Masaż przyrządowy jest jednym z rodzajów masażu leczniczego, w którym stosowane są specjalne narzędzia mające na celu pobudzenie masowanych tkanek. Najczęściej są to aparaty i urządzenia wibrujące oraz zmieniające ciśnienie, pod których wpływem w tkankach pojawiają się odpowiednie odczyny. Istnieją różne odmiany masażu przyrządowego, a w każdej z nich stosuje się określone narzędzia. Co warto wiedzieć o tym zabiegu?


Z artykułu dowiesz się:

masaż 1

Jakie rodzaje masażu przyrządowego można wyróżnić?

Choć wszystkie noszą miano masażu przyrządowego, tak naprawdę jest wiele rodzajów tego zabiegu. Do najczęściej wykonywanych można zaliczyć masaż:

  • punktowy;
  • ultradźwiękowy;
  • wibracyjny;
  • bańką chińską;
  • próżniowy; 
  • elektryczny.

Czym różnią się od siebie? Jakie przyrządy wykorzystuje się podczas ich wykonywania? Odpowiedzi szukaj poniżej. 

Masaż przyrządowy – czym jest i jakich efektów można spodziewać się po masażu wibracyjnym?

Wibracjami nazywa się krótkie i rytmiczne uderzenia na powierzchni ciała, które mają na celu wytworzenie drgania w tkankach. W czasie masażu wibracyjnego wspomniane drgania wytwarzane są przez specjalne aparaty i przyrządy wibracyjne, które zasilane są wodą, prądem elektrycznym lub ciśnieniem wody. Wibracje można także wywołać ręcznymi metodami. 

Kiedy wykonywany jest masaż wibracyjny należy pamiętać o zasadzie – im bardziej napięty jest określony  obszar tkanek, tym delikatniejsza musi być wibracja, która ma go rozluźnić. 

Decydując się na masaż wibracyjny warto mieć na uwadze, że wskazania i przeciwwskazania do jego przeprowadzenia są takie same jak dla masażu klasycznego. 

Czym są wibracje?

Specjaliści twierdzą, że wibracje to nic innego jak drgania, których częstotliwość sięga powyżej 500 drgań na minutę przy jednoczesnej amplitudzie drgań ciała do 1 cm. Günter wyróżnia dwa rodzaje wibracji:

  • ogólną stosowaną, która sprawdza się w dwóch okolicach zabiegowych – np. klatce piersiowej, mięśniach brzucha itp. 
  • wybiorczą, którą wykorzystuje się do stymulacji pojedynczych włókien mięśniowych, które wykazują podwyższone napięcie i znajdują się w obrębie określonego mięśnia. Wibrację tego typu należy zaplanować tak, aby na jedną jej sekundę przypadało od 8 do 11 drgań. Bardzo często po 2 do 5 minut stosowania zabiegu można wyczuć znaczne zmniejszenie napięcia mięśni. 

Wykorzystując wibrację do wykonania masażu przyrządowego należy pamiętać o tym, że im bardziej napięte jest ciało pacjenta, tym delikatniejsze powinny być wibracje. Jeżeli masaż obejmuje płaskie i szerokie sfery napięcia, taką grupę mięśni powinno się wibrować płasko leżącą ręką. 

Decydując się na zastosowanie przyrządu do masażu wibracyjnego, warto mieć na uwadze, że najlepsze efekty osiąga się, kiedy wibracje wykonywane są ręcznie. Wówczas zarówno szybkość wibracji, jak i ich amplituda mogą być optymalnie dopasowane do ciała masowanej osoby – stopnia napięcia mięśni i pojawiających się podczas masażu zmian. 

masaż 8

Jakich zalet można spodziewać się po masażu wibracyjnym?

