Masaż relaksacyjny to odmiana masażu klasycznego. Pomimo powszechnie przyjętej tezy, że jego zadaniem jest wyłącznie rozluźnienie organizmu, badania wykazały, że ma także wpływ na układy znajdujące się w organizmie, a także tkanki, mięśnie, czy skórę. Czego zatem spodziewać się po masażu relaksacyjnym? Jakie techniki można zastosować? To tylko niektóre pytania, jakie rodzą się w naszych głowach, kiedy mowa o tej technice. Mając to na uwadze, postaramy się dzisiaj opowiedzieć o medycznych aspektach masażu relaksacyjnego i rozwiać wszelkie wątpliwości.


Z artykułu dowiesz się:

masaż 7

Czym jest masaż relaksacyjny?

Masaż relaksacyjny jest jedną z odmian masażu klasycznego. Pomimo krążących opinii nie jest to jedynie masaż odprężający. Ma także wpływ na działanie układów organizmu, jak również wszystkich tkanek. 

Masaż relaksacyjny opiera się na różnych technikach – dotyku, uciskaniu, ugniataniu, głaskaniu czy wibracji. Dzięki nim możliwe jest roztarcie napiętych mięśni lub miejsc, gdzie pacjent odczuwa dolegliwości bólowe. Warto mieć na uwadze, że sposób wykonania masażu leczniczego zbliżony jest do masażu leczniczego, jednak główny cel jest inny. Chodzi w nim o efekt relaksu, a nie leczenie dolegliwości. 

Decydując się na wykonanie masażu relaksacyjnego można nie tylko odpocząć, ale także uzyskać lepszą ruchomość stawów, wyrównać krążenie, a także uzyskać szereg innych korzyści dla organizmu. Masaż relaksacyjny przywraca także równowagę psychosomatyczną, która zaburzona jest wskutek pojawienia się stresu, któremu poddawany jest codziennie ludzki organizm. 

na oczekiwany efekt masażu relaksacyjnego duży wpływ ma także nastrój, jaki panuje w gabinecie. Spokojna muzyka, odpowiednie oświetlenie, świece i olejki eteryczne to tylko niektóre aspekty, na jakie warto zwrócić uwagę chcąc wykonać masaż relaksacyjny.

Masaż relaksacyjny jako jeden z najstarszych zabiegów leczniczych

Masaż relaksacyjny stosowany jest od czasów starożytnych Z masażu korzystano z cesarstwie rzymskim, ale także w krajach dalekiego wschodu. Warto podkreślić, że to właśnie tam (w Chinach) masaż relaksacyjny rozwinął się najbardziej. Większość technik wykorzystywanych w dzisiejszych czasach czerpie w dużej mierze właśnie z tamtych czasów. Masaż to działanie palpacyjne, które głęboko przenika do mięśni, kości i narządów wewnętrznych. Dobrze wykonany jest odczuwalny w całym ciele człowieka.       

Masaż relaksacyjny jest jednym ze sposobów regeneracji organizmu, nie tylko w ujęciu somatycznym, ale również psychosomatycznym. Dzięki masażowi człowiek jest w stanie pokonać trudy życia codziennego. Stres, brak codziennego ruchu, pęd za pieniądzem – te i wiele innych sytuacji powoduje, że nasze samopoczucie pogarsza się, odczuwamy ogólne zmęczenie oraz niechęć do podejmowania różnych aktywności związanych z codziennym życiem.

Decydując się na masaż relaksacyjny warto mieć na uwadze, że istnieje wiele rodzajów tego zabiegu. Celem każdego z nich jest wprowadzenie pacjenta w stan głębokiego relaksu. Zabiegi te poprawiają ogólną wydolność organizmu. Większość z nich oparto na wielowiekowych doświadczeniach, a często także rytuałach, które odprawiane są po dziś dzień w Chinach. 

masaż 2

Rodzaje masażu relaksacyjnego a ich wpływ na organizm

Istnieje wiele rodzajów masażu relaksacyjnego, które mają za zadanie odprężyć ciało i umysł pacjenta. Zanim jednak zdecydujesz się na którykolwiek z nich, skontaktuj się z lekarzem, który określi stan Twojego zdrowia i stwierdzi, czy któraś z oferowanych na rynku form powinna być w Swoim przypadku wykluczona.

