Roller do masażu to urządzenia, które są w stanie pomóc w dbałości o kondycję fizyczną człowieka oraz o jego zdrowy kręgosłup. W czasach, kiedy wielu z nas prowadzi siedzący tryb życia wspomniane urządzenia do masażu mogą okazać się zbawienne. Co warto wiedzieć na ich temat? Które wybrać? Jak użytkować? Pytań rodzi się mnóstwo. Postaramy się na nie dziś odpowiedzieć.

 

Osoby, które choć raz używały ręcznego masażera w postaci piankowego wałka, doskonale zdają sobie sprawę z faktu, jak fenomenalne rezultaty potrafi przynieść zaledwie kilkuminutowa sesja z tym urządzeniem. Roller do masażu posiada wiele zalet, które doceniło wielu sportowców. Czego spodziewać się po przyrządzie? Który wybrać, trening był skuteczny? 

Czym jest roller do masażu?

Piankowy wałek, którym można ukoić ból mięśni i kręgosłupa. Tak właśnie wiele osób definiuje roller do masażu ciała. Wspomniane narzędzie posiada niezwykle prostą konstrukcję. Wykonano go z syntetycznej pianki, którą najczęściej formuje się w walec o różnych wielkościach i rodzajach powierzchni. Doskonale sprawdza się jako uzupełnienie codziennych ćwiczeń. 

Nazwa produktu wzięła się nie tylko od jego angielskiej nazwy — foam roller, ale także od sposobu użytkowania tego przyrządu do masażu. Roller do masażu najczęściej podkłada się pod mięśnie, a następnie dzięki podłużnym ruchom wykonuje się masaż (roluje się wybrane części ciała). Podczas wspomnianego masaży mięśnie rozluźniają się. Rolując je można pozbyć się zgrubień powstałych na ciele zgrubień, które spowodowane są przeciążeniami. Tego typu zabieg znacznie poprawia elastyczność i kurczliwość mięśni. Co więcej, ma także podłoże relaksacyjne. Badania wskazują, że masaż wykonany rollerem znacznie obniża poziom stresu, co przekłada się na wyższą wartość treningu.

Dla kogo roller do masażu?

Wspomniane urządzenie do masażu sprawdza się nie tylko wśród sportowców. Coraz chętniej korzystają z niego osoby prowadzące siedzący tryb życia. Dzięki treningowi z urządzeniem takie osoby mogą liczyć na ulgę w bólu kręgosłupa i mięśni. Jak zatem widać — przyrząd sprawdza się u osób, które szukają ukojenia w bólu, czy rozluźnienia spiętych mięśni. 

Fizjoterapeuci polecają także roller do masażu osobom z wadami postawy. Prawidłowo użytkowany przyrząd przyniesie także ulgę pacjentom ze zwyrodnieniem stawów. Jak zatem widać — roller do masażu może stosować każdy, bez względu na to, jaką ma kondycję, czy ile ma lat. 

masażer ręczny,roller, roller Qmed, Standard Roller, masażer, urządzenie do masażu, przyrząd do masażu
Wałek do masażu ręcznego Qmed

Roller do masażu — rodzaje przyrządów

By mieć pewność, że masaż wykonany z użyciem rollera będzie skuteczny, warto wybrać odpowiedni przyrząd. Wybierając urządzenie do masażu warto pamiętać o tym, że na rynku jest wiele rodzajów rollerów. To, jaki powinieneś wybrać zależy w dużej mierze od jego przeznaczenia. 

Najpopularniejszym z rollerów, dzięki któremu jesteś w stanie samodzielnie wykonać masaż  jest wspomniany wyżej piankowy wałek. Pamiętaj jednak, że także on ma różne kształty, wielkości oraz powierzchnie. Co więcej, roller nie zawsze występuje w kształcie wałka. Producenci prześcigają się w coraz to nowszych kształtach masażerów ręcznych.

Podział rollerów ze względu na ich twardość

Twardość rollerów to jeden z pierwszych czynników, które powinno wziąć się pod uwagę podczas wyboru tego akcesorium. W tym wypadku wyróżniamy:

  • miękkie — dzięki którym rozluźnimy spięte mięśnie, a także szybciej zregenerujemy się po treningu. Miękkie rollery do masażu mają także doskonały wpływ na krążenie człowieka;
  • średnio twarde — mają podobne funkcje, co rollery miękkie, jednak ich działanie jest bardziej odczuwalne przez użytkownika. Średnio twarde przyrządy do masażu docierają do głębszych partii mięśni. Sprawdzą się zarówno w rękach początkujących, jak i zaawansowanych zawodników;
  • twarde — intensywnie oddziałują na ciało użytkownika. Przeznaczone są dla osób, które mają pojęcie o prawidłowym rolowaniu ciała. Docierają do najgłębszych struktur ciała, efektywnie pobudzając je do działania. Decydując się na ten model warto mieć na uwadze, aby nie sprawiać sobie bólu. Zadaniem rollera jest bowiem rozluźnienie mięśni, a nie ich jeszcze większe spięcie. 

