Masaż wibracyjny i regeneracja organizmu odgrywa ogromną rolę nie tylko w sporcie. To właśnie od niej zależy, zwiększenie zdolności wysiłkowej. Choć o masażu wibracyjnym i regeneracji dużo mówi się w kontekście treningów sportowych, każdy, kto chce zadbać o swoje zdrowie powinien pomyśleć o dobroczynnym wpływie wspomnianej terapii. Jaki wpływ może mieć masaż wibracyjny na ciało człowieka? Dlaczego warto zastanowić się nad jego regularnym stosowaniem? Jakich narzędzi użyć?


Z artykułu dowiesz się:

piłka do masażu
Piłki wibracyjna na ból pleców

Wielu specjalistów twierdzi, że masaż wibracyjny jest jedną z najbardziej efektywnych form łagodzenia bólu i eliminacji dyskomfortu. zarówno zawodnicy, jak i inni pacjenci mogą poczuć jego dobroczynny wpływ. Nic zatem dziwnego, że coraz większe grono użytkowników chętne wykorzystuje go do regeneracji organizmu. Czym jest i jakie przyrządy do masażu wibracyjnego warto wykorzystać? 

Czym jest masaż wibracyjny?

Masaż wibracyjny przez wielu uznawany jest jako jeden z elementów masażu klasycznego. Specjaliści nazywają go techniką wibracyjną. Biorąc pod uwagę metodę aplikowania masażu wibracyjnego, wyróżnia się: 

 • masaż wibracyjny ręczny, który wykonywany jest przez masażystę tzw. trzęsącą ręką. Tego typu rozwiązanie powoduje pojawienie się wibracji pod tkanką podskórną. Omawiana terapia pozwala zmniejszyć wszelkiego rodzaju obrzęki. Inną techniką, którą chętnie wykorzystują masażyści, a która także należy do masażu wibracyjnego jest oklepywanie, które stosowane jest w drenażu. Tego typu masaż wibracyjny wykorzystywany jest np. w celu poprawy wentylacji płuc.
 • masaż wibracyjny z użyciem specjalnych przyrządów, zwany mechanicznym — wykonując wspomniany masaż fizjoterapeuta lub sam pacjent wykonuje masaż miejscowy z użyciem przyrządów do masażu wibracyjnego, których zadaniem jest zwalczenie bólu mięśniowo-szkieletowego. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się masażer wyposażony w głowicę masującą, która emituje drgania o rozmaitym natężeniu. 

Masaż wibracyjny z użyciem przyrządów — dlaczego warto skorzystać z tej formy regeneracji organizmu?

Przyglądając się ofercie rynkowej nie sposób nie zauważyć, że w ostatnim czasie pojawiło się sporo urządzeń do masażu wibracyjnego. Zyskały one niemałą popularność i są chętnie wykorzystywane nie tylko w fizjoterapii, czy sporcie, ale również w odnowie biologicznej. 

Choć najstarszym tego typu urządzeniem jest Aquavibron, obecnie można także nabyć urządzenia, które pozwalają wykonać punktowy masaż wibracyjny. Jednym z nich jest masażer Hypervolt

Masaż wibracyjny z użyciem przyrządów powinien trwać między 5 a 20 minut. Tego typu rozwiązanie pozwala znacznie obniżyć pobudliwość receptorów odczuwania bólu. Wspomniany zabieg sprawia, że w układzie nerwowym dochodzi do wielu pozytywnych zmian. U pacjenta znacznie poprawia się także krążenie obwodowe, które ma ogromny wpływ na usuwanie pojawiających się w tkankach obrzęków, jak również do znacznego obniżenia napięcia emocjonalnego, co pozwala na relaks oraz złagodzenie stanów stresowych. 

masażer wibracyjny
Wibracyjny masażer ręczny Hypervolt

Masaż wibracyjny — jakie parametry wibracji dobrać, aby były skuteczne i bezpieczne?

Jeżeli zdecydujesz się na masaż wibracyjny, pamiętaj o tym, aby dobrać odpowiednie parametry wibracji. Powinny być one nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne dla Twojego organizmu. 

