Masaż wibracyjny, rolujący, shiatsu, czy terapia cieplna – zastanawiasz się, jaki masaż mógłbyś wykonać w domu, aby Twoje ciało miało szansę odpocząć po ciężkim dniu? Przyglądając się technikom masażu nie sposób nie odnieść wrażenia, że jest ich wiele, a wybór najlepszej nie będzie prosty. Mając to na uwadze, w dzisiejszym wpisie chcemy omówić niektóre z nich. Opowiemy o tym czym są oraz jakie są wskazania i przeciwwskazania do ich stosowania oraz, jakie przyrządy wykorzystać, aby móc w 100% się odprężyć i odzyskać siły witalne. 


Z artykułu dowiesz się:

Mnogość metod masażu sprawia, że wielu z nas choć chciałoby spróbować, nie wie, którą technikę wybrać. Mając to na uwadze, w dzisiejszym wpisie przybliżymy trochę niektóre techniki. Sprawdź, czy któraś z wymienionych niżej metod masażu przypadnie Ci do gustu. Być może zaczniesz ją stosować we własnym domu. Pamiętaj jednak, że bez względu na to, którą wybierzesz, najpierw skontaktuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą, który przebada Cię i określi, jakie ćwiczenia możesz wykonywać, a z jakich będziesz musiał zrezygnować. 

Czym jest masaż Shiatsu i jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego stosowania?

Masaż Shiatsu to jedna z japońskich technik, która łączy w sobie masaż ciała i akupunkturę. Jest zarówno jedną z form relaksu, jak i leczenia, którego tradycja sięga wielu lat wstecz. Warto mieć na uwadze, że akupunktura została wpisana przez japońskie ministerstwo zdrowia na listę metod terapeutycznych. 

Dzięki temu rodzajowi masażu jesteś w stanie znacznie zmniejszyć napięcia mięśni oraz wszystkich narządów wewnętrznych. Co więcej, masaż połączony z akupunkturą sprawia, że przez Twoje ciało przepływa więcej energii. Dodatkowym zadaniem masażu shiatsu jest zwiększenie ruchomości stawów. Jak zatem widać – jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na poprawie ruchomości ciała. 

Założeniem masażu shiatsu jest stymulacja wcześniej wybranych punktów na ciele człowieka, które nazywa się meridianami. Każde z tych miejsc odpowiada za inny narząd. Masując dany punkt jesteś w stanie zregenerować i pobudzić do działania określony organ. 

Czy masaż shiatsu można zrobić samemu w domu?

Decydując się na samodzielne wykonanie masażu shiatsu w domu musisz wiedzieć, że ciężko go wykonać samodzielnie po przeczytaniu o poszczególnych krokach, czy obejrzeniu filmu instruktażowego. Okazuje się bowiem, że ta jedna z japońskich technik oparta została na zasadach rozmieszczenia poszczególnych meridianów, które wymagają doskonałej znajomości anatomii. Nie oznacza to jednak, że wspomniany masaż można wykonać jedynie w profesjonalnym gabinecie. Możesz cieszyć się nim w domu, jeśli wybierzesz jeden z masażerów shiatsu. Dzięki temu urządzeniu będziesz w stanie masować plecy, kark i uda. Przyrząd ten posiada nie tylko kilka poziomów intensywności, ale również trybów ucisku, dzięki czemu jesteś w stanie dowolnie masować swoje ciało. Sekretem tego masażera jest głęboki ucisk węzłów, który jest w stanie odwzorować ruchy profesjonalnego masażysty. 

Kiedy warto zastosować masaż shiatsu?

Zastanawiasz się, kiedy masaż shiatsu może przynieść Ci ulgę? Poniżej przedstawiamy wskazania do jego stosowania:

 • bóle pleców;
 • chroniczny stres;
 • bóle głowy, ramion, szyi;
 • PMS;
 • bezsenność;
 • depresja.

Masaż shiatsu – kiedy nie należy go stosować?