Jednym z rodzajów masażu, który służy rozluźnieniu i relaksacji organizmu jest masaż stopami Padanghata. Zabieg ten ma na celu ochronę mięśni i stawów przed urazami, jakie mogą powstać podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych. 

Kolejną metodą, jaką stosuje się w czasie wykonywania masażu relaksacyjnego jest masaż ciepłymi kamieniami. Dzięki temu zabiegowi usprawnia się przepływ energii przez ciało. Ciepłe kamienie układa się na ciele pacjenta zgodnie z mapą czakr, a następnie przesuwa się je w wybranych kierunkach. Należy przy tym pamiętać, aby były to miejsca, gdzie przebiegają kanały energetyczne. 

Ziołowe stemple to kolejne przyrządy, które doskonale sprawdzają się podczas masażu relaksacyjnego. Ziołowe mieszanki, które się w nich znajdują dobierane są indywidualnie do potrzeb pacjenta. Substancje, jakie wytwarzane są w stemplach podczas masażu przenikają wgłąb skóry, dzięki czemu wzmacniają mechaniczne działanie masażu na ludzki organizm. 

Kolejny rodzaj masażu, który doskonale wpływa na przepływ energii w ludzkim ciele jest masaż shiatsu. Dzięki uciskaniu określonych punktów energetycznych odblokowuje przepływ energii w ciele niwelując tym samym napięcia w całym organizmie. Masaż shiatsu często porównuje się do terapii punktów spustowych, która ma na calu zniwelowanie napięć, jakie powstały w mięśniach. 

Jakie techniki stosuje się podczas wykonywania masażu relaksacyjnego

Masaż relaksacyjny opiera się głównie na technikach masażu klasycznego, których celem jest odprężenie. Zazwyczaj mowa tutaj o głaskaniu, ugniataniu, rozcieraniu. Ruchy te wykonywane są na ciele powierzchownie. Zanim udasz się na zabieg, specjalista – masażysta lub lekarz powinien przeprowadzić z tobą wywiad, który nie tylko pozwoli stwierdzić, jakie optymalne techniki będą najlepsze, ale także, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby masaż relaksacyjny mógł zostać wykonany. 

Każdy masażysta powinien wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby i predyspozycje Klienta, a także przeciwwskazania, które mogą spowodować, że podczas masażu relaksacyjnego konieczne będzie zastosowanie innych technik, jak np. technika wibracji, czy oklepywanie. 

Masując pacjenta można także dowolnie łączyć ze sobą techniki, np. jednocześnie głaskać i rozcierać ciało pacjenta (tę technikę stosuje się na stopie pacjenta, wykonując ją przedramieniem jednej kończyny), głaskać i rozciągać lub ugniatać ciało pacjenta – ten ruch wykonuje się przedramieniem na tylnej stronie ud oraz na pośladku itd. 

W masażu relaksacyjnym doskonale sprawdzają się także techniki, które stosuje się w innych masażach, jak np. masaż głęboki.

masaż 4

Technika wibracji – czym jest i jakie przyrządu warto zastosować podczas masażu wibracyjnego

Masaż wibracyjny to nic innego, jak wprowadzenie poszczególnych części ciała pacjenta w odpowiednie drgania. Doskonale sprawdza się nie tylko w czasie niwelowania bólów kręgosłupa, napięcia mięśni, otyłości czy cellulitu. Można go także z powodzeniem wykorzystać w czasie masażu relaksacyjnego. 

Jak wykonywany jest masaż wibracyjny?

W masażu wibracyjnym łącz się elementy masażu klasycznego, który wykonywany jest rękoma przez masażystę z masażem przyrządowym, gdzie do odprężenia i regeneracji ciała wykorzystuje się określone przyrządy. 

