Osoby, które chcą zachować odpowiednią kondycję, a jednocześnie prawidłowo zadbać o swoje ciało, nie powinny zapominać o specjalistycznych przyrządach do masażu, które pozwolą im odpowiednio zadbać o mięśnie. Jedną z form ćwiczeń jest rolowanie. Co warto o nim wiedzieć? Jaki ma wpływ na ciało człowieka? Dlaczego wałek do masażu wibracyjnego będzie doskonałym wyborem?


Z artykułu dowiesz się:

roller wibracyjny
Biało czarny wałek do masażu wibracyjnego

Nie da się ukryć, że coraz więcej ludzi jest świadomych swojego ciała. Nawet osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z jakimkolwiek treningiem, doskonale wiedzą, jak ćwiczyć, aby nie doszło do żadnej kontuzji. Jednym z elementów treningu, który temu zapobiega jest rolowanie ciała z użyciem wałka do masażu wibracyjnego. 

Jeszcze do niedawna roller wykorzystywany był jedynie przez profesjonalistów i fizjoterapeutów. Obecnie, jednak kiedy świadomość zdrowego ciała wzrosła, a każdy zgłębia ten temat, przez co wiele osób ma swój osobisty wałek do masażu. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak go używać i jak prawidłowo rolować ciało, przez co rodzi się zagrożenie pojawienia się kontuzji. Co zatem warto wiedzieć na ten temat?

Rolowanie – co to takiego?

Rolowanie to nic innego jak masaż mięśni z użyciem specjalnego wałka. Może to być przyrząd bez lub z wibracją. Tego typu zabieg to jedna z najlepszych metod na rozluźnienie całego ciała i pozbycie się napięcia mięśniowego. Niestety wiele osób, szczególnie sportowców bardzo często o tym zapomina. Jak się jednak okazuje masaż z użyciem rollera niesie wiele korzyści, szczególnie jeśli wykonywany jest codziennie lub 2-3 razy w tygodniu po kilka minut. Takie rozwiązanie znacznie poprawia mobilność, a także zapewnia mięśniom prawidłowy wzrost. Co więcej, doskonale je regeneruje, znacznie poprawiając ich ukrwienie. Co więcej tego rodzaju masaż i rozciąganie mięśni w ten sposób sprawa, że znikają dolegliwości bólowe, które pojawiają się wtedy, kiedy mięśnie są napięte. Rolowanie jest bardzo często wykorzystywane także w fizjoterapii. 

Wałek do masażu wibracyjnego – jakie korzyści przynosi rolowanie?

Kiedy dochodzi do przeciążenia mięśni, u człowieka pojawiają się rozmaite dolegliwości bólowe. Taka sytuacja pojawia się w czasie nadmiernego wysiłku, a także ciągłego siedzenia, np. podczas pracy biurowej lub ciągłego stania. Jeżeli nie będziemy rozciągać systematycznie mięśni, może dojść do ich przeciążenia, a w konsekwencji bólu. Jeżeli doszło u Ciebie do takiej sytuacji, nie wspomagaj się środkami farmakologicznymi, które mogą szkodzić Twojemu organizmowi, a rozciągaj mięśnie z pomocą wałka do masażu wibracyjnego. Jednym z chętnie wybieranych produktów jest Hypershere. Codzienne rolowanie tym urządzeniem pozwoli Ci wrócić do dawnej sprawności. Dzięki niemu znacznie poprawisz samopoczucie, odczujesz komfort i będziesz w stanie powrócić do normalnego funkcjonowania. 

Masaż wykonany przy użyciu wałka do masażu wibracyjnego pozwala pozbyć się powstałych na mięśniach zgrubień, dzięki czemu dopływa do nich więcej tlenu, a także poprawia się produkcja kolagenu, który ma ogromne znaczenie dla kondycji skóry, a także zdrowia stawów i kości. Wspomniane białko sprawia, że mięśnie są bardziej elastyczne, co znacznie zmniejsza ból, a często powoduje, że ten całkowicie znika. 

Jeżeli zdecydujesz się na wałek do masażu wibracyjnego, który ma Ci pomóc w rehabilitacji, możesz liczyć na to, że znacznie przyspieszysz leczenie i przygotujesz je do ponownego wysiłku. Wałek doskonale sprawdza się w walce z przeciążeniami kręgosłupa, karku, ud, a także łydek. 

