Systematyczne ćwiczenia sprawiają, że sportowa forma rośnie. Pamiętaj jednak, że nie tylko trening jest w tym przypadku istotny. Na naszą formę oraz wygląd sylwetki, o czym zapomina wielu początkujących sportowców, duży wpływ ma także regeneracja mięśni po treningu. Stworzenie im odpowiednich warunków do odpoczynku pozwala na ich prawidłowy wzrost oraz zdrowy rozwój. W jaki sposób zapewnić wspomnianą regenerację? Jaką rolę odgrywa w niej automasaż i masażery? 


Z artykułu dowiesz się:

mata do akupresury
Czarno zielona mata masująca do akupresury z kolcami

Ciężki trening to nie lada wysiłek dla naszych mięśni. Musisz pamiętać, że po nim mięśnie regenerują się od 2 do 3 dób, choć może zdarzyć się, szczególnie u osób początkujących, że ból będzie odczuwalny nawet do tygodnia. W tym czasie nie można wykonywać żadnych ćwiczeń. Często jednak osoby, którym zależy na formie, ćwiczą, nawet jeśli ich ciało nie do końca się zregenerowało. Jest to ogromny błąd, który może doprowadzić do przetrenowania i bolesnych urazów. Jeżeli zatem zależy Ci na przyspieszeniu regeneracji mięśni, wykorzystaj sposoby, które pozwolą osiągnąć sukces. Choć istnieje wiele możliwości, coraz częściej zarówno profesjonalni sportowcy, jak i amatorzy wybierają odpowiednie masażery. Co warto o nich wiedzieć i jakie jeszcze sposoby dobrze jest wykorzystać w czasie regeneracji?

Masażery a regeneracja mięśni – dlaczego jest  ona tak istotna?

Dobry stan zdrowia i pełna sprawność mięśni – właśnie z tych powodów regeneracja jest tak ważna. Decydując się na odpowiednie zabiegi, a tym samym danie czasu mięśniom na odpoczynek i odbudowę, możesz liczyć na:

  • znaczne zmniejszenie ryzyka pojawienia się przetrenowania;
  • praktycznie 100% zlikwidowania podatności na urazy i kontuzje;
  • stworzenie organizmowi sytuacji, w której z treningu na trening będzie silniejszy i bardziej wytrzymały, dzięki czemu Twoje sprawność fizyczna znacznie się poprawi (tzw. zjawisko superkompensacji);
  • wytworzenie warunków, które będą sprzyjały wzrostowi mięśni. Musisz wiedzieć, że mięśni rosną także w czasie, kiedy ich nie ćwiczysz. Co ciekawe, jeśli będziesz je zbyt intensywnie stymulował, może dojść do zaprzestania ich wzrostu.

Mamy nadzieję, iż powyższe argumenty sprawiły, że zdajesz sobie sprawę z tego, jak ważna jest regeneracja mięśni po wysiłku fizycznym. Jeśli należysz do grona osób, które nie potrafią usiedzieć na miejscu i denerwuje Cię długi okres odbudowy mięśni, zapoznaj się ze sposobami, które mogą skutecznie ją przyspieszyć. 

Regeneracja mięśni po treningu – jakie są sposoby na jej przyspieszenie? Czy masażery dadzą radę?

Jeżeli szukasz sposobów, które pozwolą Ci przyspieszyć regenerację mięśni po treningu, doskonale trafiłeś. Tylko sprawdzone sposoby na odprężenie i prawidłowe odżywienie mięśni pozwolą Ci szybko dojść do formy i wrócić do treningów. Poniżej znajdziesz kilka możliwości.

Dobry sen

Zdziwiony? Tak, sen pozwala na całkowite odprężenie ciała i umysłu. Ma także ogromne znaczenie dla szybkiej regeneracji mięśni. Pamiętaj, że nie chodzi tutaj jedynie o długość snu, ale w dużej mierze o jego jakość. Choć umownie mówi się, że człowiek powinien spać 8 godzin, organizmy są różne, przez co niektórym wystarczy jedynie 6 godzin snu do pełnej regeneracji, a inni będą potrzebowali aż 10 godzin. Ważne, aby sen nie trał jedynie 3-4 godziny, ponieważ nie będziesz wyspany, a co za tym idziesz – Twoje ciało i umysł nie zdążą się zregenerować. Wiele badań dowiodło, że osoby cierpiące na chroniczne niewysypianie się, mają znacznie osłabione mięśnie oraz kondycję całego organizmu. Zobacz zatem, jak zapewnić sobie spokojny i w 100% zdrowy sen:

