Choć stosowanie masażer wibracyjny w sporcie staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, nie da się ukryć, że dla wielu jest to nadal nieodkryta dziedzina, która budzi w nich sporo kontrowersji. Nie da się jednak ukryć, że masażer wibracyjny coraz chętniej wykorzystywany jest w ośrodkach rehabilitacji, fitness, a także na siłowniach. Nic w tym dziwnego, ponieważ wyniki i analizy przeprowadzonych nadań mówią same za siebie — warto przyjrzeć się masażowi wibracyjnemu bliżej i jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań — zacząć go stosować. 


Z artykułu dowiesz się:

masaż wibracyjny
Masażer Hypervolt – regeneracja mięśni

Każdy, kto zdecydował się na masaż wibracyjny powinien wiedzieć, że jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania, jest to bezpieczna forma regeneracji organizmu. Jeżeli zatem mierzysz się z podjęciem decyzji, czy kupić przyrząd do masażu wibracyjnego, skontaktuj się ze specjalistą. Określi on, czy tego typu zabieg jest bezpieczny dla Twojego zdrowia. Co więcej powinieneś też wiedzieć, że wibracje należą do fizycznych bodźców, które przenoszone są za pomocą odpowiedniego narzędzia na ciało człowieka pozwalając na jego regenerację i odprężenie. Wibracje, dzięki parametrom takim jak amplituda, częstotliwość, czy czas oddziaływania mogą stać się doskonałym czynnikiem terapeutycznym.

Jakie formy regeneracji organizmu stosować po treningu?

Masaż wibracyjny i wykorzystywanie drgań w celach terapeutycznych i leczniczych było chętnie stosowane przez lekarzy już w XIX i XX wieku. Jednak społeczną uwagę ta forma terapii zaczęła przyciągać dopiero pod koniec XX wieku, w latach 80. Znalazła zastosowanie szczególnie w sporcie. Właśnie tutaj masaż wibracyjny wspomaga zarówno przygotowanie mięśni przed treningiem, jak i ich regenerację tuż po nim. Sportowcy wykorzystują trzy techniki wibracji:

  1. Trening wibracyjny, który polega na ćwiczeniach fizycznych, w których miejscowo stosuje się wibrację.
  2. Masaż wibracyjny, w którym wykorzystuje się specjalny masażer wibracyjny. Dzięki niemu organizm sportowca znacznie szybciej regeneruje się po treningu. 
  3. Wibracje na całym ciele. 

Co spowodowało, że masaż wibracyjny staje się coraz popularniejszy?

Nie ulega wątpliwości, że coraz więcej sportowców decyduje się na masaż wibracyjny w nadziei, że ten pomoże im poprawić osiągi. Również osoby, które sport uprawiają amatorsko decydują się na wykorzystanie masażerów, co sprawia, że ich kondycja znacznie się poprawia. 

Zapoznając się z tematem masażu wibracyjnego i jego wpływu na ludzki organizm, warto mieć na uwadze, że badania nad tą formą zabiegów regeneracyjnych, które wykorzystuje się pod kątem sportu, były prowadzone już w latach 60 XX wieku. Wówczas próbowano ustalić, jak masaż wibracyjny wpływa na:

  1. możliwości sportowców, jeśli chodzi o bardziej obciążające treningi;
  2. odnowę organizmu po treningach;
  3. potencjał sportowców, jeśli mowa o zwiększonym wysiłku fizycznym (chodziło głównie o czas obciążających zawodów i związanych z nimi treningów).

O jakich cechach masażu wibracyjnego należy pamiętać?

Zapoznając się z tematem masażu wibracyjnego warto mieć na uwadze, że głównymi cechami, które określają ten zabieg są:

  • częstotliwość zastosowanych drgań — tutaj warto mieć na uwadze, że pozytywnych efektów można spodziewać się przy zastosowaniu częstotliwości 15-50 Hz, jak również 100 – 170 Hz;
  • czas trwania zabiegu — aby osiągnąć zadowalający efekt podczas masażu przy niższej częstotliwości, czas jego trwania powinien wynosić około 20-30 minut, natomiast przy wyższej — od 3 do 5 minut. 
masażer wibracyjny
Wibracyjny masażer ręczny Hypervolt

Dlaczego sportowcy powinni zdecydować się na masaż wibracyjny?

Sportowcy, którzy zdecydują się na masaż o niższej częstotliwości (15-50 Hz) mogą liczyć na lepsze dotlenienie krwi oraz mięśni. W grę wchodzi także poprawa ogólnoustrojowego krążenia. Co więcej tkanki, które poddawane są masażowi będą miały wyższą temperaturę. W mięśniach natomiast dojdzie do aktywacji enzymów. 

