Kołnierz ortopedyczny znany jest wielu osobom, szczególnie tym, które mają za sobą uraz odcinka szyjnego kręgosłupa. Czym zatem jest dmuchany kołnierz i dlaczego może być tak ważny dla stabilizacji szyi? Z czego się składa dmuchany kołnierz i dlaczego warto go zastosować? Odpowiedzi na to pytanie szukaj w dzisiejszym artykule. 


Z artykułu dowiesz się:

dmuchany kołnierz na szyję
dmuchany kołnierz stabilizujący kręgosłup szyjny

Dmuchany kołnierz na kark – co to jest?

Dmuchany kołnierz, który coraz częściej stosowany jest na kark to nic innego jak kilka napompowanych poduszek, dzięki którym z powodzeniem można otulić szyję. Im bardziej napełnione poduszki, tym kołnierz staje się sztywniejszy, co pozwala wspomóc szyję. Na poduszkach można bowiem oprzeć część ciężaru głowy. Rozwiązanie to sprawia, że szyja zostaje ustabilizowana i odciążona. Dzięki temu rozwiązaniu wiele osób poprawiło swój komfort, a także zmniejszyło ból, który pojawiał się w odcinku szyjnym kręgosłupa. 

Osoby, które choć raz użyły dmuchanego kołnierza zgodnie twierdzą, że działa on rozciągająco. Wspomniany przyrząd nie zastąpi profesjonalnego urządzenia do trakcji odcinka szyjnego kręgosłupa, jednak warto mieć na uwadze, że taki sprzęt jest nie tylko duży, ale również drogi. Co więcej do jego obsługi konieczna jest pomoc wyspecjalizowanego fizjoterapeuty. Dmuchany kołnierz ma więc przewagę nad tym urządzeniem, ponieważ nie tylko jest tańszy, ale przede wszystkim zajmuje mało miejsca. Choć generuje mniejszą, regulowaną siłę, jest w stanie wspomóc osobę, która go zastosuje. Przyrząd można zabrać ze sobą w każde miejsce na ziemi i używać w momencie, kiedy czujemy dyskomfort. Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zakup tego produktu. Szczególnie popularny jest w Stanach Zjednoczonych, jednak znajduje także coraz większą rzeszę fanów także w Polsce. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

W jaki sposób dmuchany kołnierz może pomóc na dolegliwości karku?

Zapewne niewiele osób wie, że głowa człowieka waży około 5 kg. Dlatego też szyja, która ją podtrzymuje od urodzenia pracuje bardzo ciężko. Jeżeli z odcinkiem szyjnym kręgosłupa jest wszystko dobrze, człowiek nawet nie zauważa tego ciężaru. Inaczej sytuacja wygląda, jeżeli zaczynamy borykać się z bólami szyi i karku. Wówczas wiele osób zaczyna zauważać głowę, która często ciąży. Taka sytuacja sprawia, że człowiek zaczyna myśleć o odciążeniu tej części ciała, dzięki czemu ulży swojemu cierpieniu. Właśnie taką możliwość daje dmuchany kołnierz, który do Polski przywędrował z USA. 

Dzięki napompowanym częściom kołnierza możliwe jest, aby część ciężaru głowy spoczywała na dmuchanych poduszkach. Rozwiązanie to pozwala choć częściowo odciążyć kręgosłup, a tym samym pozbyć się uporczywego bólu. Warto mieć na uwadze, że pompowany kołnierz można zabrać ze sobą wszędzie. Wszystko za sprawą tego, że przyrząd zajmuje niewiele miejsca, co sprawia, że mieści się w każdej szufladzie i walizce. Można go zatem użyć zawsze wtedy, kiedy jest potrzebny. 

dmuchany kołnierz
Ból szyi u kobiety siedzącej za biurkiem

Dlaczego na dmuchany kołnierz powinny zdecydować się osoby pracujące dużo na laptopie lub używające smartfonów?

To, że głowa wazy dużo już wiadomo. Warto jednak podkreślić, że osoby, które niewłaściwie ją układają, mogą odczuwać jej ciężar jeszcze bardziej. Mowa tutaj o ludziach, którzy bardzo często używają smartfona lub pracują na laptopie. Okazuje się, że waga głowy tych użytkowników może zwiększyć się nawet sześciokrotnie. 