  • ureguluj swój zegar biologiczny – zawsze chodź spać i wstawaj o tej samej porze. Dzięki temu Twój organizm wyrobi w sobie nawyk – będzie o tej samej porze gotowy do odpoczynku;
  • śpij w zaciemnionym, wywietrzonym pomieszczeniu;
  • pójdź na krótki spacer przed snem, jeśli masz problemy z zasypianiem. Dodatkowo możesz wypić napar z relaksujących ziół – melisy, szałwii, czy rumianku;
  • kilka godzin przed ustalonym odpoczynkiem nie pij niczego, co, może pobudzić Twój organizm do działania, np. kawy lub innych napojów zawierających kofeinę. 
masażer ręczny
Urządzenie wibracyjne do masażu ciała

Dni wolne od treningu

Jeżeli nie potrafisz wytrzymać dnia bez treningu, pamiętaj, że ćwiczenia, które codziennie wykorzystują tę samą partię mięśni nie są wskazane. Nie tylko będą nieefektywne, ale także mogą przyczynić się do przetrenowania lub powstania kontuzji. Kiedy intensywnie trenujesz, dochodzi do mikrouszkodzeń włókien mięśniowych, które muszą się zregenerować. W zależności od tego, jak duże uszkodzenia powstały, najlepiej dać mięśniom minimum 48 – 72 godziny na regenerację. Oczywiście jest to czas umowny, ponieważ każdy organizm jest inny, co oznacza, że możesz potrzebować znacznie więcej czasu. Ile? Musisz wsłuchać się w swoje ciało i sam ocenić. Musisz mieć pewność, że dane mięśnie odpowiednio się zregenerowały i są gotowe do dalszej pracy. 

Odpowiednie odżywianie to klucz do sukcesu

Tyle słyszy się o zdrowym odżywianiu. Ci, którzy zdrowo się odżywiają absolutnie nie ulegli żadnej modzie. Spożywanie posiłków pełnych witamin i dobrych składników, a nie tylko pustych kalorii znacznie przyczynia się do prawidłowego wzrostu mięśni oraz ich odpowiedniej regeneracji. 

Bez względu na to, czy jesteś zawodowym sportowcem, czy amatorem, w Twojej diecie powinny znaleźć się odpowiednie ilości węglowodanów, białek i zdrowych tłuszczów. Pamiętaj przy tym, że białko ma ogromny wpływ na prawidłowy wzrost mięśni, a węglowodany są odpowiedzialne za energię. Tłuszcze zaś znacznie ułatwiają wchłanianie wszystkich dobrych substancji odżywczych, które mają ogromny wpływ na kondycję całego ciała. Jako osoba aktywna musisz także pamiętać o odpowiedniej suplementacji witamin i minerałów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. A jeśli o suplementach mowa, musisz wiedzieć, że Twoje mięśnie szybciej się zregenerują, jeśli w organizmie będziesz miał odpowiednią ilość magnezu, potasu, cynku, wapnia oraz tłuszczów omega-3. Choć witaminy i mikroelementy powinno się spożywać w posiłkach, sportowcy, ze względu na ich zwiększone zapotrzebowanie, często muszą je dodatkowo suplementować. 

Wizyta w saunie lub kriokomorze także może pomóc

Termoterapia to kolejna rzecz, która może wspomóc Cię w odnowie mięśni po ciężkim treningu. Taka forma terapii jest uwielbiana przez wielu sportowców, którzy zgodnie twierdzą, że nie tylko pomaga w regeneracji mięśni, ale także wpływa na lepsze krążenie i ma doskonały wpływ na skórę. Zarówno wizyta w saunie, jak i kriokomorze jest w stanie sprawić, że organizm znacznie szybciej wróci do formy, a mięśnie się odbudują. Co ciekawe, termoterapia ma podobne korzyści jak stosowane poszechnie masażery i różne techniki masażu i inne techniki relaksacyjne. Nic zatem dziwnego, że wielu sportowców poza masażem korzysta właśnie z nich. 

Techniki relaksacyjne także pomagają w regeneracji mięśni po treningu

Aby wspomóc organizm w regeneracji, warto wykorzystać także różne techniki relaksacyjne. Dzięki nim możliwe będzie odprężenie organizmu, a tym samym szybsza regeneracja mięśni. Każdy, bez względu na to, czy jest profesjonalnym sportowcem, czy amatorem, powinien korzystać z różnych technik, w tym także masażów. A jeśli o nich mowa – na jaki rodzaj masażu się zdecydować? Jakie masażery wspomogą mięśnie w ich odbudowie?

roller
Roller do masażu ręcznego

Dlaczego odpowiednio dobrane masażery i masaż mięśni po treningu jest idealnym sposobem na ich regenerację?

