Brak czasu na trening to częsty ból osób, które pracują przy biurku. Trzeba mieć na uwadze, że siedzą przed komputerem często więcej niż 8 godzin. Po takim czasie nie mają motywacji do wysiłku fizycznego. Znacz to z autopsji? Ty również po całym dniu pracy jesteś zmęczony i jedno o czy marzysz to kanapa i ciepły koc? Nic w tym dziwnego, zdajemy sobie sprawę, że po ciężkiej pracy jesteś po prostu zmęczony i nie masz ochoty na kolejny wysiłek. Chcemy jednak, żebyś wiedział, że jest na to sposób. Dzięki niemu zapomnisz o zesztywniałym i spiętym karku i bolących plecach. Roller, bo o nim mowa to przyrząd stworzony wprost dla Ciebie, który pozwoli Ci rozwiązać wszystkie problemy zdrowotne. 


Z artykułu dowiesz się:

wałek do masażu ręcznego
Wałek do masażu ręcznego Qmed

Jeżeli czujesz, że Twój kark jest zesztywniały, a kręgosłup także daje się we znaki, nie musisz od raz biec do masażysty, czy fizjoterapeuty. Istnieją bowiem domowe sposoby, które pozwolą Ci rozluźnić się po ciężkim dniu pracy. I nie chodzi tutaj o masaż, który może zrobić Twój partner lub partnerka. Wybierając odpowiednie narzędzie, możesz mieć pewność, że niewielkim nakładem pracy i finansów stworzysz sobie idealne warunki do ćwiczeń i odzyskania zdrowia fizycznego. Roller to urządzenie wprost stworzone do automasażu, który warto wdrożyć po całodziennej pracy przy biurku. 

Dlaczego automasaż to doskonałe rozwiązanie dla zapracowanych osób?

Myślisz, że roller i automasaż nie są dla siebie? Poświeć kilka chwil na zapoznanie się z naszym wpisem, a udowodnimy Ci, że wspomniane rozwiązanie jest stworzone wprost dla Ciebie. Automasaż to rozwiązanie, które nie zajmuje wiele czasu, a ma dobroczynny wpływ na organizm ludzki. Tak naprawdę wystarczy 10 0 20 minut masażu przed snem, a następnego dnia będziesz czuł się znacznie lepiej. Roller i wykonywane z jego użyciem ćwiczenia pomogą Ci rozruszać znieruchomiałe ciało i mięśnie. W ten sposób nie tylko poprawisz krążenie, ale także pozbędziesz się bólu, który bardzo towarzyszy osobom, które mają siedzący tryb życia. Musisz jedynie pamiętać o regularności, która pozwoli Ci zachować dobre zdrowie. Pamiętaj, że ciągłe siedzenie ma negatywny wpływ na organizm człowieka, jednak to temat na zupełnie inny artykuł, który być może już niedługo pojawi się na naszym blogu. 

Czym jest automasaż? Dlaczego warto go robić? Co może dać roller?

Roller i wykonywany nim masaż od niedawna jest chętnie wykorzystywany w fitnessie. Rozwiązanie to wkradło się do wspomnianych ćwiczeń ze świata stricte zawodowych sportów. Nic w tym dziwnego, ponieważ wiele osób szukających rozwiązań wspomagających ich ciało w prawidłowym funkcjonowaniu doceniło dobroczynne działanie masażu z użyciem rollera. Dzięki niemu z powodzeniem można rozluźnić spięte mięśnie, jak i podczas rozgrzewki przygotować je do intensywnego wysiłku. 

Osoby prowadzące siedzący tryb życia, które pracują głównie przy komputerze, doceniają ćwiczenia z użyciem rollera. Dzięki nim mogą z powodzeniem nie tylko rozluźnić spięte mięśnie, ale także uelastycznić ciało. Nie bez znaczenia jest także działanie na duszę człowieka. Roller sprawia, że możemy się zrelaksować, odstresować i zapomnieć o trudach mijającego dnia. Jak zatem widać, dzięki automasażowi jesteśmy w stanie zregenerować swoje ciało zarówno na polu fizycznym, jak i psychicznym. 

Roller a masowanie powięzi — co daje automasaż z użyciem tego przyrządu?

Zapewne zastanawiasz się czym jest powięź. Otóż najprościej rzecz ujmując — jest to tkanka łączna, która otacza mięśnie, tworząc tym samym barierę ochronną. Sprawia również, że ciało ludzkie jest jedną całością. 

Skoro tkanka łączna spaja ciało, nie trudno się domyśleć, że jeśli mięśnie naszej szyi się kurczą, ból może promieniować do ramion lub objawiać się bólem głowy, a jeżeli boli nas kręgosłup w odcinku lędźwiowym, jego źródła można dopatrywać się w pośladkach. 

