O masażu z prawdziwego zdarzenia marzy wiele osób. Technik i rodzajów jest całe mnóstwo. Każdy z nich z pewnością będzie miał pozytywny wpływ na nasze ciało i samopoczucie. Czy wiesz, że masaż możesz samodzielnie przeprowadzić w domu? Musisz tylko pamiętać o odpowiednich narzędziach oraz ich prawidłowym użytkowaniu. Pamiętaj, że chaotyczne ugniatanie ciała nie będzie dobroczynnym masażem. Co więcej, możesz sobie lub komuś zrobić krzywdę. Jeżeli jednak będziesz przestrzegał z góry założonych zasad, nie tylko pobudzisz swoje ciało do działania, ale również sprawisz, że będzie odprężone. Co zatem warto wiedzieć na temat masażu? Czego nie powie Ci masażysta?
Z artykułu dowiesz się:
Chcąc poddać się masażowi, nie sposób nie odnieść wrażenia, że zarówno technik, jak i rodzajów masażu jest wiele. Każdy z nich, jeśli tylko zostanie prawidłowo przeprowadzony, jest w stanie pobudzić nasz organizm do działania i spowodować, że poczujemy się odprężeni i zrelaksowani. Mięśnie będą przyjemnie rozluźnione, a my będziemy czuć, że wraca do nas życiowa energia. Czego powinniśmy spodziewać się po zabiegu? Co warto wiedzieć o rozmaitych technikach? I najważniejsze – który masaż można wykonać samodzielnie w domu?
Jaki wpływ na ludzkie ciało ma dobrze przeprowadzony masaż?
Osoby, które są zdrowe i udają się na masaż do specjalisty, kojarzą go jedynie z przyjemnością i odpoczynkiem. Osoby chore lub te, które doznały urazów wspomnianą formę terapii kojarzą bardziej z rehabilitacją i walką o swoje zdrowie. Bez względu na to, do której grupy należysz, powinieneś pamiętać o tym, że masaż jest jedną z najstarszych rodzajów zabiegów leczniczych, który zbawienny wpływ na organizm ludzki – zarówno od zewnątrz, jak i od środka. Doskonale działa nie tylko na tkankę mięśniową, ale także na wszystkie układy znajdujące się w ciele człowieka, stawy, tkanki, więzadła, a także znacznie poprawia przemianę materii.
Zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że ciało człowieka skonstruowane jest w sposób pozwalający odbierać nam wszelkie bodźce bezpośrednio przez skórę. Dzięki masażowi Twoje ciało może funkcjonować prawidłowo i być utrzymane w dobrym zdrowiu.
Masaż i jego wpływ na skórę
Nie ulega wątpliwości, że masaż to doskonały sposób na poprawę jakości naszej skóry. Dzieje się tak dzięki:
- przyspieszeniu obiegu krwi;
- zwiększeniu możliwości oddychania skóry;
- udrożnieniu kanałów gruczołów łojowych oraz potowych;
- efektywniejszemu dostarczeniu substancji odżywczych.
Jaki wpływ na układ oddechowy ma masaż?
Prawidłowo przeprowadzony masaż ma doskonały wpływ na układ oddechowy człowieka. Pozwala na to zależność pomiędzy nim a układem krążenia. Bezpośrednie działanie masażu na układ oddechowy możliwe jest dzięki stymulowanym mięśniom oddechowym. Czego spodziewać się w tym przypadku. Masaż powoduje:
- zwiększenie objętości klatki piersiowej;
- zwiększenie ilości krwi, która dostarczana jest do płuc;
- poprawę ruchomości stawów żebrowo-kręgowych oraz mostkowo-żebrowych;
- znaczne uelastycznienie mięśni oddechowych.
Masaż a prawidłowe działanie mięśni
Jak możesz się spodziewać, masaż to idealne rozwiązanie, jeśli chcesz popracować nad swoimi mięśniami. Dzięki zabiegowi jesteś w stanie:
- zwiększyć ich wydajność;
- spowodować szybsze wydalanie z organizmu produktów przemiany materii;
- prawidłowo je dotlenić i odżywić;
- zwiększyć ich napięcie.