Z wypustkami lub bez — kolejne rollery do masażu

W zależności od przeznaczenia rollera, a także siły masażu, jaki chce uzyskać użytkownik, produkty dzieli się na:

  • gładkie — tego rodzaju rollery do masażu przeznaczone są do wałkowania po treningu. Ich zadaniem jest rozluźnienie spiętych mięśni oraz ich regeneracja po wysiłku. Po masażu użytkownik nie czuje ich bólu i sztywności. Co więcej, stosując je regularnie można liczyć na odpowiednie nawodnienie mięśni oraz poprawę ich elastyczności. Gładkie ręczne przyrządy do masażu sprawdzają się nie tylko u sportowców. Można je stosować także w codziennych dolegliwościach bólowych, a także jako uzupełnienie rehabilitacji.
  • karbowane (z wypustkami) – tego przyrządu używa się przed treningiem. Karbowane rollery pobudzają mięśnie do pracy oraz poprawiają krążenie krwi. Podczas masażu rozgrzewane są struktury powięziowo — mięśniowe. Jest to urządzenie idealne dla kobiet, które chcą pozbyć się cellulitu. Wypustki podczas masażu wpadają w delikatne wibracje, dzięki czemu rozbijają nadmiar tkanki tłuszczowej. Ten rodzaj rollera doskonale sprawdzi się nie tylko przed treningiem, ale także wtedy, kiedy u użytkownika pojawi się ból wynikający z braku ruchu.
masażer ręczny,roller, roller Qmed, Standard Roller, masażer, urządzenie do masażu, przyrząd do masażu
Wałek do masażu Qmed

Roller do masażu — korzyści z jego użytkowania

Główną korzyścią z używania rollera do masażu jest zniwelowanie przeciążeń, jakie pojawiają się w mięśniach. Te mogą pojawić się nieoczekiwanie, nie tylko po wymagającym treningu. Są skutkiem zbyt krótkich przerw regeneracyjnych, jak również nieprawidłowo przeprowadzonego rozciągania lub całkowitego jego braku po treningu. 

Powyższe zachowania powodują, że pojawia się problem z elastycznością powięzi, a także tkanki, która okala stawy u mięśnie. Roller do masażu ma za zadanie niwelować ból, który pojawia się, jeśli mięśnie i tkanki stają się sztywne. Warto również mieć na uwadze, że urządzenie do masażu pozwala rozbić wszelkie zgrubienia, a także potęguje produkcję jakże ważnego kolagenu, który jest odpowiedzialny za elastyczność skóry. Dzięki masażom wałkami ich użytkownicy chronią swoje ciało przed kontuzjami i towarzyszącym im bólem. 

Jak widać powyżej — regularne stosowanie rollera do masażu może przynieść korzyści na wielu płaszczyznach. Można liczyć nie tylko lepsze samopoczucie fizyczne, ale także psychiczne. Co więcej — wspomniane urządzenie do masażu ręcznego wykazuje doskonałe rezultaty na płaszczyźnie estetycznej — wysmukla ciało, redukuje cellulit. Jest zatem idealny dla kobiet, które chcą o siebie zadbać.

Zgodzicie się z nami, że jak na mały, niepozorny kawałek pianki — rollery do masażu są w stanie zdziałać wiele. Jego największą zaletą jest jednak to, że można go używać w dowolnej chwili. Nie potrzebujecie pomocy innych osób ani dodatkowych przyrządów. 

Wybieramy roller do masażu — na co zwrócić uwagę?

Odpowiedni roller do masażu to klucz do sukcesu jeśli chodzi o efekty i dopasowanie do potrzeb użytkownika. Aby mieć pewność, że wybrany produkt spełni Wasze oczekiwania, powinniście zwrócić uwagę na trzy aspekty:

  • poziom twardości, 
  • kształt,
  • wielkość produktu (w tym wypadku warto wybrać masażer ręczny dopasowany do wielkości mięśnia: do dłoni, stóp i ścięgna Achillesa — produkt o wielkości 8 do 12 cm; do ud i łydek — wałek między 30 a 35 cm i średnicy 15 cm).