Wibracje oddziałujące na ciało ludzkie w czasie masażu w znacznym stopniu przyczyniają się do zmniejszanie odczuć bólowych oraz objawów wysiłkowego nietrzymania moczu. Co więcej, są w stanie przyspieszyć także procesy restytucyjne. Masaż wibracyjny zalecany jest w leczeniu zaburzeń hormonwalnych, POChP, sarkopenii, zespołu metabolicznego, czy osteoporozy. 

Wibroterapia ma także wpływ na poprawę koordynacji. Niweluje także ból, który towarzyszy różnym dolegliwościom. 

Masaż przyrządowy – wibracja skuteczna w walce z problemami urologicznymi i psychicznymi

Masaż wibracyjny doskonale sprawdza się w walce z z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Naukowcy na podstawie przeprowadzonych badań dowiedli, że wibracje mają doskonały wpływ na wzmocnienie mięśni dna miednicy, czym przyczyniają się do zmniejszenia objawów wstydliwego schorzenia. 

Techniki wibracyjne są także skuteczne w walce z rozmaitymi zaburzeniami psychicznymi, w tym m.in. z depresją. Koreański uczony i filozof – Ilchi Lee dowiódł, że masaż wibracyjny jest w stanie uspokoić pacjenta, pogłębić jego oddech, a tym samym pomóc mu się zrelaksować. 

Drgania a prawidłowe działanie układu krwionośnego

Bez wapienia wibracje wspomagają układ krwionośny. Dzięki nim usprawnia się przepływ krwi i limfy w organizmie ludzkim, dzięki czemu można zapobiec udarom niedokrwiennym mózgu oraz zawałom serca. Co więcej, u pacjentów stosujących masaż wibracyjny zauważono także zmniejszenie się objawów miażdżycy. Specjaliści z Nowego Jorku przeprowadzili szereg badań, w których dowiedli, że wibroterapia u kobiet w wieku 46 – 63 lata pozytywnie wpływa na pracę układu krwionośnego. 

Decydując się na masaż stóp, szczególnie ich podeszwowej części, można liczyć na poprawę krążenia w kończynach dolnych. Co ciekawe, wielu specjalistów twierdzi, że masaż wibracyjny jest w stanie sprawdzić się w czasie leczenia ostrej zakrzepicy tętnic obwodowych oraz ostrej zatorowości płucnej. 

Wibroterapia a leczenie astmy – czy drgania mogą pomóc?

Jak widać powyżej, masaż wibracyjny ma zastosowanie w wielu sytuacjach. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o jego zbawienny wpływ na układ oddechowy. Wibroterapia połączona ze zwiększonym ciśnieniem oddechowym sprawdziła się jako sposób na zmniejszenie objawów mukowiscydozy. 

Masaż wibracyjny to doskonały sposób na pozbycie się wydzieliny, która zalega w oskrzelach uniemożliwiając im tym samym prawidłową pracę. Taka sytuacja doprowadza do pojawienia się przewlekłego stanu zapalnego, który wywołany jest namnażaniem się bakterii. Wieloletnie badania pokazały również, że masaż wibracyjny znacznie ułatwia odkrztuszanie, dzięki czemu wspomaga leczenie astmy oraz innych chorób układu oddechowego, takich jak obturacyjna choroba płuc (POChP), czy zapalenie oskrzeli. 

Inne korzystne działania masażu wibracyjnego

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych dowiedli, że wibracje o niskiej amplitudzie pobudzają do odnowy tkankę kostną. Inni specjaliści dowodzą także, że wibracje wspomagają leczenie trudno gojących się ran, np. w ciężkim przebiegu cukrzycy. 