Działanie masażu na pozostałe układy znajdujące się w organizmie człowieka
Układ krążenia jest niezwykle ważny w ciele człowieka. Jego prawidłowa praca sprawia, że organizm jest dobrze dotleniony i odżywiony. Co więcej, krew jest odpowiedzialna za odprowadzenie produktów przemiany materii. Jak zatem sprawić, aby działał bez zarzutu? Masaż z pewnością Ci w tym pomoże, ponieważ:
- znacznie zmniejsza opór krwi płynącej w tętnicach;
- rozszerza naczynia krwionośne;
- poprawia transport tlenu i substancji odżywczych w organizmie;
- pobudza serce do lepszej pracy.
Wspomniany zabieg można z powodzeniem wykorzystać także do poprawy pracy układy nerwowego. Decydując się na odpowiednią technikę jesteś w stanie pobudzić go do pracy, dzięki czemu będzie wysyłał określone bodźce do poszczególnych narządów oraz gruczołów. Co więcej, jest w stanie działać na Ciebie pobudzająco lub uspokajająco. Wszystko zależy od Twoich aktualnych potrzeb.
Masaż i jego wpływ na więzadła i stawy
Masażyści wykorzystując określone rodzaje masażu, są w stanie zregenerować Twoje stawy, dzięki czemu szybciej wrócisz do pełnej sprawności. W czasie terapii będą mogli zwiększyć ruchomość stawów, uelastycznić więzadła ścięgna i więzadła, a także znacznie zmniejszyć ryzyko pojawienia się kontuzji. Nic zatem dziwnego, że na różnego rodzaju masaże decyduje się wielu sportowców, dla których istotne jest, aby ich ciało było cały czas sprawne.
Jak wyglądała historia masażu – począwszy od jego początków aż do teraz?
Masaż jako technika lecznicza znany jest od wielu lat. Nie jest dokładnie znane jego pochodzenie, jednak wiele osób twierdzi, że wywodzi się z Chin i Indii. Początki masażu rozpoczynają się od starożytnego kultu religijnego, który uzupełniany był specjalnym obrządkiem. Jeszcze wtedy nie nazywano go masażem. Istotne jest to, że miał być wykonywany w ściśle określony sposób toteż Hindusi około 1800 roku opisali poszczególne kroki. Warto jednak mieć na uwadze, że pierwsze zapiski, jakie pojawiły się na temat leczniczych skutków masaży można odnaleźć w dziełach Hipokratesa, a także wielu kronikach Juliusza Cezara. Na uwagę zasługuje fakt, że już w starożytnej Grecji przed zawodami natłuszczano ciała sportowców, co było także jedną z pierwszych form masażu.
Zbawienny wpływ masażu został zbadany w XVI wieku przez Ambrożego Pare. Kiedy zauważył on, że masaż pomaga w rekonwalescencji osób, które poddano operacji, ogłosił, że będzie to jedna z oficjalnych form leczenia pooperacyjnego.
Pierwsze zasady wykonywania masażu oraz wskazania i przeciwwskazania do jego stosowania zostały jasno określone dopiero w XIX wieku. Ogłosił je holenderski lekarz Johan Mezger, który w tym czasie otworzył pierwszą szkołę masażu klasycznego.
Masaż klasyczny – jakie techniki warto poznać?
Masaż klasyczny jest nie tylko najbardziej znanym, ale również najczęściej wykonywanym zabiegiem, który choć znany jest od stuleci, nie traci na swojej popularności. Choć wiele osób obecnie decyduje się na rozmaite masaże orientalne, ich działanie oparte jest na masażu klasycznym, przez co mają podobny wpływ na ludzki organizm.
Dobrze przeprowadzony masaż klasyczny powinien zwierać w sobie kilka technik, które pozwolą osiągnąć zamierzone efekty. Należą do nich:
- głaskanie;
- rozcieranie;
- ugniatanie;
- oklepywanie;
- wibracja;
- wstrząsanie;
- wyciskanie.
Masaż klasyczny może być przeprowadzony na wiele sposobów. Warto jednak pamiętać, iż powyższa kolejność ruchów powinna być zachowana. Tylko wtedy można mieć pewność, że wykonywany zabieg będzie efektywny.
Co warto wiedzieć na temat techniki głaskania?
Praktycznie każdy masaż rozpoczyna się i kończy techniką głaskania. W zależności od sposobu masażu i oczekiwań głaskanie można przeprowadzić powierzchniowo lub dogłębnie. Głębokie głaskanie łączy się najczęściej z rozciąganiem tkanek. Skutkiem takiej techniki jest likwidacja obrzęków, poprawa krążenia, czy szybsze wchłonięcie się widocznych siniaków. Aby prawidłowo przeprowadzić głaskanie, należy ślizgać się dłonią po ciele osoby masowanej.