Masaż wibracyjny doskonale sprawdza się podczas neutralizacji bólów mięśniowych oraz stawowych. Dzięki wibracjom masowane powierzchnie znacznie szybciej się rozluźniają i regenerują. Mają one również wpływ na przyspieszenie ukrwienia tkanek podskórnych i skóry. Poza tym wibracje sprawiają, że człowiek się uspokaja. Doskonale radzą sobie z nerwicami, stanami lekowymi, czy depresją. 

Masaż wibracyjny trwa zazwyczaj od 15 do 30 minut. Dobrze wykonany jest bezbolesny dla osoby masowanej. 

Czym jest masażer wibracyjny i na jakie przyrządy warto zwrócić uwagę?

Masażer wibracyjny powinna mieć w swoim domu i gabinecie każda osoba, która chce w czasie masażu uzyskać jak najlepsze efekty odprężenia. Sprzęt ten ma wiele zalet, o których przekonasz się, kiedy pierwszy raz użyjesz go na swoim ciele. 

Na rynku można dostać dwa rodzaje masażerów – elektryczne i ręczne. Manualne masażery są niedrogie i łatwe w utrzymaniu. Masując się tego rodzaju przyrządem samodzielnie dobierasz nacisk i własne preferencje do potrzeb i możliwości Twojego ciała. 

Elektryczne masażery są droższym sprzętem, jednak samodzielnie wykonują ruchy wibracyjne. Sposób, w jakim masują ciało o jest intensywniejszy, niż masaż ręczny. Warto zatem wybierać przyrządy, w których istnieją stopnie intensywności masażu. Wówczas będziecie w stanie dobrać moc do swoich oczekiwań. 

masaż 1

Jakie masażery wibracyjne warto wykorzystać podczas wykonywana masażu relaksacyjnego?

Szukając odpowiednich rozwiązań, które sprawią, że Twoje ciało będzie cały czas odprężone, warto wybierać spośród różnych masażerów elektrycznych dostępnych na rynku. Do najchętniej wybieranych zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów należą:

Piłki wibracyjne

Doskonałym rozwiązaniem, które przypadło do gustu Klientom jest piłka wibracyjna Hypersphere, która dzięki połączeniu ze sobą wibracji i siły nacisku doskonale przyspiesza regenerację potreningową, mobilność całego organizmu, a także ogólną sprawność. Dzięki temu, że jest w stanie dotrzeć i rozluźnić trudnodostępne grupy mięśniowe, doskonale wpływa także na odprężenie całego organizmu. Wibracje, jakie wytwarza piłka wibracyjna sprawiają, że mięśnie głębokie stają się bardziej elastyczne, co pozwala na znaczne zwiększenie zakresu ruchu. Trzy stopnie wibracji, jakie posiada ten produkt pozwala na optymalne dostosowanie mocy do potrzeb pacjenta. 

hyperpshere mini (1)

Pistolety do masażu

Na rynku dostępnych jest wiele pistoletów, jednak to Hypervolt jest najchętniej wybieranym urządzeniem do masażu wibracyjnego, które pomaga rozluźnić spięte mięśnie, poprawić ich jakość oraz zakres ruchu. To ultralekkie i bezprzewodowe urządzenie do masażu wibracyjnego doskonale sprawdza się na sali treningowej, w salonie masażu, czy w domu. Jest mobilne, dzięki czemu z powodzeniem można zabrać je w każdy zakątek świata. Pozwala nie tylko uchronić nasze ciało przed kontuzjami, ale także odprężyć się w czasie masażu. Masażer Hypervolt wyposażono w 3 stopnie intensywności wibracji, gdzie częstotliwość na najwyższym poziomie sięga 3,200 uderzeń na minutę.

Maty do akupresury

Jest to urządzenie, które pomaga walkę z bolącym kręgosłupem i mięśniami. Doskonale sprawdza się podczas usuwania przeciążeń z kręgosłupa, które spowodowane są nieprawidłową postawą ciała w czasie siedzenia, a także stresem. Jedną z najchętniej wybieranych mata jest Rea Tape z kolcami do akupresury. Dzięki nie można masować nie tylko całe ciało, ale także stopy. Wypustki, które na niej umieszczono gwarantują odprężenie i relaks, a także uwolnienie od bólu. Nic zatem dziwnego, że po masażu znacznie poprawia się samopoczucie i humor pacjenta. Co więcej, zabiegi z użycie, maty Rea Tape pozwalają także na pozbycie się problemów ze snem. 