Do najważniejszych korzyści, jakie można osiągnąć stosując wałek do masażu wibracyjnego należą:

  • zredukowanie lub całkowite usunięcie dolegliwości bólowych, które mogą pojawić się w obrębie stawów i mięśni;
  • prawidłowe dotlenienie tkanek;
  • szybsza regeneracja stawów i mięśni;
  • poprawa jędrności skóry;
  • poprawa ruchomości stawów.

Ważne jest to, że poprawę można odczuć już po pierwszym treningu. Uciskając wałkiem bolące mięśnie przez kilkadziesiąt sekund sprawia, że pozbywasz się uciążliwego napięcia. 

wałek do masażu wibracyjnego
Grupa ludzi wykorzystująca wałek do masażu

Wałek do masażu wibracyjnego czy inny – jaki przyrząd wybrać?

Decydując się na zakup rollera możesz na początku mieć mętlik w głowie. Okazuje się bowiem, że na rynku istnieje wiele produktów, które mogą pomóc Ci w usunięciu napięcia z mięśni. Jednym z nich jest z pewnością wałek do masażu wibracyjnego. Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni przyrząd? Trzeba wziąć pod uwagę jego twardość, kształt oraz wymiary. 

Jaki kształt mogą mieć wałki do masażu?

Wybierając wałek do masażu wibracyjnego trzeba zwrócić uwagę na to, że do wyboru użytkownika producenci mają dwa rodzaje wałków:

  • z wypustkami – jak sama nazwa wskazuje przyrząd posiada wypustki, które umożliwiają dogłębne masowanie zarówno najboleśniejszych miejsc, jak i tych trudnodostępnych. Tego rodzaju produkt pomaga w usuwaniu cellulitu. Doskonale sprawdza się kiedy Twoje mięśnie s bardzo napięte. Idealnie nadaje się do masowania okolicy pleców i szyi. Musisz jednak wiedzieć, że wykorzystanie tego masażera może powodować tymczasowy ból, który minie, kiedy w czasie masaż rozluźnisz spięte mięśnie;
  • gładkie – doskonale sprawdzają się podczas masowania kończyn dolnych i górnych. Idealnie nadają się dla osób początkujących, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z rolowaniem. Idealnie sprawdzą się przy niewielkich dolegliwościach.

Rozmiar wałków ma znaczenie – jakie rodzaje przyrządów można nabyć?

Na rynku można spotkać następujące wielkości wałków do masażu:

  • krótkie – które idealnie sprawdzają się podczas masażu niewielkich części ciała takich jak ręce lub nogi;
  • długie – sa to uniwersalne przyrządy do masażu, które sprawdzą się podczas rolowania całego ciała.

Twardość wałka do masażu – jakie warianty są dostępne na rynku?

Kiedy wybierasz wałek do masażu, pamiętaj, że jego twardość ma ogromne znaczenie. Wiedzą o tym producenci, którzy oferują swoim Klientom następujące produkty:

  • wałki miękkie – przeznaczone do masowania mięśni o dużym napięciu; Wykonano je z miękkiej pianki, która doskonale dopasowuje się do masowanej części ciała;
  • wałki i średniej twardości – są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które ćwiczą regularnie. dzięki nim z powodzeniem można dotlenić tkanki i wspomóc tym samym szybką regenerację mięśni. 
  • wałki twarde – idealne dla osób, które odczuwają niewielkie napięcie, jak również dla profesjonalistów, w tym kulturystów, którzy nie narzekają na małą masę mięśniową. 

Wałek do masażu wibracyjnego – jak bezpiecznie wykonać rollowanie?

Jeżeli zdecydowałeś się na wzięcie spraw w swoje ręce i chcesz podczas samodzielnego masażu pozbyć się bólu i zadbać o swoje ciało, z pewnością powinieneś nabyć wałek do masażu wibracyjnego, który ułatwi cały proces. Abyś jednak był zadowolonym z jego użytkowania musisz zmniejszyć ryzyko pojawienia się jakichkolwiek błędów, które mogą spowodować, że pojawi się jeszcze więcej problemów. Jak zatem bezpiecznie się rolować?

