Ćwiczyć regularnie? Wiesz zatem jak istotna jest odpowiednia rozgrzewka oraz regeneracja mięśni po treningu. Mając na uwadze fakt, że nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, poruszamy ten niezwykle ważny temat. W tym wpisie chcemy pokazać Ci sposoby, które pomogą odpowiednio przygotować ciało do wysiłku fizycznego, a także ochronić je przed bolesnymi urazami i kontuzjami po treningu. Mamy nadzieję, że ten artykuł sprawi, że już nigdy nie zapomnisz o dobrym rozgrzaniu mięśni przed ćwiczeniami i uspokojeniu ich tuż po nich. Wałek do masażu wibracyjnego jest w stanie Ci pomóc. 


Z artykułu dowiesz się:

Wałek do masażu wibracyjnego
Wałek do masażu wykonywanego w domowym zaciszu

Nawet najkrótsza rozgrzewka przed treningiem jest niezwykle ważna. Dzięki niej nie tylko prawidłowo przygotujesz mięśnie do czekającego je wysiłku, ale także zapobiegniesz bolesnym kontuzjom i urazom. A jeśli o nich mowa, nie zapominaj także o prawidłowej regeneracji po wysiłku. Twoje mięśnie muszą mieć czas na to, aby skutecznie się odbudować. 

Dlaczego rozgrzewka przed treningiem jest tak ważna?

Czy zastanawiałeś się nad tym, dlaczego profesjonalni sportowcy zawsze przed zawodami lub treningiem wykonują rozgrzewkę, która składa się z odpowiednio dobranych ćwiczeń? Takie osoby zdają sobie sprawę z tego, jak ważny dla ich organizmu jest ten etap. Tylko stopniowe podniesienie tętna oraz powolna mobilizacja mięśni do wytężonej pracy sprawią, że trening będzie można uznać za udany. 

Specjaliści udowodnili, że wystarczy 10 minut ćwiczeń, aby temperatura ciała człowieka podniosła się o 2-3 stopnie, dzięki czemu znacznie zwiększa się elastyczność mięśni. Dzięki temu można liczyć na zwiększenie ich odporności na przeciążenia oraz uniknięcie kontuzji i nadwyrężenia. Co więcej dobrze przeprowadzona rozgrzewka, dzięki przesyłanym do mięśni impulsom nerwowym pobudza cały organizm do działania, co pozwala na efektywny trening. Warto również pamiętać o tym, że wzmożona praca układu oddechowo-krążeniowego pozwala na lepszy transport tlenu, dzięki czemu można uniknąć bolesnych zakwasów po treningu. A jeśli mowa o czasie potreningowym – dlaczego regeneracja jest równie ważna co rozgrzewka? Czy wałek do masażu wibracyjnego jest w stanie zastąpić wszystkie wymienione niżej sposoby na rozgrzewkę i regenerację organizmu?

Co daje regeneracja mięśni po treningu?

Jeżeli chcesz osiągnąć jak najlepsze efekty swojej ciężkiej pracy na siłowni, pamiętaj, że Twój organizm potrzebuje odpoczynku. Oznacza to, że jeżeli nie pozwolisz zregenerować się swoim mięśniom, cała praca, jaką wykonałeś na siłowni pójdzie na marne. Dlaczego?

Każdy dobry trener powie Ci, że regeneracja i odpoczynek po wysiłku na siłowni są kluczem do prawidłowo skomponowanego planu treningowego. Twoje mięśnie potrzebują bowiem czasu, aby odbudować się po wysiłku. Musisz bowiem wiedzieć, że w czasie wykonywania ćwiczeń może dojść w nich do mikrourazów, które jeśli będą się nawarstwiać, doprowadzą do kontuzji. Ta z kolei może skutecznie zaprzepaścić plany treningowe na wiele miesięcy.

Chcesz się stać profesjonalistą w tym co robisz? Pamiętaj zatem, że skutki nieprawidłowej regeneracji po treningu mogą być opłakane. Jeżeli przetrenujesz mięśnie możesz liczyć jedynie na zmniejszeni wydolności organizmu. Wykonywanie intensywnych ćwiczeń nie przyniesie założonych efektów. Ba, może nawet okazać się niemożliwe. Co więcej, właśnie z braku regeneracji mięśni najczęściej pojawiają się kontuzje. Do innych skutków przetrenowania można także zaliczyć brak apetytu, ogólne zmęczenie organizmu skutkujące pogorszeniem koncentracji i samopoczucia. Jak zatem widzisz – odpoczynek mięśniom się należy. 