Skoro istnieją wskazania do stosowania wspomnianego wyżej zabiegu, naturalnym jest, że w niektórych sytuacjach nie będzie można go zastosować. Do najczęściej wymienianych przeciwwskazań należą:

 • wysypka;
 • choroby skórne;
 • otwarte rany;
 • chemioterapia lub radioterapia;
 • choroba zakrzepowa krwi;
 • przepuklina brzuszna;
 • ciąża.

Co kryje się pod hasłem „masaż wibracyjny” i kiedy można go stosować?

Masaż wibracyjny to nic innego, jak wprowadzenie określonych partii ciała w delikatne drgania. Kiedy warto zastosować taką terapię? Masaż wibracyjny stosowany jest najczęściej w przypadku bólów mięśni i stawów. Masażery wibracyjne chętnie wykorzystują amatorzy i sportowcy, którym zależy na regeneracji przed i po treningu.

Wibracje, w które wchodzi Twoje ciało powodują, że skóra i znajdujące się pod nią tkanki staje się lepiej ukrwiona, dzięki czemu mięśnie i stawy szybciej się rozluźniają. Aby zachować jak najlepszą częstotliwość drgań, w czasie masażu stosuje się specjalne narzędzia, o których opowiemy w dalszej części artykułu. 

Masaż wibracyjny jest techniką, która coraz bardziej zyskuje na popularności. Nic w tym dziwnego, ponieważ ludzkie dłonie nie są w stanie równać się z maszyną. Co więcej, masażery wibracyjne można stosować nie tylko w SPA, czy profesjonalnych gabinetach masażu, ale również w domu, w podróży, na treningu i wszędzie tam, gdzie poczujemy, że potrzebujemy rozluźnić mięśnie. A masażery wibracyjne są w stanie dotrzeć do każdego, nawet najmniejszego zakątka ciała ludzkiego, dzięki czemu są niezwykle skuteczne. 

Kiedy warto zastosować masaż wibracyjny?

Jeżeli zastanawiasz się, czy masaż wibracyjny to forma terapii dla Ciebie, sprawdź poniżej, jakie są wskazania do jego wykonania:

 • bóle mięśni i kręgosłupa;
 • bóle głowy;
 • reumatoidalne zapalenie stawów;
 • bezsenność;
 • stres;
 • rozmaite lęki, a nawet depresja. 

masaż 3

Masaż wibracyjny – przeciwwskazania do stosowania tej formy terapii

Choć masaż wibracyjny ma dobroczynny wpływ na Twoje ciało, istnieją sytuacje i schorzenia, które uniemożliwiają jego stosowanie. Należą do nich:

 • epilepsja;
 • nowotwory;
 • ciąża;
 • ostre stany zapalne;
 • owrzodzenia ciała;
 • krwotoki.

Również takie choroby jak nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca wymagają konsultacji z lekarzem. 

Jakie masażery wibracyjne warto zastosować w czasie terapii?

Na rynku dostępnych jest wiele masażerów wibracyjnych. Przedstawimy te, które obecnie są nie tylko najpopularniejsze, ale także uważane za jedne z najskuteczniejsze. Jeżeli zatem chciałbyś skorzystać z masażu wibracyjnego, wybierz jeden z poniższych przyrządów.

Piłka wibracyjna Hypersphere

Jest to piłka do masażu, która dzięki połączeniu wibracji i siły nacisku użytkownika znacznie przyspiesza proces regeneracji po treningowej. Ma także doskonały wpływ na poprawę ogólnej sprawności. Wspomniana piłka jest przyrządem do masażu, który dociera do trudno dostępnych grup mięśniowych. Wytwarzane przez nią wibracje są w stanie masować mięśnie głębokie, co przekłada się na prawie natychmiastową poprawę ich elastyczności oraz zakresu ruchu. Piłka Hypershere ma trzy stopnie intensywności wibracji, które zostały dostosowane zarówno do rodzaju, jak i etapu aktywności fizycznej. Pozwala to na stosowanie jej zarówno przed jak i po treningu.