Masaż wibracyjny pozwala także zniwelować rozmaite bóle, zwłaszcza te pojawiające się w układzie ruchu, jak również złagodzić zaparcia. Ciekawostką, szczególnie istotną dla kobiet może być fakt, że masaż wibracyjny jest skuteczną metodą walki z cellulitem i niechcianymi kilogramami. Co więcej, jest także w stanie poprawić koloryt skóry. Nic zatem dziwnego, że przyrządy do masażu wibracyjnego są dostępne w wielu ośrodkach rehabilitacji i salach fitness, a także są chętnie kupowane do naszych domów.

masaż 10

Jakich narzędzi można używać podczas masażu wibracyjnego?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele urządzeń do masażu wibracyjnego, które są w stanie wspomóc organizm w prawidłowym funkcjonowaniu i walce z rozmaitymi dolegliwościami. Poniżej przedstawimy najczęściej wykorzystywane narzędzia, które są niezwykle skuteczne, dzięki czemu zyskały sympatię zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. 

Masaż przyrządowy – aparaty wibracyjne Akwawibron i Redor

Podczas wykonywania zabiegów wibracji ogólnej, najczęściej stosowanymi aparatami są Akwawibron i Redor. Pierwszy z nich jest ręcznym aparatem, którym do wytworzenia drgań membrany o częstotliwości ok. 7000 na minutę wykorzystuje się wodę. Istotne jest to, że we wspomnianym urządzeniu bez problemu można zmienić rodzaj membrany, dzięki czemu Akwawibron jest doskonałym narzędziem do wykonywania masażu na różnych częściach ciała. Decydując się na masaż wibracyjny z wykorzystaniem tego urządzenia, trzeba pamiętać, aby działać jedynie na tkankach miękkich, dzięki czemu drgania będą przykazywane jedyni masowanym elementom ciała.

Jeżeli dojdzie do nieumiejętnego wykorzystania aparatu Akwawibron, tj. zbyt mocnego dociskania membrany do tkanek, które okrywają kości, masaż może doprowadzić do uszkodzenia tkanki miękkiej objawiającej się pojawieniem się krwiaków. Dlatego też nie zaleca się stosowanie tego urządzenia w okolicach, które mogą być szczególnie narażone, np. w okolicach kości piszczelowych, wyrostków kolczastych, czy okolicach kości krzyżowej. 

Kolejnym urządzeniem, które często stosowane jest w czasie wykonywania masażu wibracyjnego jest aparat Redor, który drgania przekazuje do ciała za pomocą specjalnych taśm. Stopień ich napięcia ma wpływ na siłę przekazywanego bodźca. Aparat ten jest doskonały do masowania dużych grup mięśniowych, jak np. przedramię, ramię czy udo. Jest także dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz wymasować okolicę miednicy. Pamiętaj jednak, że w tym wypadku należy najpierw wykluczyć przeciwwskazania do stosowania tego typu masażu, które mogą pojawić się za sprawą występujących przewlekłych stanów zapalnych w obrębie jamy brzusznej i miednicy, a także zalegających w drogach żółciowych i moczowych kamieni. 

Masaż przyrządowy – mata do akupresury Rea Tape

Mata do akupresury Rea Tape to kolejny urządzenie, które wspomaga masaż przyrządowy. Jest idealnym narzędziem do niwelowania bólu kręgosłupa oraz rozluźniania spiętych mięśni, czyli dolegliwości, jakie wynikają często z przeciążenia kręgosłupa spowodowanego przyjęciem nieprawidłowej postawy ciała, czy stresem. 

Dzięki niezliczonym ilościom kolców, w które został wyposażony produkt, można wykonać masaż całego ciała i stóp. Dzięki niemu Twoje ciało nie tylko zrelaksuje się i odpręży, ale będzie także uwolnione od bólu. Co więcej, będziesz szczęśliwszy i pozbędziesz się problemów ze snem. 

Mata Rea Tape przeznaczona jest przede wszystkim dla osób, które zmagają się z chronicznymi bólami kręgosłupa. Mogą ją również stosować osoby, które mają problemy z układem krążenia lub borykają się z bólami głowy i karku. 

Na jakie działanie maty Rea Tape warto się nastawić?