Roller wibracyjny

Vyper 2.0 to masażer, który należy do najnowszej generacji wałków do masażu. Produkt wyposażono w trzy poziomy wibracji, które odpowiedzialne są za różne cele treningowe i regeneracyjne. Dobierając odpowiednio siłę wibracji jesteś w stanie nie tylko rozluźnić mięśnie i zwiększyć ich zakres ruchu, ale także odprężyć się. Roller Vyper 2.0 wyposażono w dwie strefy do rollowania – wyżłobioną i gładką. Dzięki nim jesteś w stanie indywidualnie dopasować siłę masażu do swoich potrzeb. 

roller vyper camo

Jakie działanie na organizm człowieka mają pozostałe techniki masażu relaksacyjnego?

Wykonanie pasażu opiera się na mechanicznym oddziaływaniu masażysty lub urządzenia masującego na ciało pacjenta. Ma ono wpływ silnie bodźcujący na człowieka. Bez względu na to, którą część ciała będziesz masować, zabieg będzie oddziaływał w najpierw na tkanki skórne i podskórne. 

Głaskanie

Głaskanie ma doskonały wpływ na poprawę pracy gruczołów potowych i łojowych, dzięki czemu nasza skóra znacznie lepiej oddycha. Technika ta sprawia, że poprawia się znacznie krążenie krwi oraz chłonki. Wszystko za sprawą podniesienia się temperatury masowanych tkanek. Poprawa krążenia niweluje natomiast odczyny zapalne w naszym organizmie, a delikatne głaskanie pobudza zakończenia nerwowe na skórze, poprawiając przewodzenie między zakończeniami nerwowymi a mięśniami.

Rozcieranie

Technika rozcierania powoduje, że produkty przemiany materii rozdrabniają się i przesuwają w kierunku obwodowym. Rozcieranie powoduje, że przesuwane względem siebie tkanki ulegają uelastycznianiu. Podczas rozcierania mięśni dochodzi do ich rozluźnienia. Zmniejsza się także pobudliwość nerwów obwodowych, dzięki czemu pojawiający się w danym miejscu ból redukuje się. Rozcieranie stosowane w masażu relaksacyjnym sprawia także, że obumarłe tkanki rozdrabniają się i zostają usunięte. Po usunięciu obumarłych komórek zostają jedynie związki histmino podobne, które powoduję, że obwodowe naczynia krwionośne rozszerzają się. Sytuacja ta sprawa, że komórki lepiej oddychają i są znacznie lepiej odżywione. 

Ugniatanie

Ugniatanie to kolejna technika, którą często stosuje się w masażu relaksacyjnym. Metoda ta powoduje, że krew przepychana jest w kierunku serca. W miejscu, w którym ugniata się ciało wytwarza się podciśnienie, do którego zostaje zassana krew z naczyń położonych obwodowo do miejsca, które jest masowane. 

Z miejsca, które jest masowane usuwane są produkty przemiany materii. Zostały one uprzednio wyciśnięte za pomocą rozcierania. Dzięki temu tworzy się miejsce, które z powodzeniem zajmują kolejne produkty odżywcze. Ugniatanie ma także doskonały wpływ na poprawę wydolności układu limfatycznego. Dzięki tej technice limfa jest mechanicznie przepychana w kierunku węzłów regionalnych. 

Roztrząsanie

Kolejną techniką masażu relaksacyjnego, która ma zbawienny wpływ na organizm jest roztrząsanie. Metoda ta pozwala osiągnąć efekt rozluźnienia mięśni, a także obniża napięcie mięśni gładkich, naczyń krwionośnych, a także poprawia transport tkankowy. Dzięki temu usuwane są z organizmu produkty przemiany materii, a także poprawia się transport substancji odżywczych do masowanego miejsca. Co więcej roztrząsanie powoduje, że zmniejsza się pobudliwość obwodowego układu nerwowego. Roztrząsanie powoduje również, że poprawia się elastyczność tkanki łącznej, zbitej i wiotkiej. Co więcej, podczas roztrząsania normuje się napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego, co ma doskonały wpływ na poprawę procesów trawiennych.

hypersphere mini it band 900x525 1

Jaki wpływ na nasz organizm ma masaż relaksacyjny?