Dodatkowym, bardzo cennym skutkiem zastosowania masażu wibracyjnego o mniejszej częstotliwości jest rozluźnienie tkanek mięśniowo-powięziowych. Pozwala także na odprężenie i spadek napięcia emocjonalnego. Jak zatem widać, masaż wibracyjny ma także działanie uspokajające i relaksujące. 

Jeżeli natomiast wybierzesz masaż wibracyjny o wysokiej częstotliwości (100-170 Hz) możesz spodziewać się wzrostu ciśnienia krwi. Dojdzie także do szybkiego pobudzenia ośrodkowego układu nerwowego. W konsekwencji masaż doprowadza do zwiększenia napięcia mięśniowego i efektu szybkiego rozgrzania ciała. 

Sport a masaż wibracyjny

Choć badania nad pozytywnym działaniem masażu wibracyjnego na ciało sportowca nadal trwają, pierwsze doniesienia naukowe wyglądają obiecująco. Jasno pokazują, że w niektórych dyscyplinach sportowych takich jak np. łyżwiarstwo szybkie, kajakarstwo czy podnoszenie ciężarów, masaż wibracyjny jest doskonałym środkiem aktywizującym podczas rozgrzewki. 

Masażer wibracyjny a walka z bólem

Istotne jest również to, że prawidłowo wykonany masaż wibracyjny ma działanie przeciwbólowe oraz miejscowo znieczulające. Stosując zabieg przy wykorzystaniu drgań o mniejszej częstotliwości, sportowcy mogą liczyć na złagodzenie bólu. Dolegliwość może powstać wskutek treningu wytrzymałościowego lub siłowego. Najlepsze efekty uzyskuje się wykorzystując średnią siłę nacisku. Doskonale sprawdzi się także mata wibracyjna do masażu całej powierzchni ciała. Warto tutaj skorzystać z maty Rea Tape, która sprawdza się nie tylko u sportowców. Równomierne drgania o niewielkiej częstotliwości, które osiąga się podczas masażu wibracyjnego, docierają do tkanek. Mowa o tych umieszczonych tuż pod skórą, jak również tych głębokich. Dzięki temu w ciele sportowca następuje znaczny wzrost przepływu krwi, zwiększenie przepustowości naczyń włosowatych, a tym samym przepływu nagromadzonych w organizmie substancji przemiany materii. Oznacza to dla sportowca szybszą regenerację organizmu po wyczerpującym treningu lub zawodach. 

Masażer wibracyjny – jaki wpływ na trening ma stymulacja za pomocą przyrządów?

Trening wibracyjny u sportowców polega na podawaniu bodźca w postaci drgań na całą kończynę, a nawet całe ciało. Taki masaż wibracyjny można przeprowadzić m.in. dzięki platformom wibracyjnym lub matom wibracyjnym. Przenoszą one drgania na bliższe lub dalsze przyczepu grup mięśniowych, w czasie, kiedy te napinają się i rozciągają. Aby poprawić gibkość i siłę sportowca, stosuje się masaż wibracyjny oparty na drganiach o częstotliwości od 4 do 70 Hz. Jak widać — są one znacznie niższych niż te, które stosuje się w praktyce klinicznej. Metoda ta związana jest z rozprzestrzenianiem się fal w postaci drgań. Te o niskiej częstotliwości doskonale przenikają przez napięte/rozciągnięte mięśnie, a te o wysokiej częstotliwości są pochłaniane przez tkanki miękkie. 

Na jakie efekty mogą liczyć sportowcy wykorzystujący masażer wibracyjny w przed i po treningu?

Widoczny wzrost gibkości

Masaż wibracyjny wykonywany regularnie powoduje, że u sportowców można zauważyć m.in. wzrost gibkości. Przeprowadzone badania pokazały, że w szczególności u gimnastyków, u których stosowano trening wibracyjny, nastąpił wzrost rozciągnięcia stawu barkowego. Jedną z grup, które poddano badaniom byli młodzi mężczyźni. Po zastosowaniu u nich masażu wibracyjnego dolnych części ciała o częstotliwości 44 Hz oraz przyspieszeniu 22m/s2 dało się zaobserwować, że ich gibkość wzrosła o prawie 9% w porównaniu do grupy kontrolnej. Podobne wyniki osiągnięto, jeśli chodzi o wykonywanie skłonów tułowia w przód z koniecznością dotknięcia rękami podłoża.  