Pierwszy kontakt ciała z matą może wywołać lekki dyskomfort, jednak już po kilku minutach użytkowania pacjent odczuwa przyjemne uczucie ciepła. Dzięki stosowaniu maty można liczyć nie tylko na poprawę krążenia krwi w organizmie. Mata powoduje uwolnienie endorfin –  hormonu szczęścia, które mają ogromny wpływ na samopoczucie użytkownika. Wspomniane działania powodują niwelowanie bólu, a także poprawę jakości snu. 

Mata Rea Tape posiada potwierdzone właściwości zdrowotne. Doskonale radzi sobie z bólami w obrębie kręgosłupa, głowy i karku, a także jest w stanie pomóc pacjentowi w walce z rwą kulszową i depresją. 

Jak prawidłowo wykorzystać matę do rehabilitacji?

Mata do akupresury Rea Tape nie musi być umieszczona jedynie na łóżku. Można z powodzeniem położyć ją na fotelu, a nawet zabrać do biura. Pierwsze korzystanie z urządzenia nie powinno trwać dłużej niż 10 – 15 minut każdego dnia. W zależności od potrzeb i działania maty na organizm, sesje można wydłużyć nawet do 40 minut dziennie. Systematyczne stosowanie maty pozwoli na poprawę zdrowia użytkownika. Zanim jednak kupisz i zaczniesz wykorzystywać matę, zapoznaj się dokładnie z informacjami na jej temat. W szczególności zwróć uwagę na środki ostrożności i przeciwwskazania do jej stosowania. Jeżeli masz wątpliwości, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą, który określi, czy użytkowanie narzędzia będzie dla Ciebie bezpieczne. 

Kiedy warto stosować masaż przyrządowy z użyciem maty Rea Tape?

Mata do masażu wibracyjnego Rea Tape sprawdza się w walce z wieloma schorzeniami. Możesz ją stosować jeśli dokuczają Ci m.in. poniższe dolegliwości:

  • problemy z uregulowaniem układu nerwowego, krążenia i oddechowego;
  • stres;
  • bezsenność;
  • problemy psychiczne, w tym depresja;
  • bóle kręgosłupa, szyi i głowy;
  • napięcia mięśniowe;
  • rwa kulszowa;
  •  słabe krążenie;
  • zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie.

Przeciwwskazania do stosowania maty Rea Tape

Jeżeli cierpisz na poniższe dolegliwości, powinieneś zaniechać stosowania maty do akupresury:

  • masz wrażliwą skórę i uskarżasz się na rozmaite dolegliwości skórne;
  • stosujesz leki przeciwzakrzepowe;
  • cierpisz na zaburzenia krzepliwości krwi. 

Masaż przyrządowy – piłka do masażu wibracyjnego Hypersphere

Piłak do masażu wibracyjnego Hypersphere dzięki możliwości zastosowania jednocześnie ucisku i wibracji stała się jednym z najskuteczniejszych przyrządów do masażu na świecie. Cenią ją nie tylko lekarze, masażyści, czy fizjoterapeuci, ale również sportowcy. Dzięki niej są w stanie znacznie przyspieszyć regenerację po treningową, zwiększyć mobilność i zakres ruchu, a także poprawić ogólną sprawność fizyczną.

Dzięki temu, że piłka wibracyjna Hypersphere ma niewielkie rozmiary (zaledwie 13 cm średnicy), a także posiada trzy stopnie wibracji, jest w stanie dotrzeć i rozluźnić trudnodostępne grupy mięśniowe. Doskonale sprawdza się podczas masażu mięśni głębokich niemal natychmiast poprawiając ich elastyczność i zakres ruchu. 

Jak zbudowana jest piłka wibracyjna Hyperpshere?

Produkt wyposażono w twardą powłokę, którą otoczono silikonowymi elementami. To właśnie one mają wpływ na lepszą kontrolę w czasie rollowania. Piłka ma także wydajną baterię litowo-jonową, która zapewnia możliwość masowania ciała przez ponad 2 godziny na jednym ładowaniu. 