Do największych zalet piłki wibracyjnej Hypersphere należą:

 • dogłębny i niezwykle precyzyjny masaż mięśni, szczególnie tych trudno dostępnych;
 • skuteczna poprawa przepływu krwi w organizmie, która skutkuje lepszym rozluźnieniem mięśni, niż w przypadku stosowania tradycyjnych piłek do masażu;
 • udowodnione zwiększenie zakresu ruchu oraz mobilności organizmu zaledwie po 30 sekundach użytkowania;
 • prawidłowa aktywacja mięśni, która przygotowuje je do wysiłku fizycznego;
 • znaczne ograniczenie sztywności mięśni;
 • zmniejszenie bólu i towarzyszącego mu dyskomfortu w czasie rolowania piłką wibracyjną.

Piłka została wyposażona w trzy stopnie intensywności wibracji. Twarda powłoka, którą uzupełniono silikonowymi wypustkami pozwala na lepszą kontrolę podczas rolowania. Piłka posiada baterię litowo-jonową, która wytrzymuje ponad 2 godziny pracy na jednym ładowaniu. Trzynaście centymetrów średnicy sprawia, że piłka wibracyjna Hypersphere nie tylko dotrze do najmniejszych grup mięśniowych. Jej wielkość pozwala na zabranie jej ze sobą w każdy zakątek świata. 

masaż 2

Pistolet do masażu wibracyjnego Hypervolt

Pistolet do masażu Hypervolt to kolejne urządzenie, które dzięki wibracjom pomaga rozluźnić użytkownikowi spięte mięśnie. Co więcej masaż wibracyjny z jego użyciem zwiększa także krążenie krwi i pomaga osiągnąć optymalny zakres ruchu. 

Jest to urządzenie, które z pewnością odpowie na wszystkie potrzeby użytkowników – począwszy od osób początkujących, aż po profesjonalistów, dla których sport jest nie tylko pasją, ale również źródłem utrzymania. 

Pistolet wyposażono w pięć końcówek, dzięki którym można precyzyjnie i skutecznie masować wszystkie grupy mięśniowe. Nie bez znaczenia jest tutaj wydajna bateria, na której można pracować nawet do 3 godzin bez przerwy (dzięki wydajnej baterii litowo-jonowej). Decydując się na to urządzenie do masażu wibracyjnego jesteś w stanie zastąpić codzienne wizyty u fizjoterapeuty, a także codzienne masaże. 

Dzięki specjalnej technologii Quite-Glide™ przyrząd pracuje niezwykle cicho. Rozwiązanie to sprawia, że nawet podczas długiego użytkowania pistolet nie jest uciążliwy dla otoczenia i samego użytkownika. Na uwagę zasługuje także 5-stopniowy wskaźnik naładowania baterii, dzięki któremu bez problemu ocenisz, czy Twój pistolet się rozładowuje, czy nie. Pierścień na urządzeniu podświetla się bowiem na zielono, żółto lub czerwono. 

Trójstopniowy poziom intensywności wibracji sprawia, że pistolet doskonale sprawdza się na każdym etapie rehabilitacji – począwszy od delikatnego masażu, który pobudzi tkankę mięśniową, aż po intensywny masaż. Maksymalna intensywność pracy wynosi 3,200 uderzeń na minutę

Mata wibracyjna do masażu

Mata do akupresury jest ratunkiem dla osób, które cierpią na chroniczne bóle kręgosłupa. Spięte i boląca mięśnie są wynikiem częstego przeciążenia kręgoslupa, które spowodowane jest nieprawdłowo przyjętą postawą, długotrwałym siedzeniem lub pojawiającym się stresem. 

Mata Rea Tape została wyposażono w kolce do akupresury, dzięki czemu można przeprowadzić masaż całego ciała, a także stóp. Tysiące wypustek zostało umieszczone na bawełnianym materiale, dzięki czemu podczas masażu użytkownik czuje odprężenie. Relaks jakiego doświadcza sprawia, że jego ciało jest uwalniane od bólu, przestaje mieć problemy ze snem, a stres odpływa w nieznane.

