uwagę. Pamiętaj, że jest to jedna z niewielu części ciała, które możesz ćwiczyć do samego końca ciąży. Wspomniane mięśnie będą podporą Twojego ciała. Dlatego warto zadbać o nie zarówno przed ciążą, jak i w jej trakcie.
Mięśnie głębokie i mięśnie dna miednicy oraz mięsień poprzeczny brzucha to kolejne części ciała, o które musisz dbać w ciąży, ale nie tylko wtedy. Pamiętaj o nich przed stanem błogosławionym i szczególnie po porodzie.
Jeżeli zależy Ci na dobrej kondycji zarówno w czasie ciąży, jak i po niej, nie zapominaj o dbałości o kręgosłup i mięśnie. Automasaż z użyciem wałka do masażu to doskonałe rozwiązanie.
Roller i rollowanie – czym jest i jakie niesie korzyści?
Jeżeli nie wiesz czym jest rollowanie, pamiętaj, że jest to jedna z technik masażu mięśniowo-powięziowego, który wykonywany jest przy użyciu piankowego wałka do masażu. W ostatnim czasie ta technika stała się niezwykle popularna. Dla wielu osób jest obowiązkowym elementem codziennego treningu. Zastanawiasz się, jakie korzyści płyną z rolowania? Do największych zalet należą:
- pobudzenie pracy mięśni, które jest niezwykle istotne w czasie ciąży. Dzięki systematycznemu rolowaniu możesz liczyć na to, że Twoje mięśnie będą pracowały bez zarzutu, dzięki czemu nie tylko zapomnisz o bólu kręgosłupa w czasie ciąży, ale także po porodzie noszenie dziecka nie będzie stanowiło dla Ciebie problemu;
- przyspieszenie przepływu krwi, dzięki któremu mięśnie są lepiej odżywione i nawodnione. Co więcej, prawidłowe krążenie krwi sprzyja także sprawnemu usuwaniu toksyn z organizmu, co jest niezwykle istotne w czasie ciąży;
- szybka regeneracja mięśni — wybierając odpowiedni przyrząd do masażu możesz mieć pewność, że napięcie powstałe w mięśniach szybko minie, a mięśnie się zregenerują.
- zwiększenie zakresu ruchu — roller i wykonany nim automasaż pozwolą Ci dokładnie nawilżyć powięź, a także odpowiednio ją stymulować, dzięki czemu znacznie poprawi się elastyczność ruchów.
- redukcja stresu — ten skutek rolowania jest niezwykle istotny. Kobieta w ciąży nie powinna się denerwować, a roller i automasaż pozwalają jej z powodzeniem zniwelować uczucie napięcia i zdenerwowania. Dzięki temu jest w stanie wyciszyć organizm, co pozwala na bezproblemowe zasypianie.
Jakie ćwiczenia w czasie ciąży warto wykonać? W czym może pomóc roller?
Automasaż powinien być odczuwalny. Pamiętaj jednak o tym, że nie powinien doprowadzić do tego, że będziesz odczuwała ból. Jeżeli jesteś w ciąży, rolowanie wałkiem powinno sprawiać Ci przyjemność. Roller i wykonany masaż ma w tym wypadku pełnić funkcję relaksacyjną i rozluźniającą. W czasie masażu roluj ciało powolnymi, jednostajnymi ruchami pamiętając przy tym, aby nie masować brzucha i wewnętrznej strony ud. Jak prawidłowo przeprowadzić automasaż poszczególnych części ciała? Podpowiadamy poniżej.
Mięśnie łydki — jak może pomóc wałek do masażu?
Rolowanie łydek ma pozytywny wpływ na poprawę krążenia krwi, co nie jest bez znaczenia w czasie ciąży. Zapewne zauważyłaś, że obrzęki w tej części ciała są częstą przypadłością. Jak rolować tę część ciała?
Usiądź na podłodze z wyprostowanymi nogami. Dłonie ułóż po obu stronach tułowia. Zegnij jedną nogę. Stopę oprzyj na podłodze. Pod drugą nogę podłóż rolkę. Korzystając z rąk i drugiej nogi podnieś delikatnie ciało do góry. Odpychając się roluj nogę, pod którą położyłaś przyrząd od masażu. Pamiętaj, aby masować cały mięsień od stopy do kolana przez minutę. Następnie zmień nogę.
Masaż mięśni ud — to nic trudnego
Kiedy skończysz masaż łydek, przejdź do masażu ud. Podobnie jak w pierwszym przypadku usiądź na podłodze i wyprostuj nogi. Wsuń rolkę pod uda, a dłonie umieść na podłodze po obu stronach tułowia. Unieś delikatnie ciało i z pomocą dłoni przesuwaj się na rolce. W tym wypadku pamiętaj, aby uda masować od kolana do pośladka.
Jak przeprowadzić masaż z użyciem wałka na mięśniach pośladków?
Usiądź delikatnie na rolce i wyprostuj nogi tak, by wałek znajdował się dokładnie pod pośladkami. Aby utrzymać równowagę, podeprzyj się dłońmi z tyłu. Przekręć się tak, aby wałek znajdował się pod jednym z pośladków. Przy pomocy delikatnie ugiętych nóg subtelnie przesuwaj się po wałku. Po minucie zmień pośladek.
Automasaż pleców — o tę część dbaj szczególnie
Aby prawidłowo wykonać masaż pleców, usiądź na rolce, a następnie podeprzyj się rękami z tyłu tułowia. Zegnij nogi w kolanach. Delikatnie przesuwaj się na rolce tak, aby znalazła się pomiędzy odcinkiem krzyżowym a lędźwiowym kręgosłupa. Przesuwaj wałek góra-dół. Możesz także delikatnie bujać się na nim na boki, dzięki czemu bez problemu wymasujesz dolną część pleców.
Podsumowanie
Kiedy podejdziesz do ciąży świadomie, możesz mieć pewność, że zarówno ten szczególny okres, jak i czas po nim będziesz mogła spędzić bez zbędnych bólów i napięć. Jeżeli przed ciążą regularnie trenowałaś, nie musisz z tego rezygnować. Wystarczy, że ze swoim trenerem ustalisz plan działania, który najpierw przygotuje Cię do ciąży, a następnie preprowadzi przez nią. Jeśli nie będziesz miała żądnych przeciwwskazań zdrowotnych, wałek do masażu może stać się Swoim przyjacielem, dzięki któremu zyskasz doskonałe samopoczucie i pozbędziesz się klasycznych bolączek, które dręczą ciężarne kobiety.