Dzięki swojej budowie i właściwościom piłka doskonale sprawdza się podczas masażu, który jest częścią rozgrzewki przed treningiem (jeżeli zależy Ci właśnie na tym, wybierz pierwszy poziom wibracji), a także tuż po nim (wówczas możesz zastosować pozostałe dwa poziomy wibracji). 

Jak działa piłka do masażu wibracyjnego Hypersphere?

Piłka Hyperpshere jest w stanie dotrzeć do najmniejszych grup mięśniowych, a także wspomagać Twój organizm punktowo. Doskonale trafia bowiem w miejsca najbardziej wrażliwe, które często powodują ból i dyskomfort, a także ograniczenie mobilności i ruchomości mięśni i stawów. Doskonale sprawdza się zatem podczas masażu bioder, łydek, stóp, czy barków i klatki piersiowej. Jest wprost stworzona do masażu obolałych pleców. 

Kompaktowa wielkość produktu sprawia, że można ją zabrać ze sobą dosłownie wszędzie. Jest to zatem idealne rozwiązanie dla osób, które dużo podróżują i nie mają czasu na regularne wizyty u masażystów i fizjoterapeutów. 

Jakich efektów spodziewać się po masażu przyrządowym z użyciem piłki Hypersphere?

Decydując się na kupno piłki wibracyjnej, warto wiedzieć, jakich korzyści można spodziewać się po tym urządzeniu. Dzięki niej możesz liczyć na:

  • poprawę przepływu krwi w organizmie;
  • rozluźnienie spiętych i obolałych mięśni;
  • dogłębny i precyzyjny masaż mięśni, szczególnie tych, które są trudnodostępne nawet dla wprawnych rąk masażysty;
  • potwierdzone wieloma badaniami działanie urządzenia – już po 30 sekundach masażu jesteś w stanie odczuć poprawę mobilności i zwiększenie zakresu ruchu miejsca, które zostało poddane zabiegowi;
  • zmniejszenie dyskomfortu i bólu, który jest związany z rollowaniem;
  • doskonałe przygotowanie mięśni do wysiłku;
  • znacznie lepszą regenerację mięśni i całego organizmy po wysiłku fizycznym;
  • ograniczenie sztywności mięśni.

Masaż przyrządowy pistolet do masażu wibracyjnego Hypervolt

Pistolet do masażu wibracyjnego Hypervolt został stworzony przede wszystkim z myślą o fizjoterapeutach i sportowcach, jednak doskonale sprawdza się także w domach amatorów, którzy potrzebują idealnego narzędzia do walki z bólem i utratą mobilności. 

Decydując się na wykonanie masażu przyrządowego tym urządzeniem, możesz liczyć przede wszystkim na poprawę regeneracji organizmu pow dużym wysiłku fizycznym, a także pobudzenie Twoich mięśni do pracy. Wyposażony w wydajną baterię litowo-jonową pistolet do masażu Hypervolt  jest w stanie pracować bez przerwy nawet do trzech godzin. Co więcej, wspomniany przyrząd doskonale radzi sobie ze wspomaganiem krążenia krwi, zmniejszeniem sztywności i bolesności mięśni, a także odprężeniem użytkownika. 

Czym masażer Hypervolt wyróżnia się na rynku?