Kiedy warto zastosować matę Rea Tape? Przyrząd jest doskonały do neutralizacji:

 • stresu;
 • bezsenności;
 • depresji;
 • bólów szyi, głowy, barków i kręgosłupa;
 • rwy kulszowej;
 • napięć mięśniowych.

Mata poprawia także krążenie krwi oraz normalizuje działanie ukadów znajdujących się w naszym organizmie. 

Niestety, podobnie jak w przypadku innych przyrządów również tutaj istnieją sytuacje, w których stosowanie Rea Tape nie jest wstazane. Mowa o:

 • zaburzeniach krzepnięcia krwi;
 • stosowaniu leków przeciwzakrzepowych;
 • nadwrażliwości skóry.

Aby wykorzystać matę rehabilitacyjną Rea Tape, wystarczy położyć ją na łóżku, podłodze, lub fotelu w biurze. Podczas pierwszych chwil masażu, użytkowanie narzedzia może powodować dyskomfort. Po chwili organizm przyzwyczai się do kontaktu z igłami. Systematyczne stosowanie maty pozwoli znacznie zniwelować dolegliwości. Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, warto codziennie masować się od 10 do 15 minut. Z czasem można wydłużyć zabieg nawet o 40 minut. Zanim jednak zaczniesz stosować ten przyrząd, zapoznaj się z intrukcją obsługi, a także skontaktuj się z lekarzem, który sprawdzi, czy będziesz mógł wykorzystać w rehabilitacji matę Rea Tape.

Roller wibracyjny

Ciekawym rozwiązaniem, który pomoże w walce z bólem jest z pewnością roller wibracyjny Vyper 2.0. Produkt został wyposażony w 3 poziomy wibracji. Użytkownik dzięki nim może dobrać siłę masażu do celu treningowego i regeneracyjnego, jaki chce osiągnąć. Pierwszy z poziomów (natężenie 28 Hz) pozwala przygotować mięśnie do treningu, dlatego chętnie wykorzystywany jest przez sportowóc jako rozgrzewka. Drugi (32Hz) i trzeci (40Hz) poziomy wibracji doskonale rozluźniają mięśnie zwiększając ich zakres ruchu. Co więcej to za ich sprawą mięśnie szybciej się regenerują. Wibracje na poziomie powyżej 30 Hz to doskonałe rozwiązanie dla regeneracji potreningowej. 

Roller Vyper 2.0 wyposażono w dwie strefy masażu. Użytkownik może wybierać spośród gładkiej lub wyżłobionej. Rozwiązanie to pozwala na indywidualne dopasowanie masażera do Twoich potrzeb oraz bardziej dogłębny masaż mięśni. 

Praca tego wałka wibracyjnego jest bardzo wydajna. Wszystko za sprawą baterii litowo-jonowej, która jest w stanie wytrzymać ponad 2 godziny na najwyższym poziomie wibracji. Kompaktowe wymiary produktu pozwalają na zabranie go praktycznie wszędzie. Jego długość wynosi 30 cm, a obwód 15 cm, dzięki czemu zmieści się w każdej torbie trenigowej, czy walizce. 

Czym jest termoterapia i kiedy warto ją stosować?

Terapia cieplna jest idealnym uzupełnieniem masażu. Zastanawiasz się co daje i na czym polega? Otóż lecznicze działanie ciepła znane jest od wieków. Tego typu terapia doskonale łagodzi ból mięśni i stawów, a także ma działanie kojące. Ciepło powoduje, że w organizmie ludzkim blokuje się przekazywanie bodźców bólowych do mózgu. Co więcej terapia cieplna sprawia, że naczynia krwionośne rozszerzają się, dzięki czemu tkanki i mięśnie są lepiej dotlenione, a toksyny ustępują szybciej z organizmu. 

Potencjał zastosowania terapii cieplnej doskonale znają specjaliści od masażu, którzy bardzo chętnie wykorzystują w swojej pracy masaż na ciepło z użyciem olejków aromaterapeutycznych, ciepłych kamieni czy świec do aromaterapii. 

