Chroniczny ból jest niezwykle uciążliwy, szczególnie dla osób starszych. Szacuje się, że cierpi na niego nawet do 20% populacji. Lekarze podkreślają, że leczenie tego typu schorzeń jest jednym z wyzwań, jakie stawie się medycynie. Proces ten powinien obejmować rozmaite terapie, a często także wsparcie psychologiczne. Wielokierunkowe leczenie — tylko w taki sposób można walczyć z tym schorzeniem. Nic zatem dziwnego, że wiele osób decyduje się na wykorzystanie masaże wibracyjne. Czy pomagają na chroniczny ból? Poniżej przedstawimy nie tylko przyczyny powodujące pojawienie się tego schorzenia, ale również metody walki z nim. 


Z artykułu dowiesz się:

masaże wibracyjne
Piłka do masażu wibracyjnego Hypersphere Hyperice

Czym jest chroniczny ból?

Jeżeli chciałbyś poznać definicję chronicznego bólu, musisz wiedzieć, że jedna nie istnieje. Każda osoba, która odczuwa przewlekłe dolegliwości bólowe, określa je inaczej. Najczęściej jednak bólem chronicznym nazywa się nieprzyjemne odczucia, które utrzymują się w organizmie nie mniej niż 3 miesiące. Coraz więcej specjalistów do bólu chronicznego zalicza także ten, który pojawia się okresowo i może mieć związek z przewlekłymi chorobami, np. nowotworami, czy chorobami reumatycznymi. 

Jakie różnice można wymienić między bólem chronicznym a ostrym?

Zastanawiając się nad rodzajem bólu, jaki Ci doskwiera, powinieneś wiedzieć, że można wyróżnić dwa rodzaje dolegliwości — przewlekłą (chroniczną) i ostrą postać bólu. Różnice, które pomogą Ci odróżnić oba schorzenia od siebie, przedstawiamy poniżej:

    1. Czas trwania — ostry ból może trwać około miesiąc i ustępuje po wygojeniu się urazu danej kończyny, czy narządu. Przewlekły ból utrzymuje się minimum 3 miesiące i nawet po wygojeniu się uszkodzonych tkanek może się pojawiać.
    2. Przyczyna — ostry ból pojawia się najczęściej w czasie choroby i jest reakcją na zachodzące w organizmie zmiany. Ból chroniczny pojawia się jako następstwo choroby albo urazu. Najczęściej jednak jego przyczyna nie jest dla lekarza znana.
    3. Natężenie — ból ostry jest bardzo silny. Chroniczny ból daje zazwyczaj mniejsze dolegliwości, ale nie znaczy też, że niskie i prawie nieodczuwalne. Przykładem na to mogą być uciążliwe migreny lub ból głowy o silnym natężeniu.
  • Przewodzenie i receptory — ostry ból pojawia się w określonych receptorach, czyli powstaje poprzez drażnienie receptorów należących do nerwów czuciowych. Pojawia się np. przy stanach zapalanych lub przebytym urazie. Bóle przewlekłe najczęściej pojawia się wskutek uszkodzenia lub ucisku określonych struktur układu nerwowego. Mówiąc o przewodzeniu i receptorach warto podkreślić, że oba bóle przewodzone są różnymi drogami. 

Rozróżniając ból przewlekły i ostry warto mieć także na uwadze, że ten pierwszy jest uznawany jako choroba sama w sobie. Dlaczego tak się dzieje. Jednym z podawanych powodów jest to, że znacznie ogranicza prawidłowe funkcjonowanie organizmu. 

Skąd u człowieka pojawia się chroniczny ból? Najczęstsze przyczyny schorzenia

Osoba, u której zdiagnozowano chroniczny ból powinna mieć świadomość, że w jej organizmie dochodzi do wielu zmian, na które wpływ mają zarówno aspekty psychiczne, jak i fizyczne. 

Jeżeli cierpisz na chroniczny ból z pewnością zauważyłeś u siebie wzmożone napięcie mięśni i stawów w miejscu, gdzie dana dolegliwość się pojawia. Kiedy zauważysz u siebie przewlekły ból lędźwi, pamiętaj, że w Swoim organizmie może dojść do skrzywienia kręgosłupa, które pojawia się wskutek nadmiernego napięcia mięśni. 

Pojawiający się w organizmie ból przewlekły może mieć także wpływ na strukturę i funkcje mózgu. Okazuje się bowiem, że chorzy, którzy go doświadczyli często uskarżają się na zaburzenia pamięci, brak koncentracji, czy problemy z zasypianiem i bezsenność. 