Zainteresował Cię to urządzenie do masażu przyrządowego? Poznaj jego kolejne zalety, które pozwolą podjąć słuszną decyzję zakupową. Produkt wyróżnia się bowiem na tle innych:

  • pięcioma końcówkami o różnych twardościach i kształtach – wymienne głowice pozwalają na jeszcze skuteczniejszy i precyzyjny masaż wybranych grup mięśniowych;
  • trzeba poziomami intensywności wibracji – rozwiązanie to sprawia, że pistolet wykorzystywany jest chętnie przez profesjonalistów na każdym etapie rehabilitacji i oraz na wielu stopniach zaawansowania treningu. Wspomniana zróżnicowana wibracja pozwala dobrać odpowiednią terapię dla pacjenta, która skutecznie ograniczy jego ból i dyskomfort;
  • 5-stopniowym wskaźnikiem naładowania baterii – dzięki temu rozwiązaniu zawsze będziesz wiedział, jak długo pistolet będzie w stanie pracować nad regeneracją Twojego ciała. Dodatkowa identyfikacja kolorystyczna (zielony, żółty i czerwony) pozwoli Ci w odpowiednim momencie reagować i naładować przyrząd. 
  • wskaźnikiem siły nacisku – jest to niezwykle istotna funkcja, dzięki której użytkownik zdaje sobie sprawę, z jaką siłą dociska przyrząd do swojego ciała;
  • częstotliwością  drgań, które sięgają 3200 uderzeń na minutę. 

Jakie części ciała można masować pistoletem Hypervolt?

Chcesz przeprowadzić masaż przyrządowy wykorzystując pistolet do masażu wibracyjnego Hypervolt? Skup się na końcówkach, w jakie wyposażono urządzenie. Każda z nich jest skierowana do innej grupy mięśniowej. Hypervolt posiada aż 5 różnych końcówek:

  • okrągłą, która jest elementem uniwersalnym. Doskonale sprawdza się w podczas masażu całego ciała. Wykonano ją z trwałej pianki, która nie ulega odkształceniom;
  • poduszkę – jest to najdelikatniejsza końcówka ze wszystkich. Służy do masowania bardzo wrażliwych obszarów Twojego ciała;
  • pocisk – to z kolei najbardziej precyzyjna końcówka w całym zestawie. Pozwala dotrzeć użytkownikowi do najgłębiej położonych grup mięśniowych. Doskonale sprawdza się w czasie rozbijania bolesnych punktów spustowych. Wykonano ją z twardego tworzywa. 
  • płaską – idealna do masażu małych i dużych grup mięśniowych. Jest wprost stworzona do rozluźniania najbardziej spiętych i zbitych mięśni, np. mięśnia czworogłowego uda lub piersiowego większego. Dociera do najgłębiej położonych tkanek. Podobnie jak pocisk, wykonaną ją z twardego tworzywa. 
  • widełki – jest to element, który sprawdza się podczas pracy na mięśniach wąskich i długich, np. czworobocznym grzbietu, brzuchatym łydki lub prostownikiem grzbietu. Można nią także masować tkanki znajdujące się w okolicy ścięgna Achillesa, umożliwiając pracę na samej tkance, bez dotykania wspomnianego ścięgna. Końcówka ta doskonale sprawdza się w czasie docierania do konkretnych punktów na ciele oraz do głęboko położonych mięśni. 

Masaż przyrządowy – roller wibracyjny Vyper 2.0

Roller wibracyjny Vyper 2.o to urządzenie, które zrewolucjonizowało nie tylko świat sportu i fitnessu, ale także dało nowy pogląd na masaż przyrządowy

Masażer ten wyposażono w dwie powierzchnie rollowania – gładką i z wypustkami, dzięki czemu użytkownik jest w stanie dopasować produkt do swoich oczekiwań. Co więcej, dzięki takiej budowie również masaż stał się bardziej precyzyjny i dopasowany do mięśni. 

Masażer Vyper 2.0 posiada trzy stopnie intensywności wibracji. Rozwiązanie to sprawiło, że można dopasować siłę jego działania do potrzeb treningowych. Pierwszy z poziomów ma natężenie 45 Hz i jest doskonały do przygotowania mięśni do wysiłku. Właśnie jego wykorzystuje się podczas rozgrzewki przed treningiem. Poziomy 2 i 3 o mocy odpowiednio 68 i 92 Hz pozwalają rozluźnić spięte mięśnie i zwiększyć zakres ruchu. Mają także doskonały wpływ na regenerację mięśni po wysiłku. Sprawdzą się zatem jako element regeneracji poszczególnych części ciała po treningu. 