Skoro już wiesz, dlaczego rozgrzewka i regeneracja mięśni jest tak ważna, przejdźmy do sedna artykułu. Poniżej przedstawiamy skuteczne sposoby, które pozwolą Ci zarówno odpowiednio przygotować ciało do wysiłku, jak i te, które sprawią, że regeneracja będzie skuteczna.

roller
Roller do masażu ręcznego

Jakie są skuteczne sposoby na dobrą rozgrzewkę przed treningiem?

Kiedy chcesz przeprowadzić skuteczną rozgrzewkę, która pobudzi Twoje mięśnie do działania, powinieneś skupić się na określonym rodzaju ćwiczeń. 

  1. Ćwiczenia, które wchodzą w skład treningu zasadniczego

Wiele osób do rozgrzania odpowiednich partii ciała wykorzystuje ćwiczenia, które wchodzą w skład ich zasadniczego treningu. Wykonują je zazwyczaj bez dodatkowego obciążenia i mniejszą ilość razy. Dzięki temu mają pewność, że wszystkie strategiczne grupy mięśni zostały prawidłowo rozgrzane. Jest to jeden ze sposobów na rozgrzewkę, ale nie jedyny. 

  1. Krótkie kardio

Zanim przejdziesz do zasadniczej rozgrzewki, poprzedź ją ćwiczeniami kardio, które pozwolą w miarę upływu czasu zwiększać intensywność rozgrzewki. Ćwiczenia z wykorzystaniem rowerka stacjonarnego, orbitreka, na których ustawiono niewielki opór lub trucht na bieżni to doskonałe ćwiczenia na rozpoczęcie rozgrzewki. Jeżeli nie masz możliwości skorzystania z tego typu przyrządów, możesz wykonać bieg w miejscu, który uzupełnisz krążeniami poszczególnych części ciała. W ten sposób przygotujesz ciało do treningu właściwego. 

  1. Rozgrzewka dynamiczna

Rozgrzewka dynamiczna to nic innego jak rozciąganie, które wykonuje się w ruchu. Jest to doskonały sposób na rozgrzanie mięśni dla początkujących. Tego typu rozgrzewkę wykorzystują także np. piłkarze przygotowujący się do treningu lub w czasie meczu na boisku. Przedstawiony sposób to ćwiczenia takie jak wykroki ze skrętem tułowia, która pozwalają dobrze rozgrzać mięśnie nóg i pośladków, a także wymachy nóg do przodu i do tyłu. W skład rozgrzewki dynamicznej wchodzą także przysiady z wyskokiem, czy przenoszenie rąk nad linię tułowia, kiedy jesteś w wykroku. 

  1. Rozgrzewka ogólnorozwojowa

Ten typ rozgrzewki jest chętnie wykorzystywany przez osoby, które szykują się do treningu siłowego. Do elementów rozgrzewki ogólnorozwojowej należą niezwykle proste ćwiczenia opierające się na krążeniach nóg, nadgarstków, głowy, ramion i bioder. Aby przyspieszyć puls i zwiększyć odrobinę temperaturę ciała, warto także wykonać kilkadziesiąt brzuszków lub jeśli jesteś na siłowni, wykonać kilka ćwiczeń aerobowych, np. na wspomnianym wcześniej rowerku lub bieżni. 

Nie wiesz, czy dobrze wykonałeś rozgrzewkę? Zastanów się zatem nad swoich oddechem. Jeśli jest odrobinę przyspieszony, to znaczy, że rozgrzewkę zakończyłeś sukcesem i możesz rozpocząć właściwy trening. 

wałek do masażu wibracyjnego
Grupa ludzi wykorzystująca wałek do masażu

Które sposoby na regenerację mięśni po wysiłku okażą się skuteczne?

Zapewne zauważyłeś, że po intensywnym treningu Twoje mięśnie sygnalizują, że potrzebują odpoczynku. Wiesz już, jak istotna jest regeneracja po treningu. Poniżej chcemy dać Ci więcej cennej wiedzy. W kolejnych akapitach znajdziesz zatem kilka skutecznych sposobów, które pozwolą Twoim mięśniom odpocząć i odbudować się po wysiłku.