Mówiąc o psychicznych aspektach bólu chronicznego, trzeba mieć na uwadze, że wiąże się on bardzo często z postępującą depresją. Co więcej, osoby, które na niego cierpią odczuwają wiele innych dolegliwości psychicznych, takich hak lęk, gniew, czy irytacja. Są to emocje w pełni zrozumiałe. Sytuacja, w której chorego boli, a nie zna przyczyny danej sytuacji, a kolejne wizyty u lekarza nie przynoszą żadnych rezultatów, nie należy do najłatwiejszych i może być destrukcyjna nie tylko dla chorego, ale również dla jego rodziny i najbliższych. Dlatego, jeśli Ty lub Twoi bliscy cierpicie na chroniczny ból, pamiętaj, aby nie tylko szukać jego przyczyny, ale poprosić o pomoc psychologa, który pomoże przejść przez ten trudny czas. 

co na ból pleców
silny ból pleców

Skąd u człowieka pojawia się chroniczny ból? Najczęstsze przyczyny schorzenia

Przeprowadzone badania pokazują, że co najmniej 20% populacji cierpi na chroniczny ból. Najwięcej osób uskarża się na bóle głowy, kręgosłupa, stawów lub karku. Ze względu na umiejscowienie wspomnianego bólu, schorzenie można podzielić na bóle:

  • które wywodzą się z układu nerwowego — mowa tutaj o bólu pochodzącym ze struktur kręgosłupa, które uciskają na nerwy, nerwobólach, czy neuropatiach (np. pojawiających się po przebyciu półpaśca lub cukrzycowych);
  • głowy — można tutaj wymienić ból pierwotny, do którego zalicza się wszelkiego rodzaju migreny i napięciowe bóle głowy lub wtórny, który wywołany jest rozmaitymi chorobami. Jeżeli cierpisz na samoistne bóle głowy, musisz wiedzieć, że ich przyczyna może być trudna do ustalenia
  • kostno-stawowe, które najczęściej wywodzą się z chorób reumatycznych lub osteoporozy;
  • mięśniowe — które najczęściej związane są z fibromialgią, jednak mogą być spowodowane także innymi chorobami, np. boreliozą;
  • nieswoiste — których przyczyn nie poznano do tej pory;
  • nowotworowe.

Chroniczne bóle mogą pojawiać się także, jako następstwo przebytego urazu, rozwijających się zmian zwyrodnieniowych, czy może także towarzyszyć zupełnie innym chorobom. Bardzo często jednak trudno ustalić jego przyczynę albo pochodzenie bólu jest bardzo złożone, ponieważ przez wiele lat nałożyło się sporo czynników, które mogą go powodować. Taka sytuacja sprawia, że przewlekłe dolegliwości bólowe najtrudniej leczyć. Warto jednak nie poprzestawać na próbie jego niwelowania i korzystać z dostępnych metod diagnostycznych i terapeutycznych. 

W jaki sposób podejść do leczenia bólu chronicznego?

Kiedy pojawia się ból, większość z nas sięga od razu po środki przeciwbólowe, które można kupić w aptece bez recepty. Preparaty te dość dobrze potrafią poradzić sobie z bólem ostrym. Jeżeli jednak chodzi o ból chroniczny, nie zawsze są skuteczne, a często w ogóle nie pomagają. Wszystko dlatego, że nie potrafią „odnaleźć źródła bólu”, a tym samym nie wiedzą, w którym miejscu zadziałać. Pamiętaj także, że żadnych przeciwbólowych środków farmakologicznych nie powinno stosować się samodzielnie dłużej, niż 2 tygodnie.

Cierpisz na chroniczny ból i zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób sobie z nim poradzić? Pamiętaj, że stosowanie środków przeciwbólowych na własną rękę może nie być dobrym pomysłem. Jeżeli okaże się, że farmakologia będzie niezbędna w procesie leczenia, należy stosować ją wyłącznie pod kontrolą lekarza. 

Czy ból chroniczny można leczyć wg ustalonych schematów?