Spoglądając na ekran komputera czy telefonu głowa jest układana nieprawidłowo. Przez to może dojść do przeciążeń i reakcji bólowych. Tego typu sytuacje mogą pociągać za sobą rozmaite problemy zdrowotne. Obecnie coraz więcej osób uskarża się na bóle pochodzące ze strony szyi, karku, czy tyłu głowy. Co więcej, na takie dolegliwości zaczynają narzekać coraz młodsi ludzie. Dlatego też warto zaopatrzyć się w pomocny dmuchany kołnierz, który będzie niwelował pojawiający się w odcinku szyjnym ból. 

Dmuchany kołnierz – dlaczego warto go mieć?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy kołnierz dmuchany jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, musisz wiedzieć, że to narzędzie jest w stanie pomóc Ci na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest stabilizacja kręgosłupa. Drugim zaś jego odciążenie i odpowiednie rozciągnięcie kręgosłupa szyjnego, które prowadzi do znacznego zmniejszenia dźwiganego przez niego ciężaru. Rozwiązanie to sprawia, że odpoczywa zarówno ta część ciała, jak i współpracujące z nią struktury, których przeciążenie skutkuje uciążliwym bólem. Mowa tutaj przede wszystkim o mięśniach ich przyczepach oraz więzadłach, stawach, dyskach, czy otworach międzykręgowych. 

Jak używać dmuchanego kołnierza?

Myślisz, że nie poradzisz sobie z użytkowaniem dmuchanego kołnierza? Nic bardziej mylnego. Używanie tego pompowanego przyrządu jest niezwykle intuicyjne i proste. Pamiętaj jednak, że jeśli boli cię kark lub szyja, zanim zaczniesz działać na własną rękę, skonsultuj się z lekarzem, który nie tylko odpowie na Twoje pytania, ale także zaleci odpowiednie leczenie. Jest to niezwykle ważne, jeśli odczuwasz osłabienie czucia lub zaburzenia kontroli zwieraczy. Jeżeli odczuwasz te lub inne dolegliwości, udaj się do lekarza, który postawi właściwą diagnozę, dzięki czemu od razu będzie można zacząć leczyć problem. 

Kiedy rozpoczynasz przygodę z kołnierzem, nie pompuj całego od razu. Napełnij go powietrzem jedynie częściowo, a następnie załóż na szyje. Produkt ma kształt podkowy, dlatego pamiętaj, aby pełną część założyć na tylną część szyi. Z przodu muszą znajdować się paski, które trzeba zapiąć. Najlepiej, jeśli na początku będziesz zakładał kołnierz przeglądając się w lustrze, wówczas nie będziesz miał problemu z zapięciem przyrządu, a co więcej, będziesz mógł perfekcyjnie zapiąć kołnierz i dopasować go do swojego karku. 

Następne, co musisz zrobić, to usiąść z wyprostowanymi plecami. Oprzyj je o krzesło, fotel lub kanapę. Głowa powinna być w pionowej pozycji. Absolutnie nie może być skierowana w dół ani w górę. Teraz zamknij zawory, aby powietrze, które wtłoczyłeś w kołnierz w czasie pompowanie nie uchodziło. Stopniowo dopompuj kołnierz, obserwując jednocześnie reakcję swojego ciała. Siłę nacisku kołnierza dostosuj tak, aby zapewnić nie tylko komfort w czasie oddychania i użytkowania, ale również, aby odciążyć odcinek szyjny kręgosłupa. Rozwiązanie to z pewnością pozwoli złagodzić ból i dyskomfort. 

Jak często stosować kołnierz?

Aby odczuć skuteczność kołnierza, należy go stosować regularnie. Na początku warto wykorzystać ten przyrząd raz lub dwa razy dziennie pamiętając przy tym, aby nie stosować dużego ciśnienia. 

Kiedy Twój kark przyzwyczai się do tego, że stosujesz dmuchany kołnierz, możesz zacząć go używać 2 do 3 razy dziennie po 20 – 30 minut. Co więcej, jest to moment, w którym możesz zwiększyć ciśnienie, jednak nie stosuj dużego ciśnienia dłużej niż przez kilka minut. Musisz pamiętać o tym, że dmuchany kołnierz ma przede wszystkim zwiększyć komfort odcinka szyjnego, a nie unieruchomić go całkowicie. Kiedy napompujesz kołnierz do pożądanego ciśnienia, zablokuj zawór, dzięki czemu utrzymasz powietrze w przyrządzie. Kończąc terapię, wypuść powietrze i zdejmij kołnierz. 