Dzięki terapii cieplnej jesteś w stanie pozbyć się stresu i ukoić skołatane nerwy. Ciepło niweluje także wszelkie napięcia i uwalnia ciało i umysł od zmęczenia. Doskonale rozluźnia i regeneruje mięśnie, przez co jest chętnie wykorzystywana przez wielu sportowców. Jest zatem doskonałą alternatywą dla regeneracji po intensywnym wysiłku fizycznym. 

Jeżeli zainteresowała Cię ta metoda masażu i masz ochotę skorzystać w niej w domowym zaciszu, skorzystać ze specjalnego urządzenia do masażu. Dostępne na rynku przyrządy posiadają różne programy, dzięki którym jesteś w stanie dopasować rodzaj termoterapii do swoich potrzeb. 

Kiedy warto zastosować terpoterapię? Oto Kilka wskazań:

 • wszelkie bóle karku, pleców, barków;
 • zwyrodnienia stawów;
 • schorzenia reumatoidalne.

Terapii cieplnej nie można stosować w:

 • miejscu wustępowania ostrych stanów zapalnych, które ciepło może dodatkowo nasilić;
 • okolicach krawień;
 • okolicach żylaków;
 • okolicy nowotworu;
 • u kobiet w ciąży. 

Zdecydowałeś się na terapię cieplną w domu? Zapoznaj się z rodzajami masażerów, ich aprametrami oraz funkcjami i metodami masażu. Dzięki temu będziesz w stanie wybrać ten, który przyniesie Ci najwięcej korzyści. 

masaż

Czym jest tapping?

Tappin jest mało popularną metodą masażu. Zupełnie niesłusznie, ponieważ niesie za sobą dla ludzkiego organizmu wiele korzyści. Czym zatem jest tapping? To nic innego jak masaż, który polega na ostukiwaniu ciała. Doskonale wpływa nie tylko na poprawę stanu ciała, ale także na emocje pacjenta. Wielu spychologów twierdzi, że jest to metoda, która idealnie łączy w sobie medycynę energetyczną z dokonaniami psychologii. 

Tapping, podobnie jak masaż shiatsu opiera się na meridianach, czyli punktach, które mają wpływ na poszczególne narządy.  Dzięki opukiwaniu poszczególnych elementów naszego ciała, generuje się impulsy energetyczne, które pozwalają ciału się rozluźnić i usunąć z niego wszelkie zbędne blokady. Jak zatem widać, poza leczeniem ciała, tapping oferuje także poprawę równowagi psychicznej, która jest tak ważna w prawidłowym funkcjonowaniu człowieka. 

Klasyczna wersja tego zabiegu polega na uciskaniu określonych punktów na ciele, podczas którego wypowiada się dodatkowo specjalne afmirmacje. Jak się okazuje, metoda ta nie jest tylko związana z redukcją stresu. Wielu sportowców wykorzystuje masaż ostukujący dla poprawy krążenia krwi oraz lepszego dotlenienia tkanek i mięśni. Co ciekawe i istotne dla wielu pań – tapping to skuteczna forma walki z cellulitem i nadmierną ilością tkanki tłuszczowej. 

Zaskoczyła Cię ta forma masażu i chciałbyś ją wypróbować w domu? Skorzystaj ze specjalnego urządzenia do masażu pleców i karku, które pomoże Ci samodzielnie wykonwać masaż ostukujący. Rozmaite modele na rynku pozwalają wybrać ten, który będzie dopasowany do Twoich potrzeb. Wybierz taki model, w którym nie tylko będziesz mógł wybrać intensywność ostukiwania, ale również taki, gdzie znajdziesz automatyczny timer ułatwiający odliczanie czasu masażu. 

Tapping doskonale sprawdza się, jeśli chcesz zredukować stres, wszelkie napięcia i blokady fizyczne oraz psychiczne. Jak zatem widać, jest to doskonała metoda relaksu pozwalająca pozbyć się problemów dnia codziennego. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − 15 =

Koszyk
Przewiń do góry

Kontynuując korzystanie z witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Czytaj więcej!

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close