  1. Zbilansowana dieta i odpowiednie nawodnienie organizmu

Odpowiednia dieta i nawodnienie organizmu są kluczowe, jeśli chcesz osiągnąć spektakularne wyniki. Jeżeli zatem zaraz po treningu odczuwasz głód, nie lekceważ go. Jest to potrzeba uzupełnienia witamin i składników odżywczych, czyli paliwa, jakiego potrzebujesz do dalszego funkcjonowania. Odpowiednia dieta po treningowa jest zatem istotna z punktu prawidłowego funkcjonowania mięśni. Pamiętaj, aby była bogata w zdrowe białka i węglowodany. Te pierwsze są bowiem budulcem Twojego ciała, a drugie dostarczają Ci odpowiedniej ilości energii. Jeżeli zatem nie zjesz odpowiedniej porcji białek, nie będziesz miał budulca, który pozwoli na regenerację mięśni. 

Kolejnym aspektem, o którym absolutnie nie możesz zapominać jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Woda odgrywa ogromną rolę w prawidłowej regeneracji. Pamiętaj, że około 75% mięśni człowieka składa się z wody. Co więcej, woda jest potrzebna do prawidłowej syntezy białek w organizmie. Jeżeli zatem nie będziesz pił odpowiedniej ilości wody, możesz być pewien, że odbudowa mięśni znacznie się wydłuży. 

Picie określonej ilości wody to ukłon w stronę prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że pojawiające się zmęczenie to efekt odwodnienia organizmu. Jeżeli nie wypijesz co najmniej 2 litrów wody dziennie możesz być pewien, że znacznie obniży się objętość krwi, co oznacza bardziej wytężoną pracę serca. Będzie ono musiało pompować więcej natlenionej krwi do organów, które potrzebują tlenu i składników odżywczych. Pamiętaj, że zmęczenie nie tylko utrudnia regenerację organizmu po treningu, ale także powoduje ospałość, a tym samym obniża motywację do dalszych ćwiczeń. 

  1. Dobry sen to klucz do sukcesu

Od dawna mówi się, że dobry sen ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Nie inaczej jest w kwestii regeneracji mięśni po wysiłku. Podczas snu wiele funkcji organizmu ludzkiego „wyłącza się”, dzięki czemu ma on czas na to, aby naprawić mikro urazy w mięśniach. Dlatego – im lepiej śpisz, tym szybciej regenerują się Twoje mięśnie.

Chcąc zadbać o zdrowy i jakościowy sen, pamiętaj, aby trwał on optymalnie 7 do 8 godzin. Jeżeli myślisz, że wystarczy Ci jedynie 4 do 5 godzin snu, pamiętaj, że organizm nie jest w stanie odpowiednio się zregenerować i wypocząć, przez co cierpi. Jeżeli zatem zależy Ci na szybkim powrocie do treningów i uniknięciu kontuzji, nie pozostaje nic innego, jak spać odpowiednią ilość godzin. 

  1. Zimno sposobem na bolące mięśnie

Praca na siłowni, a także treningi przygotowujące do ważnych wydarzeń sportowych bardzo często okupione są bólem. Dyskomfort związany z pojawiającym się mikro urazami z pewnością będzie Ci towarzyszył. Nie piszemy tego jednak, aby zniechęcić Cię do ćwiczeń, ale uświadomić, że kolejny sposób na regenerację mięśni może pomóc w ich szybkiej odbudowie. 

Jednym ze sposobów, który chętnie wykorzystują sportowcy są zimne kąpiele lub wizyty w kriokomorach. Dzięki nim informacja o bólu mięśni wolniej dociera do mózgu. Co więcej, zimno jest idealnym sposobem na regenerację mięśni. Warto zatem rozważyć ten sposób, jako ten, który pozwoli nie tylko na szybką ulgę w bólu, ale również pomoc w odpoczynku mięśni. 

  1. Stretching, czyli umiejętne rozciąganie mięśni

Wprowadzając do swojego treningu regularne rozciąganie mięśni możesz mieć pewność, że znacznie poprawisz ich elastyczność. Dzięki temu nie tylko poprawisz postawę, ale także będziesz w stanie uniknąć bolesnych urazów. Co więcej, rozciąganie znacznie ogranicza stres i eliminuje ból. 

Stretching jest idealnym sposobem na znaczne zmniejszenie napięć i bólu, które pojawiają się w mięśniach tuż po treningu. Właśnie takie ćwiczenia, a także joga to według ekspertów najlepsze aktywności, jakie mogą wspomóc regenerację mięśni i jednocześnie zapobiec rozmaitym urazom. 

Warto mieć na uwadze, że stretching jest doskonałą aktywnością w dni, kiedy nie masz treningów. Regularnie ćwicząc w ten sposób zauważysz po pewnym czasie, że zakwasy nie pojawiają się tak często, jak przed wprowadzeniem tej aktywności. 