Rolowanie – masuj zawsze cały mięsień

Kiedy rozpoczynasz masaż, musisz pamiętać o tym, że zawsze należy masować cały mięsień. Jeżeli będziesz masował go tylko w jednym miejscu i kierunku nic nie osiągniesz. Mięsień musi być pobudzony z każdej strony. Abyś miał pewność, że dobrze wykonujesz ćwiczenie, wyobraź sobie, że Twój mięsień jest czystą kartką, a wałek ołówkiem, który ma ją zapełnić. Twoim zadaniem jest takie zamalowanie karki, aby nie pozostała na niej żadna biała plama. Nie da się tego zrobić kreśląc ołówkiem w jednym miejscu i w jednym kierunku, prawda? Podobnie jest z rolowaniem mięśni. Jeśli chcesz osiągnąć maksymalne rozluźnienie i pozbyć się bólu, mięsień musisz wymasować dokładnie w każdym kierunku. Masując zmieniaj kierunek przez zmianę położenia i ustawienia kończyny, którą poddajesz ćwiczeniu. 

Nacisk ma znaczenie – dobierz go odpowiednio

Musisz wiedzieć, że rolowanie należy do metod masażu, które mogą być na początku bolesne. Wszystko przez napięte mięśnie. Jeżeli u Ciebie są one mocno napięte nacisk możesz dowolnie zmniejszać lub zwiększać. Pamiętaj, że za nacisk odpowiada Twój ciężar ciała. Jeżeli np. w czasie masażu łydki czujesz, że możesz zwiększyć nacisk, wystarczy, że na masowaną nogę położysz drugą, która spoczywa obok. Kiedy mięśnie nie są napięte zbyt mocno, bo np. w danym dniu trenowałeś inne partie ciała, nie musisz traktować ich dużym naciskiem. Tak naprawdę, aby masaż był skuteczny i nie powodował większych szkód w Twoim organizmie, musisz wsłuchać się w swoje ciało. 

Jeżeli podczas masażu nie odczuwasz dyskomfortu, zwiększ nacisk, dołóż dodatkowe obciążenie albo wymień wałek na twardszy. Kiedy jednak już na początku czujesz ból, nie dokładaj dodatkowego obciążenia, ale także nie zmieniaj pozycji, tylko masuj się w tym miejscu do momentu, aż poczujesz ulgę i odprężenie. 

Zastosuj odpowiednie tempo masażu

Istotnym elementem prawidłowego rolowania jest tempo, z jakim wykonujesz masaż. Powinno być ono uzależnione od tego, co chcesz osiągnąć. 

Jeżeli używasz wałka do masażu wibracyjnego tuż przed treningiem, musisz rolować się dynamicznie. Najlepszym rozwiązaniem może okazać się tutaj masażer z wypustkami. Dzięki temu pobudzisz mięśnie i dobrze przygotujesz je do wysiłku. 

Kiedy używasz wałka tuż po treningu, kiedy Twoje mięśnie potrzebują regeneracji, a Ty chcesz zmniejszyć dolegliwości bólowe i rozluźnić tkanki, zastosuj powolny masaż, który przyniesie ulgę przeciążonym w czasie treningu mięśniom. 

Rolowanie – masuj tylko określone części ciała

Wiele osób, które posiadają wałek do masażu wibracyjnego bardzo często masuje wszystkie części ciała. Pamiętaj jednak, że rolowanie wszystkie, co popadnie nie jest dobre. Okazuje się, że nie każda część ciała nadaje się do tego rodzaju masażu. Decydując się na rolowanie, skup się przede wszystkim na mięśniach i tkankach. Unikaj tych obszarów, w których występują kości, takich jak kolana, łokcie, kostki, czy żebra. Masując te części ciała narażasz się na niepotrzebny ból, a co więcej – narażasz je na uszkodzenie, którego z pewnością nie chcesz. 

Jeżeli cierpisz na zmęczeniowy ból piszczeli pamiętaj, aby rolować mięsień piszczelowy, a nie kość piszczelową. Podrażnienie tej kości w czasie masażu może doprowadzić do zapalenia okostnej piszczeli, przez co, zamiast przyspieszyć regenerację, znacznie ją opóźnisz. Jak zatem widać, musisz zwrócić szczególna uwagę na części ciała, które masujesz. Tylko przestrzeganie zasad sprawi, że masaż będzie nie tylko skuteczny, ale przede wszystkim bezpieczny. 