Podczas masażu relaksacyjnego na ciało pacjenta oddziałuje siła mechaniczna, która wyzwalana jest na skórze poprzez dotyk. Działanie to pozwala uaktywnić szereg reakcji pośrednich zarówno chemicznych, jak i odruchowych. Mają one wpływ na reakcje, które wyzwalane są w tkankach głębokich oraz narządach. 

Każdy masażysta powinien zdawać sobie sprawę, jakie reakcje mogą wystąpić w ciele człowieka w czasie masażu i jaki mogą mieć wpływ na organizm ludzki. Jest to niezwykle ważne dla ustalenia przeciwwskazań do wykonania zabiegu, a także zrozumienia subiektywnych odczuć, jakie mogą towarzyszyć pacjentowi w czasie masażu. Mowa tutaj o uczuciu gorąca, ospałości czy w skrajanych przypadkach objawach podobnych do przeziębienia. 

Masaż relaksacyjny poprawia odżywienie tkanek, dzięki czemu te się uelastyczniają. Odżywianie tkanki łącznej zbitej  pozwala przeciwstawić się pojawieniu zmian zwyrodnieniowych. Co więcej zapobiega jej zagęszczeniu, dzięki czemu zostaje zahamowany proces włóknienia w czasie regeneracji.

Masaż relaksacyjny jest doskonałą metodą na spłycenie i uelastycznienie rozstępów, co pozwala na zmianę ich barwy i zmniejszenie ich widoczności. Wszystko za sprawą stymulacji mikrokrążenia, dzięki której poprawia się odżywienie warstwy właściwej skóry. 

Pod wpływem masażu zachodzą także zmiany w układzie chrzęstni-kostnym. Tutaj także daje się zauważyć poprawę procesów regeneracyjnych. Chrząstka jest lepiej odżywiona i bardziej elastyczna. Masaż relaksacyjny ma także doskonały wpływ na tkankę kostną. Ma to wpływ na równowagę między związkami organicznymi i nieorganicznymi w kościach. 

masaż 5

Masaż relaksacyjny pozwala zmniejszyć objętość tkanki tłuszczowej i poprawić odporność organizmu

W czasie wykonywania masażu relaksacyjnego dochodzi do zmniejszenia się komórek tłuszczowych w organizmie oraz do częściowego ich usunięcia. Przyspiesza również metabolizm tkankowy. Łącząc te skutki masażu z odpowiednią dietą możesz uzyskać efekt szybszego spalania tłuszczu i redukcji masy ciała.

Masaż relaksacyjny pozwala na poprawę procesu wytwórczego składników morfotycznych krwi, co pośrednio wpływa na zwiększenie odporności Twojego organizmu. Istotne jest także to, że w czasie wykonywania mechanicznych ruchów na ciele człowieka podwyższa się poziom stężenia histaminy w organizmie, co pozwala zmniejszyć napięcie mięśni gładkich. Co więcej, histamina, która wraz z krwią wędruje po organizmie i dostaje się do nadnerczy, pobudza wydzielania noradreanaliny i adrenaliny. Masaż doskonale wpływa także pośrednio na pracę serca. Wszystko za sprawą ułatwienia powrotu krwi żylnej do serca oraz lepsze działanie układu nerwowego, który odpowiedzialny jest za spowolnienie pracy mięśnia sercowego, dzięki czemu jego praca wyrównuje się. 

Masaż relaksacyjny a odbudowa komórek skóry

Masaż relaksacyjny poprawia odbudowę komórek skóry. Odpowiednio przeprowadzony zabieg poprzez tarcie doprowadza do usunięcia zrogowaciałego naskórka. Masaż relaksacyjny działa zatem podobnie jak peeling. Dzięki temu skóra staje się odmłodzona i jest bardziej elastyczna. 