Wykorzystując roller do automasażu możesz liczyć na rozluźnienie spiętego mięśnia i odpowiednie nawodnienie tkanek. Dzięki temu możesz liczyć na to, że powięź będzie ślizgała się po mięśniach zwiększając tym samym mobilność i elastyczność poszczególnych części ciała. 

Zapewne wielokrotnie wstając po dłuższej chwili poczułeś ból w określonej części ciała. Nie jest to oznaka Twojego wieku, ale tego, że Twoje ciało nie jest odpowiednio rozciągnięte. Dodatkowo brak nawodnienia powięzi powoduje, że ta przykleja się do przykurczonego mięśnia, przez co organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Roluj zatem swoje ciało tak często jak to jest możliwe. Regularne masaże poprawią znacznie jego funkcjonowanie, a Ty będziesz miał lepszy humor. 

Standard Roller Qmed
Wałek do masażu Qmed

W jaki sposób się masować? Roller i jego rola w prawidłowym masażu

Aby wykonać automasaż będzie Ci potrzebny roller. Możesz użyć zarówno urządzenia manualnego, wykonanego z pianki, jak i jego wibracyjnej wersji. Doskonale sprawdzą się także wibracyjne piłki do masażu. Do takiego zestawu znajdź kawałek miejsca do ćwiczeń, najlepiej podłogi lub ściany i do dzieła!

Poniżej przedstawimy zestaw ćwiczeń na poszczególne części ciała, które sprawią, że Twoje mięśnie będą rozluźnione, a tym samym zmniejszy się ryzyko powstawania stanów zapalnych i napięć. Co więcej, zwiększy się znacznie ich mobilność, a także poprawi się krążenie krwi w całym organizmie. 

Wykonując poniższe ćwiczenia z użyciem rollera regularnie, będziesz mógł uzyskać takie efekty, jak w czasie wizyty u masażysty lub fizjoterapeuty. Porównując działanie urządzenia, koszt jego zakupu, a także komfort użytkowania w dowolnym miejscu, możesz mieć pewność, że jest to najlepsza inwestycja w zdrowie, jaką możesz poczynić lub już poczyniłeś. A teraz nie przedłużając — poniżej przedstawiamy zestawy ćwiczeń, które mamy nadzieję przypadną Ci do gustu, a z pewnością regularnie wykonywane (nawet przed telewizorem), poprawią jakość Twojego życia. 

Łydki — proste ćwiczenia z użyciem rollera

Usiądź na podłodze i wyprostuj plecy. Ręce ułóż płasko po obu stronach ciała. Roller podłóż pod łydkę w jednej nodze. Jeżeli ćwiczenie będziesz wykonywać pierwszy raz, dla komfortu zegnij drugą nogę tak, aby stopa spoczywała płasko na podłodze. Postaw ją jak najbliżej pośladków. Dzięki takiej pozycji będziesz miała lepszą kontrolę nad ruchem w czasie masażu. 

Jeżeli przyjęłaś już odpowiednią pozycję, przesuwaj ręce i biodra w sposób, który pozwoli, aby roller przesuwał się po łydce, jednocześnie ją masując. Pamiętaj, aby tę część ciała masować od początku do końca, tj. od ścięgna Achillesa aż do kolana. Jeżeli czujesz się na siłach, unieś biodra ku górze i przesuwaj się na samych rękach. Wówczas zwiększysz intensywność masażu. Masaż wykonuj powoli i dokładnie. Na każdą nogę poświęć od 30 do 60 sekund.  

Masaż ud z pomocą rollera (mięśnie dwugłowe)

Początek wykonuje tak samo jak podczas masażu łydek — usiądź wygodnie na podłodze, ręce umieść płasko na podłodze, po obu stronach ciała. Roller podłóż pod jedną z nóg na wysokości uda. Pamiętaj, aby noga, którą masujesz była wyprostowana. Nogę odpowiedzialną za stabilizację ciała, podobnie jak poprzednio, możesz zgiąć tak, aby stopa spoczywała wygodnie na podłodze jak najbliżej pośladków. Teraz unieś biodra do góry i ciężarem swojego ciała przesuwaj się po przyrządzie. Pamiętaj, aby masować całe udo — począwszy od kolana aż do pośladków. Na każdą nogę poświęć od 30 do 60 sekund. Nie wykonuj gwałtownych ruchów. Masaż musi być przeprowadzony dokładnie, tylko wtedy przyniesie zamierzony efekt. W czasie trwania sesji kontroluj oddech. 