Wałek do masażu wibracyjnego
Wałek do masażu wykonywanego w domowym zaciszu

Wałek do masażu wibracyjnego – czy istnieje ryzyko związane z użyciem przyrządu?

Wałki do masażu, bez względu na to, czy wyposażono je w wibrację, czy nie, można spotkać praktycznie na każdej siłowni lub sali do fitnessu. Nic zatem dziwnego, że ten przyrząd do masażu stał się ulubieńcem zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, którzy uprawiają sport. 

Co więcej, wałek do masażu, choć wygląda niepozornie, może zdziałać cuda. Dlatego też chętnie wykorzystywany jest także w rehabilitacji i medycynie. Rolowanie i wiele korzyści, które wynika z tej formy masażu sprawiło, że zyskała ona wielu zwolenników. Czy jednak rolowanie jest wskazane dla wszystkich? Czy można zrobić sobie krzywdę masując w ten sposób mięśnie? 

Rolowanie mięśni – czy ta forma masażu jest bezpieczna dla każdego?

Korzyści z rolowania mięśni jest tyle, że można je wymieniać bez końca. Dlatego wiele osób zastanawia się, czy skoro ta forma masażu ma tyle korzyści to czy jest w 100% bezpieczna. Okazuje się, że sam wałek do masażu wibracyjnego typu Hypersphere zanim został wprowadzony na rynek został dokładnie przebadany. Z całą pewnością można stwierdzić, że jako narzędzie jest w pełni bezpieczny. Kwestią sporną jest jednak to, jak będzie używany. Jeżeli automasaż zostanie wykonany poprawnie, możesz liczyć na wiele korzyści, które będą z niego wynikać. Jeśli jednak nie będziesz przestrzegał podstawowych zasad rolowania, możesz swojemu ciału wyrządzić krzywdę. Zanim zatem przystąpisz do pierwszego w życiu masażu z użyciem rollera, zapoznaj się z odpowiednimi regułami. 

Wałek do masażu wibracyjnego – kiedy mięśnie można rolować, a kiedy trzeba odpuścić?

Wałek do masażu wibracyjnego sprawdzi się w rękach osób, które regularnie ćwiczą. Mogą go stosować zarówno przed jak i po treningu. Jeżeli należysz do tej grupy osób i chcesz skorzystać z rollera przed treningiem, możesz mieć pewność, że doskonale przygotujesz swoje ciało do intensywnego wysiłku. Taki masaż może być z powodzeniem jedną z form rozgrzewki.

Rolowanie po treningu ma za zadanie przyspieszyć czas regeneracji mięśni i tkanek po wysiłku, a tym samym uniknąć pojawienia się bólu. Dzięki odpowiedniemu masażowi jesteś w stanie rozluźnić napięte mięśnie, dobrze odżywić powięź i jednocześnie rozbić bolesne punkty spustowe, które mogą pojawić się przez złą postawę ciała oraz siedzący i stojący tryb życia. Jest to zatem doskonałe rozwiązanie dla osób, które wiele godzin siedzą przed monitorami lub stoją w pracy, a tym samym uskarżają się na ból mięśni. 

Rolowanie, choć daje ulgę, nie zawsze jest dobre dla naszego ciała. Mowa tutaj o sytuacjach, kiedy użytkownicy cierpią z powodu stłuczeń, siniaków, krwiaków, czy innych świeżych urazów. Borykając się z takimi problemami lepiej odstawić rolowanie na czas, kiedy wszelkie urazy się zagoją.

Nie wiesz, czy powinieneś się rolować, czy jednak odpuścić sobie tę formę masażu? Skontaktuj się ze specjalistami – lekarzami lub fizjoterapeutami. Sprawdzą Twój stan zdrowia i podpowiedzą, jak zadbać o ciało i bolące mięśnie. 

wałek do masażu wibracyjnego
Trening z użyciem wałka
Przeczytaj także:

Roller a stan błogosławiony – Dlaczego automasaż może być pomocny w ciąży?

Masażery – które produkty mogą przydać się podczas regeneracji ciała po wysiłku fizycznym?

Roller i jego zbawienny wpływ na ciało. Jak zapewnić sobie relaks po ciężkiej pracy?

Roller wibracyjny Vyper — co warto o nim wiedzieć?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − osiem =

Koszyk
Przewiń do góry

Kontynuując korzystanie z witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Czytaj więcej!

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close