Jeżeli myślisz, że ból przewlekły leczy się wg wcześniej ustalonych schematów, musisz wiedzieć, że jest to niemożliwe. Pojawiające się dolegliwości i objawy powodują, że leczenie należy dobierać indywidualnie do każdego przypadku. Co więcej, leczenie bólu chronicznego powinno mieć zawsze charakter wielokierunkowy i obejmuje wiele rozmaitych terapii, które bardzo często stosuje się łącznie. Mowa tutaj przede wszystkim o:

  • środkach farmakologicznych;
  • fizykoterapii i fizjoterapii (mowa tutaj przede wszystkim o zabiegach fizykalnych, takich jak leczenie ciepłem albo zimnem, masaże wibracyjne, czy elektroterapia);
  • leczeniu chirurgicznym, które stosuje się, jeśli przyczyną bólu są struktury, które uciskają na poszczególne nerwy;
  • blokadach terapeutycznych, które stosuje się na nerwach obwodowych, czy układ współczulny;
  • leczeniu psychologicznym, które polega głównie na terapii poznawczo-behawioralnej. 

Jeżeli lekarzowi uda się ustalić przyczyny chronicznego bólu, to pierwszym krokiem jest próba wyleczenia zdiagnozowanej dolegliwości. Niestety nie zawsze jest to możliwe. W przypadku niektórych chorób możliwe jest jedynie hamowanie ich rozwoju. Jednym z takich schorzeń są m.in.: choroby zwyrodnieniowe, czy reumatoidalne zapalenie stawów. Jeżeli lekarz nie jest w stanie znaleźć przyczyny bólu, skupia się na jego leczeniu i eliminacji. Tylko w ten sposób może poprawić jakość życia zgłaszającego się do niego pacjenta. 

W związku z tym, że chroniczny ból, a dokładnie jego przyczyny ciężko leczy się używając środków farmakologicznych, specjaliści coraz bardziej doceniają niefarmakologiczne sposoby leczenia, w szczególności fizjoterapię i rehabilitację. Nie bez znaczenia są także ćwiczenia fizyczne, które wykonuje się dopiero wtedy, kiedy ból jest przynajmniej częściowo zniwelowany. 

dmuchany kołnierz
Ból szyi u kobiety siedzącej za biurkiem

Dlaczego fizyko- i fizjoterapia są tak istotne w leczeniu bólu chronicznego?

Zastanawiasz się nad tym, w czym może pomóc niefarmakologiczne leczenie bólu chronicznego? Otóż dzięki fizjo- i fizykoterapii jesteś w stanie zniwelować nękające Cię bóle. Okazuje się, że w zależności od tego, w którym miejscu znajduje się centrum bólu, w jego zwalczaniu mogą pomóc zabiegi z elektroterapii, krioterapii, masaże wibracyjne, czy ciepłolecznictwo. 

Kolejnym atutem wykorzystania niefarmakologicznych sposobów walki z chronicznym bólem jest ich działanie wzmacniające oraz rozluźniające mięśnie. Jest to niezwykle istotne, kiedy u pacjenta pojawia się ból okołokręgoslupowy. Fizjoterapia pomaga także przy bólu stawów, a także rozluźnieniu mięśni, dzięki czemu odczucia bólowe także mogą zniknąć lub znacznie się zmniejszyć. Co więcej, zabiegi fizjoterapeutyczne, w tym także masaże wibracyjne są w stanie pomóc wyeliminować „postawy bólowe”, np. nienaturalne pochylenie ciała do przodu kiedy pojawi się ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. 

Zabiegi fizjiterapeutyczne pomocne w walce z chronicznym bólem

Dobrze dobrane zabiegi fizjoterapeutyczne poprawią także jakość życia pacjenta. Wiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że aktywność fizyczna jest jednym z lepszych rozwiązań zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Niestety trzeba mieć tutaj na uwadze, że osoby, które cierpią na chroniczny ból mogą mieć problem z wykonaniem choćby najprostszego ruchu i ćwiczenia. Jeżeli należysz właśnie do takich osób, pamiętaj, że z pomocą może przyjść fizjoterapeuta, a także masaż wibracyjny. Pokaże Ci on, jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia oraz zabiegi z użyciem odpowiednich przyrządów do masażu wibracyjnego. Satysfakcja, jaką osiągniesz będzie miała nie tylko podłoże fizyczne, ale przede wszystkim psychiczne. Zaproponowane rozwiązania z pewnością zmotywują pacjenta do pokonywania kolejnych barier, które w danej chwili wydawały się niemożliwe do pokonania. 

Dlaczego wsparcie psychologiczne jest ważne?