Przyglądając się rozmaitym produktom, warto pamiętać o tym, że rollery do masażu powinny być dopasowane do stopnia napięcia mięśni oraz progu bólu użytkownika. Warto pamiętać, że pierwsze doświadczenia z urządzeniem mogą nie być przyjemne, choć kolejne masaże przyniosą ulgę i rozluźnienie. Pierwsze masaże muszą poradzić sobie ze spiętym i obolałym ciałem, dlatego najlepszym wyborem w tym wypadku będzie miękki i gładki roller, który przyzwyczai ciało do tego typu zabiegów. Kiedy ciało przyzwyczai się do tego typu masażów można wykorzystać twardsze produkty z wypustkami. 

masażer ręczny, roller wibracyjny, roller Vyper, masażer, urządzenie do masażu, wibracyjnego, przyrząd do masażu wibracyjnego
Biało czarny wałek do masażu wibracyjnego

Jak poprawnie używać roller do masażu?

Prawidłowe rolowanie mięśni ma dużą wartość zarówno dla samego zdrowia, jak i samopoczucia psychicznego. Jeżeli masaż zostanie źle wykonany, możecie sobie zaszkodzić. Jak zatem masować ciało, aby uzyskać jak najlepsze efekty?

Pierwszą i podstawową zasadą jest to, że masaż trzeba wykonywać wzdłuż określonego mięśnia. Trzeba go przeprowadzić na całej jego długości. Całe działanie powinno trać od 10 do 30 sekund. Po krótkiej przerwie powinien być kilkukrotnie powtórzony. Pamiętajcie, że w pierwszym momencie masaż nie musi być przyjemny. Jeżeli na początku odczujecie ból, będzie to oznaczać, że ustępuje sztywność mięśni. 

Czy masaż rollerem może zaszkodzić?

Zapewne zastanawiacie się, czy masaż wałkiem może zaszkodzić? Okazuje się, że źle przeprowadzony zabieg może być szkodliwy. Źle dobrany masażer ręczny lub nieprawidłowo przeprowadzony masaż mogą doprowadzić do powstania siniaków, a nawet obrzmienia, czy urazu. Warto zatem zaniechać zbyt intensywnego masażu kontuzjowanych miejsc, kości lub stawów. Jeżeli obawiacie się, że źle przeprowadzicie masaż, najlepiej skontaktujcie się z fizjoterapeutą, który wszystko Wam wyjaśni. 

Co daje masaż rollerem podczas rozgrzewki i po treningu?

Osoby, które choć raz spróbowały masażu rollerem doskonale zdają sobie sprawę z faktu, jak tego typu zabieg jest istotny dla zdrowia człowieka. Dlaczego zatem używać go w czasie rozgrzewki i po treningu? Istnieje ku temu kilka powodów. Przede wszystkim masaż rollerem ma wpływ na:

  • pobudzenie mięśni do pracy, dzięki czemu ćwiczenia wykonywane po rozgrzewce przyniosą jeszcze lepsze rezultaty;
  • poprawę krążenia w organizmie, w tym także w mięśniach. Dzięki masażowi rollerem mięśnie są znacznie lepiej ukrwione, nawodnione i odżywione, co pozwala nie tylko na ich dotlenienie, ale także usunięcie toksyn z organizmu;
  • zakres ruchu ciała i zwiększenie jego gibkości — regularnie przeprowadzanie masażów sprawia, że powięzi okalające mięśnie będą bardziej elastyczne i gibkie, a tym samym znacznie zwiększy się zakres ruchu;
  • szybką regenerację mięśni po wysiłku — masaż rollerem to doskonały sposób na pozbycie się bolesnych zakwasów, które mogą pojawić się po wykonaniu intensywnego treningu. Roller nie tylko przyspieszy regenerację mięśni, ale także zmniejsza ich napięcie;
  • zapobieżenie pojawienia się kontuzji — przeprowadzając regularny masaż po każdym treningu można z powodzeniem uniknąć pojawienia się bolesnych kontuzji. A jeśli chodzi o bolesne urazy — rollery do masażu pomagają w rekonwalescencji i szybkiego powrotu do pełnej sprawności. 

 

Jak widać powyżej — rollery to niedrogie produkty, które odpowiednio użytkowane są w stanie zadbać o ciało człowieka. To doskonały przyrząd do poprawy kondycji fizycznej i psychicznej, a także urody. Jego niewielkie gabaryty i waga sprawiają, że można go zabrać praktycznie wszędzie. 

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × 5 =

Koszyk
Przewiń do góry

Kontynuując korzystanie z witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Czytaj więcej!

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close