Masaż powinien być stałą częścią Twojego życia. Musisz wiedzieć, że nie sprawdzi się tylko wtedy, kiedy masz problemy zdrowotne. Doskonałym przykładem na to, jak masaż może pomóc sportowcom zarówno profesjonalistom, jak i amatorom są zakwasy. Choć nie jest to objaw, który powinien Cię martwić, zapewne odczuwasz dyskomfort z nim związany. Sposobem na jego neutralizację może okazać się masaż z użyciem odpowiedniego narzędzia. 

Kiedy pojawia się ból mięśni?

Ból mięśni, zwany potocznie zakwasami fachowo nazywa się Zespołem Opóźnionego Bólu Mięśniowego. Pojawia się, kiedy Twoje mięśnie zostaną poddane dużemu wysiłkowi. Najczęściej jest odczuwalny między 24 a 72 godziny po intensywnym treningu. Może towarzyszyć Ci nawet do 7 dni. Wszystko za sprawą mikrourazów, które pojawiają się po treningu. 

Jakie masażery sprawdzą się w czasie regeneracji mięśni po treningu?

Masaż z użyciem odpowiednio dobranego przyrządeu, podobnie jak kąpiel sprawia, że krew szybciej krąży w Twoim ciele. Doskonale w tym wypadku sprawdzi się mata masująca lub inne masażery. Wielu sportowców stawia słusznie na pistolet do masażu Hypervolt, który wyposażono w 5 specjalistycznych nakładek, które pozwalają na perfekcyjne dopasowanie masażera do ciała. 

Wspomniane urządzenia, jeśli stosujesz je zgodnie z przeznaczeniem, są w pełni bezpieczne dla Twojego zdrowia. Możesz je stosować wielokrotnie w ciągu dnia. Wystarczy kilkuminutowa sesja, aby poczuć ulgę. Pamiętaj o tym, że tego typu masaż może okazać się na początku nieprzyjemny, jednak po kilku minutach poczujesz, jak dyskomfort mija. 

Jeżeli zdecydujesz się na maty masujące, pamiętaj, że dzięki większej powierzchni masowania, sprawdzą się one doskonale przy zakwasach na plecach. Rozmaite programy masujące pozwolą Ci dobrać idealne warunki. Mata do masażu pomaga jednocześnie plecom, barkom, a jeśli odpowiednio położysz się na niej, może sięgać nawet do połowy uda. Jest to jedna z zalet, o których powinieneś pamiętać szukając odpowiedniego masażera. 

Kolejnym masażerem, na który dobrze jest zwrócić uwagę, jest piłka do masażu wibracyjnego Hypersphere. Produkt ten doskonale sprawdza się w czasie masażu wszystkich części ciała. Odpowiednio przygotowane ćwiczenia pozwolą rozluźnić mięśnie łydek, ud, pośladków, bioder i wielu innych. Podobnie działa także wałek do masażu wibracyjnego Vyper 2.0. Użytkowanie tego typu urządzeń pozwoli Ci zająć się mięśniami z należytą starannością. 

Pamiętaj, że wymienione wyżej masażery sprawdzą się nie tylko podczas regeneracji mięśni po wysiłku. Z powodzeniem możesz je wykorzystać także przed treningiem, dzięki czemu odpowiednio przygotujesz swoje ciało do dużego wysiłku fizycznego. Ich przewagą nad spotkaniem z fizjoterapeutą lub masażystą jest to, że zabieg możesz wykonać w dowolnym miejscu i o dowolnej porze. Co więcej, wymienione masażery, dzięki niewielkim rozmiarom możesz zabrać praktycznie wszędzie. 

Masażery
Piłka wibracyjna do masażu
Przeczytaj także:

Pistolet do masażu — wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Hypervolt — król pośród pistoletów wibracyjnych (recenzja produktu)

Powięź – czym jest i jak radzić sobie z jej regeneracją i pojawiającym się bólem?

Masażery – które produkty mogą przydać się podczas regeneracji ciała po wysiłku fizycznym?

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − 5 =

Koszyk
Przewiń do góry

Kontynuując korzystanie z witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Czytaj więcej!

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close