Istotne z punktu widzenia pełnego zakresu leczenia, jest także wsparcie psychologiczne. Ból chroniczny jest niestety cierpieniem dla osoby chorej. U wielu pacjentów powoduje pojawienie się depresji, izolacji, czy samodzielnego „zamykania się w bólu”. Jest to sytuacja, która ma ogromny wpływ na dalsze leczenie pacjenta. Nie da się bowiem ukryć, że znacznie je utrudnia. Dlatego też tak istotne jest korzystanie z pomocy psychologicznej, która pomoże pacjentowi zrozumieć, co dzieje się z jego ciałem, oswoić z nowymi, niekoniecznie dobrymi emocjami. Psycholog pomoże także oswoić pojawiające się lęki, opanować ciągły stres, a także podpowie, jak radzić sobie z bólem. Wskaże także atuty otwarcia się na inne osoby, najpierw na najbliższych członków rodziny, a następnie na dalszych przyjaciół. Warto zatem zaufać takiej osobie i dać sobie pomóc. 

masaże wibracyjne
Kobieta masuje ciało z pomocą wałka

Dlaczego masaże wibracyjne mogą pomóc w walce z chronicznym bólem?

Jedną z metod stosowanych w leczeniu chronicznego bólu, są masaże wibracyjne, w których wykorzystuje się drgania, jako bodźce terapeutyczne. Choć metodę tę stosuje się od wielu stuleci, dużą popularność zdobyła dopiero kilkadziesiąt lat temu, kiedy na rynku zaczęły pojawiać się nowoczesne urządzenia do masażu wibracyjnego, takie jak znane obecnie pistolet Hypervolt czy piłka wibracyjne Hypersphere

Zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób masaże wibracyjne są w stanie pomóc w walce z chronicznym bólem? Otóż wykorzystanie odpowiedniego narzędzia do masażu wibracyjnego sprawia, że wibroterapia będzie na organizm ludzki oddziaływała przeciwbólowo, zarówno, jeśli pacjent cierpi na ból ostry, jak i chroniczny. Badania, jakie na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi przeprowadzili specjaliści pokazują, że masaże wibracyjne są w stanie zmniejszyć intensywność pojawiającego się w organizmie bólu nawet o 50% u osób, które cierpiały na ból chroniczny oraz o 88% u osób, u których pojawił się ból ostry. Osoby, które zdecydowały się na udział we wspomnianym badaniu zgodnie twierdziły, że znacznie zmniejszyły ilość środków przeciwbólowych, które pomagały im wcześniej w uśmierzeniu bólu. Masaże wibracyjne spowodowały, że znacznie poprawiła się ich jakość życia — psychicznego i fizycznego. 

Masaże wibracyjne a ich działanie na ludzkie mięśnie

Mówiąc o masażach wibracyjnych, nie można zapomnieć o ich zbawiennym działaniu na ludzkie mięśnie. Z jednej strony drgania, które wywołują przyrządy do masażu wibracyjnego je rozluźniają i zwalczają pojawiające się w nich napięcia, z drugiej zaś doskonale je wzmacniają. Drugi z atutów, jakie mają masaże wibracyjne, jest szczególnie ważny dla osób, które cierpią na zmiany zwyrodnieniowe. 

Masaże wibracyjne to także doskonały sposób na przygotowanie ciała na ćwiczenia fizyczne. Są szczególnie polecane seniorom, osobom, u których doszło do kontuzji oraz tym, które walczą z nadwagą. 

Wspominaliśmy wyżej, że chroniczny ból ma ogromny wpływ na ludzką psychikę. Co ciekawe, udowodniono również, że masaże wibracyjny są w stanie pomóc w walce z depresją, zaburzeniami snu, czy bezsennością. Dla wielu osób może to wydawać się niewiarygodne, jednak faktycznie tak jest. Wiele osób, które nie potrafiły poradzić sobie z problemami psychicznymi, dzięki wykorzystaniu przyrządów do masażu wibracyjnego bardziej motywowały się do wykonywania ćwiczeń fizycznych. Jak zatem widać, masaże wibracyjne ma wielokierunkowe działanie, czyli takie, jakie uważa się za najlepsze w walce z bólem chronicznym niewiadomego pochodzenia. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na tego typu zabiegi. Co więcej, również specjaliści chętniej wykorzystują wiboterapię. Jeżeli przekonałeś się do tego, że jest to dobra droga, musisz zapamiętać jedno — zanim wybierzesz przyrząd do masażu wibracyjnego i rozpoczniesz masaże wibracyjne, skontaktuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą, który oceni, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania tego typu zabiegów. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 5 =

Koszyk
Przewiń do góry

Kontynuując korzystanie z witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Czytaj więcej!

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close