Kiedy należy przerwać użytkowanie kołnierza?

Jeżeli czujesz duży dyskomfort, pojawia się natarczywy ból, nudności lub zawroty głowy albo inne objawy, które wzbudzają twój niepokój, natychmiast zaprzestań stosowania dmuchanego kołnierza. Pamiętaj jednak, że w czasie użytkowania kołnierza może pojawić się delikatny dyskomfort spowodowany uciskiem nadmuchiwanych poduszek na żuchwę. Nie musi to być jednak nic złego, co spowoduje, że będziesz musiał przerwać terapię. Jeśli jest łagodny, a Ty go tolerujesz, nie musisz zaprzestawać użytkowania kołnierza. 

dmuchany kołnierz
Lekarka cierpiąca na ból towarzyszący urazowi szyi

Jakie są przeciwwskazania do stosowania kołnierza?

Choć dmuchany kołnierz jest przyrządem bezpiecznym, istnieją osoby, które powinny zrezygnować z jego stosowania. Jakakolwiek ingerencja na odcinku szyjnym kręgosłupa może bowiem skończyć się dla nich niezbyt dobrze. Są to przede wszystkim osoby, które cierpią na poniższe schorzenia:

  • świeże urazy szyi lub jej okolic;
  • osteoporozę;
  • reumatoidalne zapalenie stawów;
  • nadmierna mobilność lub niestabilność kręgosłupa;
  • infekcje kości;
  • implanty karku;
  • guz, który umiejscowiony jest w okolicach szyi;
  • zespół zatoki szyjnej, inaczej mówiąc jest to nadwrażliwość receptorów w tętnicach szyjnych (osoby, które cierpią na takie schorzenie mogą zemdleć w czasie nawet delikatnego ucisku określonych okolic szyi);
  • zwężenie albo miażdżyca tętnic znajdujących się w szyi. 

Dlaczego warto wykorzystać dmuchany kołnierz do stabilizacji odcinka szyjnego kręgosłupa?

Przyglądając się światowym, pozytywnym opiniom, które płyną z całego świata, należy podkreślić, że dmuchany kołnierz na kark jest idealnym przyrządem, który skutecznie wspomoże stabilizację odcinka szyjnego kręgosłupa. Przyrząd ten pomógł do tej pory wielu ludziom, nic zatem dziwnego, że cieszy się coraz większą popularnością. Analiza jego działania sprawia, że kołnierz zachęca do jego korzystania, jeśli użytkownikowi zależy na odciążeniu szyi i zminimalizowaniu jej bólu. 

Warto również podkreślić, że dmuchany kołnierz nie tylko zajmuje mało miejsca, dzięki czemu można zabrać go wszędzie, ale także nie kosztuje wiele. Pamiętaj jednak, że każdy człowiek jest inny. Dlatego zanim zaczniesz korzystać z kołnierza, zapytaj o zdanie lekarza. Zleci on szereg badań, dzięki którym będziesz miał pewność, że kołnierz dmuchany jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Przede wszystkim skontaktuj się z lekarzem, jeśli odczuwasz dolegliwości w odcinku szyjnym, które spowodowane są np. rwą barkową lub jeśli cierpisz na zwyrodnienie kręgosłupa. W tym wypadku, jeśli specjalista wyrazi zgodę, będziesz mógł rozpocząć leczenie z użyciem dmuchanego kołnierza. 

Jeżeli zastanawiasz się nad kupnem kołnierza, pamiętaj o tym, że większość dolegliwości ze strony szyjnego odcinka kręgosłupa nie wymaga zastrzyków ani operacji. Wystarczy tak naprawdę zastosować kołnierz dmuchany, aby poprawić komfort życia i wrócić do pełnej sprawności i zdrowia. 

kołnierz szyjny
Dmuchany kołnierz stabilizujący szyję
Przeczytaj także:

Roller wibracyjny – jakich błędów unikać podczas rolowania?

Piłka wibracyjna Hypersphere a praca w home office

Masażery, a odpoczynek mięśni regeneracja najważniejszą częścią treningu

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden + czternaście =

Koszyk
Przewiń do góry

Kontynuując korzystanie z witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Czytaj więcej!

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close