W czasie masażu relaksacyjnego pozbywasz się złuszczonego naskórka oraz złogów łojowych, które są elementem skóry. Sytuacja ta sprawia, że skóra lepiej oddycha. Co więcej, jeśli zastosujesz odpowiednie preparaty lecznicze do masażu, będą się lepiej wchłaniać. 

Odpowiednie kosmetyki to podstawa udanego masażu

Aby masaż relaksacyjny był jak najbardziej skuteczny specjalista powinien dobrać odpowiednie kosmetyki i substancje, które pozwolą wyzwolić w organizmie określone reakcje fizjologiczne. Wybierając określone preparaty należy bezwzględnie wziąć pod uwagę wszelkie uczulenia, jak również stany hormonalne. Zanim zatem masażysta nałoży jakąkolwiek substancję powinien wypytać pacjenta o wszystkie alergie i stan zdrowia. 

Istotnym czynnikiem, który często towarzyszy masażowi relaksacyjnemu jest czynnik termiczny. W czasie dotykania i masowania ciała wytwarzane jest ciepło, które pobudza nerwy do przewodzenia rozmaitych bodźców. Zaczerwienienie skóry, które pojawia się na ciele podczas masażu świadczy o rozszerzeniu naczyń krwionośnych znajdujących się w skórze oraz tkanek, jakie położone są głębiej. Wspomniana podwyższona temperatura masowanych tkanek oraz mechaniczne drażnienie zakończeń nerwowych znacznie poprawia przewodnictwo nerwowe. Aby układ nerwowy nie został nadmiernie pobudzony, warto zastosować oklepywanie i technikę wibracji, które znacznie zmniejszą pobudliwość układu nerwowego przez co doskonale sprawdzają się podczas leczenia nerwic wegetatywnych oraz pojawiających się bólów neuralgicznych. 

Masaż relaksacyjny – co dzieje się podczas zabiegu?

Podczas masażu relaksacyjnego dochodzi do stabilizacji oddechu i zniwelowania wszelkich napięć w mięśniach oddechowych. Dzięki masowaniu mięśni karku rozluźnia się przepona, a masaż brzucha wspiera doskonale działanie tłoczni brzusznej na przeponę, co doprowadza do tego, że Twój oddech staje się głębszy i wolniejszy. Co więcej masaż relaksacyjny sprawia, że zwiększa się siła skurczu mięśni oddechowych. Konsekwencją takiego stanu jest zwiększenie pojemności klatki piersiowej i zwiększeniem wymiany gazowej. Dla osoby masowanej oznacza to szybsze usuwanie dwutlenku węgla z organizmu uregulowanie równowagi kwasowo-zasadowej, a tym samym polepszenie ogólnej wydolności organizmu. 

Masaż relaksacyjny ma także zbawienny wpływ na końcowy odcinek układu pokarmowego. Pod jego wpływem dochodzi do rozciągania ścian przewodu pokarmowego, dzięki czemu znacznie zwiększa się perystaltyka jelit, a także normalizuje się wydzielanie soków trawiennych. 

I najważniejsze – w czasie masażu relaksacyjnego i zaraz po nim u osoby, która była masowana wydzielają się endorfiny i zmniejsza się stężenie kortyzolu we krwi. Nic zatem dziwnego, że każdy pacjent wychodzi z gabinetu uśmiechnięty i szczęśliwy.

Należy jednak pamiętać, aby po odbytym zabiegu odpocząć co najmniej dwadzieścia minut. Wówczas dajemy organizmowi szansę na wyrównanie się procesów fizjologicznych, które w czasie masaży mogły się wzmóc. 

Jakie można wymienić wskazania i przeciwwskazania do wykonywania masażu relaksacyjnego?

Masaż relaksacyjny poleca się osobom, które cierpią na wzmożone napięcie nerwowe. Stosuje się go często także u osób, które są aktywne fizycznie. Dzięki niemu mogą liczyć nie tylko odnowie biologicznej, ale także regenerację organizmu po wzmożonym wysiłku. Dzięki masażowi relaksacyjnemu sportowcy są w stanie wprowadzić profilaktykę, która będzie chronić ich przed urazami. Masaż może stać się także jednym z elementów leczenia, dzięki którym organizm będzie usprawniony do dalszego działania po doznanym urazie. 