Masażer wibracyjny i wykonany nim masaż potrafią obniżyć prób bólowy

Warto mieć na uwadze, że dobrze wykonany masaż wibracyjny pozwala obniżyć próg bólowy. Może on pojawić się podczas wykonywania ćwiczeń z zakresu gibkości. Poza tym warto mieć na uwadze, że masażery wibracyjne pobudzają także ciałka buławkowate Golgiego, dzięki czemu ćwiczenia z ich użyciem hamują pojawienie się skurczów oraz rozluźniają napięte mięśnie. 

Terapia wibracyjna poprawia także krążenie krwi. Dzięki temu można mówić o efekcie termicznym, który jest wzmocniony przez ciepło, jakie wytwarza się podczas drgań włókien mięśniowych. Dochodzi także do rozszerzenia naczyń krwionośnych. Dzięki poprawie ciepła zwiększa się gibkość człowieka. Nic zatem dziwnego, że działanie to jest przebadane na wiele sposobów i chętnie stosowane nie tylko u sportowców, ale również w życiu codziennym. 

Masażer wibracyjny a poprawa siły izomerycznej

Sportowcy, u których stosowano krótkotrwały masaż wibracyjny zauważyli maksymalny wzrost siły i wytrzymałości izomerycznej oraz siły izotonicznej. Podczas przeprowadzanych na sportowcach badaniach eksprci zauważyli, że lepsze wyniki uzyskiwały osoby, u których masaż wibracyjny przeprowadzano regularnie i długotrwale. Najlepsze osiągi sportowcy mieli, kiedy trening wibracyjny przeprowadzano 3 razy w tygodniu przez 2 do 4 tygodni. Częstotliwość, na jaką był ustawiony masażer wibracyjny wynosiła między 20 a 45 Hz. Badania przeprowadzane były na różnych grupach sportowców. Pokazało to, że u różnych ludzi wzrost siły izomerycznej wygląda inaczej — u badanych siła izomeryczna wzrosła o 79%, a co więcej — u pływaków pojawił się także wzrost siły mięśni ramion i nóg.

Istotne jest to, że regularny i długotrwały masaż wibracyjny u sportowców sprawia, że w ich organizmie spada poziom fosforanu kreatyny, co może dać wyraźną odpowiedź metabolizmu na taki trening. Mowa tutaj o zwiększonej mocy i pojemności glikolitycznej oraz fosfagenowej. Istotne jest także to, że drgania wywołane, masażem wibracyjnym mają wpływ na syntezę różnych protein i białek kurczliwych.  Stymulują także proces tworzenia kości. Dlatego też u sportowców, u których stosowany jest masaż wibracyjny można zaobserwować znaczną poprawę metabolizmu mięśniowego, a także pojawienie się zmian strukturalnych w układzie mięśniowo-szkieletowym. Całość może mieć ogromny wpływ na efekt treningu. 

urządzenie do masażu wibracyjnego
Masażer wibracyjny Hypervolt

Masażer wibracyjny – dlaczego sportowcy powinni poddać się masażowi wibracyjnemu całego ciała?

Przyglądając się wynikom badań na temat masażu wibracyjnego i jego wpływowi na ludzki organizm, nie sposób nie zauważyć, jak pozytywny wpływ może mieć taki trening. Stosując trening przerywany, w którym całkowity czas drgań wynosił 10 minut i przerywano go interwałami trwającymi około minutę, naukowcy zauważyli, że:

  1. Nieprzerwany i długotrwały wysiłek ludzki może doprowadzić do znacznego spadku istotnych zmiennych, które mają ogromny wpływ na sprawność człowieka.
  2. Sportowcy, którzy poddali się masażowi wibracyjnemu pozytywnie reagowali na tego typu zabiegi.

Podsumowanie

Badania na temat masażu wibracyjnego i jego wpływu na ludzki organizm, jakie od wielu lat prowadzą naukowcy pokazują, że daje on wiele korzyści nie tylko sportowcom, ale także innym ludziom. Dobrze dobrane parametry drgań mogą znacznie pobudzić nerwy i mięśnie u sportowców. Co więcej, trening z wykorzystaniem masażu wibracyjnego jest w stanie zmniejszyć wydatek energetyczny. Ma także wpływ na wydatek metaboliczny w czasie wykonywania ćwiczeń. 

Jeżeli zatem zależy Ci na poprawie swoich osiągów, bez względu na to, czy sport uprawiasz profesjonalnie, czy amatorsko, wykorzystaj masaż wibracyjny. Możesz wybrać jeden z przyrządów, np. pistolet Hypervolt i ćwiczyć wraz z nim. Zanim jednak poddasz się masażowi, skontaktuj się ze specjalistami, którzy określą czy nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania tego typu rozwiązań. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 − 9 =

Koszyk
Przewiń do góry

Kontynuując korzystanie z witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Czytaj więcej!

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close