Rozcieranie – jakich efektów się po nim spodziewać?
Rozcieranie powinno być wykonywane w momencie pojawienia się krwiaków pourazowych, blizn, zrostów, a także wysięków pozapalnych. Jest to technika, która ma doskonały wpływ na cały krwiobieg. Dzięki niej możliwe jest dostarczenie składników odżywczych do komórek i tkanek, a także usunięcie produktów przemiany materii (dzięki udrożnieniu naczyń chłonnych).
Technikę tę stosuje się zazwyczaj podczas masażu ścięgien, powięzi, więzadeł. Doskonale sprawdza się podczas masażu tkanek mięśniowo-ścięgnistych. Ze względu na kierunek masowania rozcieranie można podzielić na podłużne, poprzeczne, okrężne. Jeżeli chodzi o sposób działania to wyróżniamy rozcieranie koliste i spiralne.
Rozcieranie powinno być wykonywane opuszkami palców lub nasadą dłoni. Istotne jest, aby masowana tkanka przesuwała się wraz z rękami masażysty. Wówczas można mieć pewność, że jest prawidłowo rozcierana i rozciągana. Ruchy powinny być wykonywane wolno i krótko. Ich tempo powinno utrzymywać się na poziomie 60 – 100 na minutę.
Ugniatanie pomaga pozbyć się produktów przemiany materii
Masaż polegający na ugniataniu powinien być oparty na chwycie szczypcowym lub kleszczonym. Aby prawidłowo go wykonać, należy wykorzystać kciuk i palec wskazujący, a także opuszki poszczególnych palców. Jest to najdłużej trwający etap w całym masażu i wymaga znacznie większej siły, niż pozostałe części. Dobrze wykonany masaż tą techniką powoduje przekrwienie w tkance podskórnej i mięśniach, dzięki czemu pobudza się ich sprawność.
Technikę ugniatania zawsze wykonuje się obiema rękami lub poprzez wsunięcie masowanego mięśnia między palec wskazujący a kciuk. Każdy ruch musi być wykonany zdecydowanie. Tylko wtedy można mieć pewność, że mięsień został odciągnięty od części kostnej. Każdy ruch powinien być płynny i wykonany bez oderwania rąk od masowanej części ciała.
Dzięki ugniataniu znacznie poprawia się:
- tempo przepływu krwi i limfy;
- elastyczność tkanki mięśniowej i ścięgien;
- pobudzenie pracy mięśni;
- rozluźnienie napięcia w mięśniach;
- pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego.
Oklepywanie pozwala odczuć wcześniejsze efekty masażu
W czasie oklepywania pobudza się zakończenia nerwowe. Co więcej masażysta doprowadza do skurczy mięśni, dzięki czemu te szybciej się regenerują.
Aby prawidłowo wykonać masaż techniką oklepywania, należy szybkimi sprężystymi ruchami energicznie uderzać dłońmi w masowaną część ciała. Oklepywanie najczęściej wykonuje się na dużych powierzchniach mięśniowych. Warto skupić się na równomiernym rozłożeniu sił i pamiętać o tym, aby kontakt dłoni z masowaną częścią ciała był jak najkrótszy. Wówczas uniknie się ryzyka pękania naczyń krwionośnych i pojawienia się krwiaków.
Technika wibracji – co warto o niej wiedzieć?
Masaż wibracyjny polega na przekazaniu drgań mechanicznych do masowanych tkanek i mięśni. Można go wykonać za pomocą dłoni masażysty, jednak coraz częściej sięga się po specjalne masażery wibracyjne, które znacznie ułatwiają wykonanie tej części zabiegu. Doskonale w tym wypadku sprawdzają się pistolety wibracyjne, które pozwalają dotrzeć do najmniejszych mięśni w ludzkim organizmie. Jednym z takich przyrządów, który spotkał się z uznaniem specjalistów jest pistolet Hypervolt. Dzięki pięciu głowicom, w które wyposażono przyrząd do masażu wibracyjnegozostał oraz pojemnej baterii, masażysta jest w stanie precyzyjnie przeprowadzić zabieg.