 

wałek do masażu wibracyjnego
Trening z użyciem wałka

Dlaczego wałek do masażu wibracyjnego i rolowanie mogą być skuteczne zarówno w czasie rozgrzewki, jak i po treningu?

Zastanawiasz się pewnie, dlaczego w tytule napisaliśmy, że przedstawimy Ci 5 skutecznych sposobów na rozgrzewkę i regenerację mięśni po treningu i omówiliśmy jedynie po cztery sposoby. Zrobiliśmy to celowo, ponieważ teraz chcielibyśmy skupić się na piątym sposobie, który możesz wykorzystać zarówno podczas rozgrzewki, jak i po treningu, jeśli chcesz odpowiednio zadbać o swoje mięśnie. Rolowanie, bo o tym będzie mowa, to coraz chętniej wykorzystywany i skuteczny sposób, który pozwala zadbać o Twoje ciało. 

Dlaczego rolowanie przed treningiem może skutecznie wspomóc rozgrzewkę?

Rolowanie jest formą automasażu, który wykonywany jest najczęściej przy użyciu wałka. Do dyspozycji użytkowników są ręczne wałki wykonane z neoprenowej pianki. Można także wykorzystać bardziej zaawansowane urządzenia. Należą do nich wałki wibracyjne, takie jak Vyper 2.0. Doskonale sprawdzają się zarówno u osób początkujących, jak i profesjonalnych sportowców. 

Wykorzystanie wałka do masażu tuż przed właściwym treningiem sprawia, że mięśnie i całe ciało staje się niezwykle elastyczne. Dzięki temu podniesienie rąk wysoko nad głowę lub wykonanie określonego ćwiczenia nie będzie już problemem. Co więcej, podczas takiej aktywności z pewnością nie nabawisz się kontuzji. 

Używając wałka wibracyjnego Vyper 2.0 możesz mieć pewność, że uzyskasz takie same albo nawet lepsze efekty, jak w czasie tradycyjnego rozciągania. 

Dzięki szerzącej się popularności rolowania, a tym samym wiedzy na ten temat, wiele osób twierdzi, że ta forma rozgrzewki ma przewagę nad rozciąganiem. Automasaż, w którym wykorzystuje się wałek do masażu wibracyjnego nie wpływa negatywnie na możliwości fizyczne organizmu w czasie właściwego treningu. Badania pokazały, że tak dzieje się w czasie intensywnego rozciągania. 

Regeneracja mięśni a rolowanie – co warto wiedzieć na ten temat?

Wałek wibracyjny może wspomóc Cię także po skończonym treningu właściwym. Dzięki niemu możesz bez problemu rozluźnić spięte i zmęczone mięśnie. Takie działanie ma ogromny wpływ na dalszą regenerację. Po treningu warto rolować się z małą siłą nacisku. Tylko wtedy poczujesz przyjemne rozluźnienie, a nie ponownie pobudzisz mięśnie do pracy. 

Wałek wibracyjny Vyper 2.0 lub piłka do masażu wibracyjnego Hypersphere doskonale sprawdza się jako środek przeciwbólowy na zmęczone mięśnie. Wystarczy wyszukać miejsce, w którym odczuwasz dyskomfort. Następnie umieść narzędzie między bolącym mięśniem a podłogą lub ścianą i rozpocznij powolny masaż. Pamiętaj o tym, aby zawsze masować cały mięsień, w różnych kierunkach. Tylko wtedy osiągniesz najlepsze efekty po treningowej regeneracji.

Jak widać – istnieje wiele sposobów, które pomogą Ci odpowiednio się rozgrzać, a następnie zregenerować po ciężkim treningu. Pamiętaj, aby każde ćwiczenie wykonywać na miarę swoich możliwości. Najlepiej jeśli podczas treningu towarzyszyć Ci będzie doświadczony trener. Wskaże on odpowiednią drogę i podpowie, jak zadbać o mięśnie zarówno przed jak i po sesji treningowej.

roller wibracyjny
Biało czarny wałek do masażu wibracyjnego
Przeczytaj także:

Wałek do masażu wibracyjnego – dlaczego to doskonały wybór? Co warto wiedzieć o rolowaniu?

Pistolet do masażu — wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Masaż wibracyjny jednym z elementów regeneracji

Pistolet Hypervolt Twoim prywatnym fizjoterapeutą

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dziesięć + 19 =

Koszyk
Przewiń do góry

Kontynuując korzystanie z witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Czytaj więcej!

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close