Jak widać powyżej, masaż relaksacyjny, choć kojarzy się z odprężeniem i relaksem, ma wiele innych zastosowań. Doskonale sprawdza się u osób, które cierpią na chroniczne zmęczenie, źle się czują lub mają okresowo obniżoną odporność. Może także być jednym z elementów leczenia schorzeń różnego pochodzenia, jak np. zaburzenia ciśnienia, cukrzyca, czy reumatyzm. 

Przeciwwskazania do stosowania masażu relaksacyjnego

Oprócz przeciwwskazań, które określił lekarz istnieją jeszcze inne, które wykluczają stosowanie masażu relaksacyjnego. Należą do nich:

  • ostry przebieg stanów zapalnych w organizmie;
  • podwyższona temperatura ciała;
  • choroby nowotworowe;
  • zmiany zapalne żył;
  • choroby skóry;
  • czas menstruacji u kobiet;
  • stan upojenia alkoholowego. 

Jak prawidłowo wykonać zabieg?

Masażysta wykonujący zabieg powinien prowadzić ręce lub przyrządy bardzo płynnie i spokojnie. Masaż musi być wykonywany ruchami powierzchownymi. Jeżeli jednak chce się uzyskać lepszy efekt odprężenia, warto opracować także struktury, które leżą głębiej. 

Niektóre gabinety poza masażem, dla uzyskania efektu lepszego odprężenia stymulują zmysły pacjentów za pomocą określonego wystroju, zapachu, czy odprężającej muzyki i światła. 

Wykonując masaż relaksacyjny absolutnie nie można pomijać niektórych części ciała. Należą do nich przede wszystkim stopy i dłonie. Jest to niezwykle istotne ze względu na to, że właśnie na nich znajduje się duża ilość receptorów, a także mapy poszczególnych narządów i części ciała. Mają one swoje odzwierciedlenie w poszczególnych częściach dłoni i stóp. Istotny jest również masaż głowy, który znacznie zmniejsza dolegliwości bólowe tej części ciała, a także ma ogromny wpływ na koncentrację i poprawę pamięci. 

Decydując się na regularnie przeprowadzany masaż relaksacyjny możesz mieć pewność, że Twoje ciało będzie uwolnione od stresu. Co więcej, znacznie poprawi się Twój stan fizyczny i psychiczny. Masaż twarzy sprawi, że stan skóry na tej części ciała ulegnie znacznej poprawie. Często uznaje się go za zabieg kosmetyczny, dzięki któremu samopoczucie pacjenta ulega znacznej poprawie. 

Zanim poddasz się masażowi, specjalista powinien przeprowadzić z Tobą wywiad, dzięki któremu ustali, czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu. Dzięki rozmowie dowie się także, czego oczekujesz od masażu. Istotną informacją, o której nie można zapomnieć jest poinformowanie pacjenta o określonych odczuciach, jakie mogą towarzyszyć mu w trakcie zabiegu. 

Podsumowanie

Masaż relaksacyjny choć często uznawany za odprężający, ma ogromny wpływ na poprawę funkcjonalności układów znajdujących się w ciele człowieka. Co więcej, integruje oddziaływanie jednych na drugie. 

Masaż zaleca się nie tylko do poprawy samopoczucia psychicznego i fizycznego, ale także do niwelowania napięć, jakie mogą pojawić się w ciele człowieka. Wspomniany zabieg to doskonałe narzędzie do poprawy sfery energetycznej i emocjonalnej człowieka. 

Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia, masaż relaksacyjny może stać się alternatywną formą leczenia. Warto jednak pamiętać, że nie jest w stanie i nie powinien zastępować specjalistycznego leczenia medycznego, które oparte zostało na dokładnych badaniach przedmiotowych, jakie dodatkowo poparto diagnostyką obrazową. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × 2 =

Koszyk
Przewiń do góry

Kontynuując korzystanie z witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Czytaj więcej!

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close