Wykonując masaż wibracyjny należy pamiętać o tym, że nie można go wykonywać na boki, a jedynie przesuwać dłonie lub przyrząd w kierunku góra-dół. Technikę wibracji wykorzystuje się przede wszystkim podczas masażu kręgosłupa, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać masażer także do zniwelowania nadmiernego napięcia mięśni lub w chorobach zwyrodnieniowych, czy leczeniu sztywności karku. Ważne, aby przed wykonaniem masażu wibracyjnego skonsultować się ze specjalistą lub lekarzem prowadzącym, który jasno określi, czy zabieg może zostać wykonany, czy też nie.
Pobudzenie tkanek techniką wstrząsania
Zadaniem wstrząsania jest pobudzenie tkanek, mięśni oraz tkanki tłuszczowej, które w naszym ciele znajdują się niezwykle głęboko. Intensywne ruchy masażysty mają dodatkowo wpływ na szybszą regenerację skóry, co ma ogromny wpływ na lepsze krążenie krwi w organizmie.
Wstrząsanie to technika podobna do wibracyjnej. Dłonie masażysty muszą przekazać drgania o niewielkiej amplitudzie. Tą technikę wykorzystuje się głównie na miednicy, jamie brzusznej, klatce piersiowej oraz kończynach. Ma wspomóc zmniejszenie się napięć mięśniowych, a także rozluźnić aparat więzadłowo-torebkowy, czy ułatwić wydzielanie się płyny wysiękowego zalegającego w płucach. Co więcej ma wpływ na lepszą pracę krążenia obwodowego, a także na szybsze rozprowadzanie chłonki w przestrzeniach pomiędzy komórkami.
Wyciskanie jako ostatni etap masażu klasycznego
Wyciskanie wykonuje się wzdłuż włókien mięśniowych, dzięki czemu masażysta ma ogromny wpływ na poprawę pracy skóry oraz tkanek, które znajdują się głęboko w organizmie.
Ta część zabiegu opiera się o dwa ruchy – jednostajny i pulsacyjny. Wykonuje się ją przy użyciu kciuka lub całej dłoni, stosując chwyt obejmujący. Ważne jest tutaj, aby nacisk, który wywiera się na masowaną część ciała był równomierny. Zazwyczaj wykonywany ruch się wspomaga.
Aby prawidłowo wykonać wszystkie ruchy związane z masażem klasycznym, należy mieć odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Pamiętaj o tym, kiedy będziesz chciał samodzielnie wykonać ten zabieg.
Podsumowanie
Jeżeli zdecydujesz się na masaż klasyczny powinieneś mieć na uwadze, że prawidłowe przeprowadzenie zabiegu będzie miał bardzo dobry wpływ na nasz organizm. Jeśli będziemy regularnie go przeprowadzać, jest w stanie znacznie poprawić nasze samopoczucie oraz kondycję ciała. Należy jednak pamiętać o tym, że bez względu na to, czy masaż wykona masażysta, czy wykorzystacie specjalne przyrządy do masażu, zanim wykonacie zabieg, skonsultujcie się z lekarzem, który oceni Wasz stan zdrowia.
Jeżeli lekarz pozwoli Wam na masaż, warto zastanowić się nad nabyciem specjalnego masażera wibracyjnego, który sprawi, że zabieg będziecie mogli przeprowadzić samodzielnie w zaciszu własnego domu. Na rynku dostępnych jest wiele produktów. Aby wspomóc swoje ciało, możecie wykorzystać:
- wałki wibracyjne, np. Vyper 2.0;
- wspomniany wyżej pistolet do masażu Hypervolt;
- piłki wibracyjne;
- maty wibracyjne.
Jak widać, możliwości jest bardzo dużo, trzeba tylko chcieć zadbać o kondycję ciała i swoje zdrowie. Mamy nadzieję, że nasz szczegółowy wpis przekonał Cię do tego, że warto. Jeśli boisz się, że podczas samodzielnego masażu zrobisz sobie krzywdę, skorzystaj z pomocy wykwalifikowanego masażysty, który sprawi, że już po pierwszym zabiegu będziesz czuł się doskonale, a co więcej – z pewnością umówisz się na kolejny. Każdy, kto choć raz umówił się na masaż, bez względu na to czy miał to być masaż relaksacyjny, czy rehabilitacyjny, przyzna nam rację, że warto.