Jakich korzyści spodziewać się po stosowaniu rollera wibracyjnego Vyper 2.0?

Wałek wibracyjny najczęściej wykorzystywany jest w czasie rehabilitacji oraz w momencie, kiedy chcesz się odprężyć i zregenerować. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie tego urządzenia. 

Dzięki regularnemu stosowaniu wałka do masażu wibracyjnego jesteś w stanie pozbyć się stresu, a także poprawić ogólną kondycję ciała. Co więcej, możesz także pozbyć się dyskomfortu i bólu, szczególnie jeśli przetrenowałeś się i powstały u Ciebie mikro urazy mięśni zwane potocznie zakwasami. 

Co więcej (i ta wiedza z pewnością przypadnie do gustu paniom), decydując się na masaż przyrządowy z użyciem wałka wibracyjnego Vyper 2.0 jesteś w stanie poprawić mankamenty budowy swojego ciała. Wszystko za sprawą stymulacji mięśni posturalnych znajdujących się w naszym organizmie. Urządzenie poprawia także koordynację ruchową człowieka. Ten przyrząd do masażu ma także doskonały wpływ na poprawę krążenia, dzięki czemu składniki pokarmowe szybciej docierają do określonych komórek i tkanek, a także zwiększa się prędkość pozbywania się z organizmu niechcianych elementów przemiany materii. 

Jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonania masażu podciśnieniowego?

Masaż podciśnieniowy jest rodzajem masażu przyrządowego, w którym wykorzystuje się specjalne przyssawki połączone z aparatem do wytwarzania ujemnego ciśnienia. Podczas wykonywania zabiegu do wspomnianych elementów wsysane są masowane okolice ciała, dzięki czemu dochodzi do ich intensywnego przekrwienia, a tym samym odżywienia i regeneracji. 

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu

Wspomniany masaż przyrządowy nie może być wykonany u osób, u których stwierdzono:

  • uszkodzenia skóry;
  • kruchość naczyń włosowatych. 

Na masaż podciśnieniowy bardzo często decydują się pacjenci, którym zależy na likwidacji widocznego na ich ciele cellulitu. Zabieg ten sprawdza się także doskonale w modelowaniu sylwetki oraz stymulacji organizmu do produkcji włókien kolagenowych. Nic zatem dziwnego, że aparaty wykorzystywane do jego przeprowadzania można znaleźć bardzo często w wyposażeniu gabinetów odnowy biologicznej, a także salonów kosmetycznych. 

Masaż przyrządowy – czym jest masaż pneumatyczny?

Masaż pneumatyczny polega na wtłaczaniu na przemian powietrza do specjalnie na ten cel skonstruowanych manekinów (dla kończyn dolnych i górnych), a następnie dozowanie go w odpowiednich proporcjach i czasie. W czasie wykonywania zabiegu w manekinie założonym na kończynę powstaje duże ciśnienie, które sprawia, że tkanka i chłonka przemieszczają się. 

Specjaliści uznają, że te masaż przyrządowy i jego działanie jest podobne do techniki ugniatania, jaką stosuje się w masażu klasycznym. Zabieg wykonuje się przede wszystkim w zaburzeniach krążenia obwodowego. Wszystko za sprawą znacznej poprawy ukrwienia i odżywienia tkanek i mięśni. Masaż pneumatyczny jest także doskonałą metodą na regenerację po wysiłkową. 

Największym przeciwwskazaniem do jego zastosowania jest przede wszystkim kruchość naczyń włosowatych oraz uszkodzenia na skórze. 

Co warto wiedzieć o masażu synkardialnym?