Ćwiczenie z użyciem rollera na mięśniach czworogłowych ud

Ułóż się wygodnie na brzuchu z wyprostowaną nogą ćwiczącą. Drugą nogę zegnij w kolanie w sposób, który pozwoli Ci skierować kolano do zewnątrz. Podłóż roller pod pierwsze udo unosząc się i podpierając na przedramionach. Opierając się na stabilizujących częściach ciała przesuwaj roller w przód oraz w tył w sposób, który pozwoli mu wędrować między kolanem a biodrem. Czas wykonania ćwiczenia wynosi między 30 a 60 sekund na jedno z ud. Podobnie jak poprzednie ćwiczenia, te również wykonuj powoli, bez gwałtownych ruchów, przy jednoczesnej kontroli oddechu. 

Biodra i piszczele — jak prawidłowo wykonać ćwiczenia z użyciem rollera?

Połóż się na boku i podeprzyj na przedramieniu. Noga ćwicząca powinna być wyprostowana. Drugą nogę zegnij w kolanie i płasko ułóż stopę na podłodze tuż przed sobą — na wysokości kolana. Aby uzyskać równowagę, drugą rękę oprzyj na podłodze. W tej pozycji przesuwaj roller tak, aby urządzenie wędrowało między kolanem a biodrem. Na ćwiczenie jednej strony przeznacz od 30 do 60 sekund. Kontrolując oddech roluj część ciała bardzo powoli, aby dotrzeć do najdalej położonych zakamarków. 

Jak rolować plecy?

Usiądź na podłodze i zegnij nogi w kolanach. Stopy połóż płasko na podłodze. Ułóż roller w górnej części pleców. Ręce spleć za głową. Będąc w takiej pozycji unieś biodra do góry i przesuwaj urządzenie w taki sposób, aby wędrował od górnego do dolnego odcinka pleców i odwrotnie. Na ćwiczenie poświęć między 30 a 60 sekund. 

Mięśnie grzbietu — jak prawidłowo przeprowadzić masaż?

Ułóż się wygodnie na boku z ręką wewnętrzną wyprostowaną wzdłuż ciała. Druga płasko oprzyj na podłodze. Nogi zegnij lekko w kolanach i złącz ze sobą. Roller połóż na wysokości klatki piersiowej. Pamiętaj, aby leżał kilka centymetrów pod pachą ramienia, które leży wyprostowane na podłodze. Przyjmując taką pozycję przesuwaj się z boku na bok, przesuwając urządzenie zaledwie o kilka centymetrów. Dzięki temu sprawisz, że masaż mięśni grzbietu będzie wykonany prawidłowo. Długość masażu powinna wynosić od 30 do 60 sekund. 

Jeżeli w czasie masażu którejkolwiek części ciała natrafisz na szczególnie bolesne miejsce, zatrzymaj się na chwilę w tym miejscu i pozwól, aby roller rozluźnił tzw. punkt spustowy. Pamiętaj, aby podczas rollowania nie spieszyć się. Przeznaczony czas powinien wystarczyć do wykonania 6 – 8 powtórzeń na jednej partii ciała. 

To czego musisz absolutnie unikać to z pewnością masaż kości i stawów. Pamiętaj, aby masować jedynie mięśnie. Jeżeli pojawi się ogromny ból, zaniechaj rolowania. Musisz wiedzieć, że masaż może boleć, jednak nie powinien boleć za bardzo. Kiedy będzie za bardzo bolało, będziesz jeszcze bardziej się spinać. A to nie jest dobre. Masaż ma Cię rozluźniać. 

roller
Roller do masażu ręcznego

Jaki roller sprawdzi się w początkowym masażu?

Jeżeli pierwszy raz po pracy będziesz używał rollera, pamiętaj, aby wybrać odpowiedni egzemplarz. W przypadku osób początkujących doskonale sprawdza się roller bez wypustek. 

Zanim rozpoczniesz masaż poszczególnych partii ciała, musisz je troche uelastycznić. Jeżeli kupić piłkę masującą lub roller z wypoustkami, mogą one sprawiać Ci za dużo bólu, a tym samym zniechęcać Cię do dalszych ćwiczeń. Warto zatem rozpocząć od masażerów bez wypustek, które przygotują Twoje mięśnie do innych, bardziej zaawansowanych urządzeń i które sprawią, że masaż będzie przyjemnością, którą na długo zapamiętasz. 

Na początek wybierz miękki roller

Oprócz budowy zwróć także uwagę na materiał, z którego został wykonany przyrząd do masażu. Najlepiej, aby był on miekką pianką. Dzięki temu możesz mieć pewność, że masaż nie będzie bolesny. Co więcej, nie będziesz także unikać miejsc  bardziej spiętych, które podczas automasażu bardziej bolą. Pozwoli Ci to dokładnie wymasować każdą część ciała, sprawiając przy tym, że Twoje ciało będzie w lepszej kondycji, a Ty poczujesz przypływ pozytywnej energii.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy × pięć =

Koszyk
Przewiń do góry

Kontynuując korzystanie z witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Czytaj więcej!

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close