Masaż synkardialny, choć brzmi tajemniczo polega na ucisku mankietu pneumatycznego, który zsynchronizowany jest z pracą serca pacjenta. Masaż wykonuje się w momencie, kiedy dochodzi do fizjologicznego skurczu tętnic. Jego zadaniem jest wzmocnienie ich siły skurczowej. Zanim dojdzie do jakiegokolwiek zabiegu, należy zmierzyć siłę ucisku, którą podaje się w mm Hg. Jest ona uzależniona od ciśnienie skurczowego, jakie ma pacjent. In jest ono wyższe, tym mniejszą siłę ucisku trzeba zastosować. Mieści się ona zazwyczaj między 50 a 100 mm Hg. Pod uwagę trzeba także wziąć tętno pacjenta. To od niego zależy czas trwania ucisku. Im tętno jest wolniejsze, tym ucisk powinien być dłuższy. 

Jak długo powinien trwać masaż synkardialny i jaki ma wpływ na organizm człowieka?

Decydując się na masaż synkardialny warto mieć na uwadze, że czas jednego zabiegu nie może przekraczać 20 do 30 minut. Wspomniany masaż przyrządowy można wykonać najwięcej do dwóch razy dziennie. 

Prawidłowo wykonany zabieg wpływa na wzmocnienie fizjologicznego skurczu naczyń znajdujących się w ciele pacjenta. Zwiększa ich elastyczność oraz poprawia krążenie obwodowe. Wykonanie masażu jest możliwe po konsultacjach z lekarzem oraz dzięki specjalnemu aparatowi, który połączony jest z EKG monitorującym czynności serca. 

Masaż synkardialny pozwala leczyć następujące schorzenia:

  • żylaki kończyn;
  • zwężające stwardnienie tętnic;
  • zgorzel cukrzycową
  • zgorzel pochodzenia miażdżycowego;
  • pooperacyjny obrzęk kończyn;
  • pourazowy obrzęk kończyn.

Czego spodziewać się po masażu przyrządowym?

Masaż przyrządowy to doskonała terapia, która wspomaga sprawność fizyczną, a także działa odprężająco i regenerująco na ludzki organizm. Odpowiednio wybrany i prawidłowo przeprowadzony zabieg jest również w stanie pomóc w odchudzaniu. Pobudza również układ krążenia do lepszej pracy. 

Kiedy warto przeprowadzić masaż przyrządowy?

Do najczęstszych wskazań do przeprowadzenia masażu przyrządowego należą:

  • stany depresyjne;
  • życie w ciągłym stresie;
  • prawidłowa pielęgnacja ciała;
  • nadwaga;
  • pojawiające się na kończynach obrzęki;
  • odleżyny;
  • bóle mięśniowe, bóle pleców i kręgosłupa;
  • choroba zwyrodnieniowa stawów;
  • reumatoidalne zapalenie stawów.

Każdy z omówionych powyżej rodzajów masażu przyrządowego ma różne zastosowanie. Warto zatem zastanowić się, który z nich będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Pamiętaj jednak, że przed wykonaniem jakiegokolwiek masażu przyrządowego powinieneś udać się do specjalisty lub lekarza. Określi on, czy możesz wspomagać się tego typu rozwiązaniem. Po przedstawieniu wyników badań dokładnie stwierdzi, jakie mogą istnieć przeciwwskazania do zastosowanie wspomnianego zabiegu.

Jeżeli okaże się, że bez obaw możesz skorzystać z masażu przyrządowego, zanim rozpoczniesz go na własną rękę (niektóre urządzenia do masażu wibracyjnego możesz stosować samodzielnie we własnym domu) dokładnie zapoznaj się z instrukcją obsługi przyrządu. Co więcej, dobrym rozwiązaniem będzie wizyta u specjalisty, który wyjaśni Ci, jak powinieneś prawidłowo z nim ćwiczyć. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × pięć =

Koszyk
Przewiń do góry

Kontynuując korzystanie z witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Czytaj więcej!

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close