W urządzeniach wykorzystywanych do masażu wibracyjnego producenci wykorzystują wibrację oscylacyjno-cykloidalną, której częstotliwość wynosi od 10,10 Hz do 52,20 Hz. Przyspieszenie takich urządzeń waha się między 0,01 m/s2 a 13,50 m/s2. Tak skonstruowane parametry sprawiają, że:

 • znacznie poprawia się elastyczność naczyń krwionośnych, 
 • poprawia się krążenia krwi, 
 • zmniejsza się ból mięśniowo-szkieletowy,
 • zwiększa się elastyczność powięzi,
 • poprawia się perystaltyka jelit,
 • poprawiają się wszystkie procesy metaboliczne. 

Jaki wpływ na pacjentów może mieć masaż wibracyjny?

Wiele badań, jakie zostały przeprowadzone przez specjalistów potwierdzają, że masaż wibracyjny znacznie poprawia czucie głębokie i siłę mięśni. Dzięki temu pacjent, który podda się regularnym masażom może liczyć na poprawę postawy ciała, a także lepsze utrzymywanie równowagi i poprawę orientacji przestrzennej. Masaż wibracyjny jest chętnie wykorzystywany przez sportowców, ponieważ zapobiega bolesności mięśni, która może pojawić się po ciężkim treningu. Jak zatem widać — masaż wibracyjny może okazać się idealnym rozwiązaniem zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów. 

Masażer Hypervolt
Masażer Hypervolt z głowicą widełkową

Masaż wibracyjny — jakie urządzenia będą idealne do przeprowadzenia terapii?

Decydując się na masaż wibracyjny, musisz wybrać odpowiednie przyrządy. Choć na rynku istnieje wiele urządzeń, poniżej przedstawiamy te, na które konieczne powinieneś zwrócić uwagę.

Hypervolt — urządzenie, które powinno znaleźć się w każdym domu

Masażer Hypervolt jest urządzeniem, które opiera się o masaż wibracyjny. Dzięki terapii z użyciem tego urządzenia można liczyć na taką samą efektywność, jak podczas zabiegów wykonywanych przez fizjoterapeutę. Jeżeli zastanawiasz się, czy ten przyrząd będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, wiedz, że jest to urządzenie, które chętnie wykorzystuje wielu cenionych na świecie sportowców. Nie oznacza to jednak, że masażer przeznaczony jest jedynie dla sportowców. Korzysta z niego wiele osób, dla których zdrowa aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie. Nie bez znaczenia jest również dla tych, którzy po prostu chcą zadbać o swoje zdrowie. Masaż wibracyjny z użyciem Hypervolt nie pozwala, aby doszło do kontuzji. To narzędzie do masażu doskonale sprawdza się również podczas terapii leczenia urazów i bólu, jeśli te już się pojawią. 

Warto również mieć na uwadze, że masażer Hypervolt jest chętnie wybierany przez fizjoterapeutów, którzy z jego pomocą osiągają doskonałe efekty — podobne, a nawet lepsze niż w czasie masażu manualnego. Wspomniany masażer wibracyjny jest bowiem w stanie dotrzeć do tych mięśni, do których masażysta nie jest w stanie dotrzeć swoimi dłońmi. 

Hypervolt posiada trzy stopnie intensywności wibracji. Maksymalna częstotliwość wibracji masażera wynosi 3200 uderzeń/minutę. Przyglądając się wspomnianym parametrom można śmiało stwierdzić, że Hypervolt to przyrząd, który jest w stanie spełnić oczekiwania każdego użytkownika. Zarówno osoby początkujące, które dopiero rozpoczynają przygodę z masażem wibracyjnym, jak i profesjonalni sportowcy docienią jego zalety.

piłka do masażu wibracyjnego
Piłka do masażu wibracyjnego

Jaki wpływ na organizm człowieka ma masażer Hypervolt?

Jeżeli nadal wahasz się, czy masażer Hypervolt będzie dla Ciebie dobrym rozwiązaniem, zapoznaj się z korzyściami, jakie daje:

 • stopy — jeżeli oprzesz się jedynie na mocy wibracji masażera, możesz liczyć na zmniejszenie napięcia oraz ograniczenie pojawiającego się w tym miejscu bólu;
 • łydki — dzięki specjalnej końcówce, w jaką wyposażono masażer Hypervolt, z powodzeniem możesz ominąć ścięgno Achillesa, docierając jednocześnie do mięśni, które bolą. Dzięki masażowi wibracyjnemu możesz liczyć na zmniejszenie lub całkowite ustąpienie bólu i sztywności;
 • uda — masując mięsień dwugłowy uda, warto wykorzystać okrągłą głowicę masażera Hypervolt, która umożliwi dotarcie do najwrażliwszych punktów, jakie znajdują się na wspomnianym mięśniu.  Masując udo należy także przyjrzeć się mięśniom czworogłowym, które także są budulcem tej części ciała. Masując mięśnie czworogłowe ud masażerem Hypervolt możesz liczyć na zwiększenie krążenia w okolicy wspomnianych mięśni. 
 • odcinek biodrowo-piszczelowy — wykorzystując punktową głowicę Hypervolt możesz liczyć na rozluźnienie punktów spustowych, które położone są właśnie w tym paśmie.
 • biodra — masaż z użyciem Hypervolt pozwoli dotrzeć do wrażliwych mięśni bioder, bez zbędnego ucisku. Precyzyjne ruchy sprawią, że już po krótkim zabiegu poczujesz dogłębne działanie masażera
 • klatka piersiowa — długie siedzenie w jednej pozycji sprawia, że barki są zaokrąglone, co powoduje spięcie mięśni znajdujących się w klatce piersiowej. Dzięki masażowi z użyciem Hypervolt jesteś w stanie rozluźnić mięśnie;
 • pośladki — masaż pośladków jest rozwiązaniem dla osób, które długo siedzą w jednej pozycji. Dzięki masażowi pneumatycznemu jesteś w stanie na nowo aktywować mięśnie pośladków i przywrócić im prawidłową jakość ruchu;
 • plecy — musisz wiedzieć, że mięśnie znajdujące się w górnych partiach ciała, znacznie trudniej rozluźnić. Dlatego też warto użyć odpowiedniego masażera, który będzie w stanie dotrzeć do najmniejszych mięśni, do jakich nie jest w stanie dotrzeć ludzka ręka;
 • barki — łagodna i punktowa praca nad nimi może przynieść ukojenie. Wystarczy, że wykorzystasz masażer Hypervolt i dołączoną do niego płaską lub okrągłą głowicę. 

Piłka wibracyjna Hypersphere od Hyperice to kolejny masażer wibracyjny godny uwagi

Wibrująca piłka do masażu Hypersphere to kolejne urządzenie godne rozważenia. Jeśli zależy Ci na tym, aby masaż wibracyjny był zarówno skuteczny, jak i przyjemny będzie doskonałym wyborem. Piłka rozluźnia spięte mięśnie, dzięki czemu przynosi ulgę. Jest zatem doskonałym rozwiązaniem, jeśli chodzi o regenerację po intensywnym treningu lub ciężkim dniu. 

Dzięki połączeniu masażu uciskowego  wibracji daje niesamowite efekty

Dzięki wibracjom, które są znakiem rozpoznawczym piłki wibracyjnej Hyperpshere, w czasie masażu mięśnie ulegają szybszemu rozluźnieniu. Działanie to sprzyja szybszemu przepływowi krwi. Producent urządzenia wyposażył je w możliwość regulacji prędkości wibracji. Użytkownik ma do dyspozycjo trzy poziomy. Konstrukcja piłki pozwala masować każdą część ciała. Jeżeli jesteś osobą początkującą, rozpocznij masaż od najniższych wibracji, aby dopasować siłę wibracji do swojego ciała. Niski poziom wibracji jest idealny w początkowej fazie masażu, kiedy ćwiczysz węzły i pozbywasz się punktów spustowych. Piłka masując mięśnie pozwala Ci pozbyć się zarówno bólu, jak i powstałych skurczów mięśni. 

Przyspieszona regeneracja to znak rozpoznawczy piłki

Jeżeli w czasie masażu połączysz ze sobą siłę nacisku i wibracje wydobywające się z piłki, możesz liczyć na przyspieszenie regeneracji po treningu. Przekłada się to na poprawę ogólnej sprawności, a także zakresu ruchu poszczególnych części ciała. Musisz pamiętać o tym, że masaż wibracyjny z użyciem tego narzędzia umożliwi Ci rozluźnienie wszystkich grup mięśniowych. Jest to szczególnie ważne, jeśli chciałbyś rozluźnić trudnodostępne mięśnie, których nie da się rozluźnić w czasie tradycyjnego, klasycznego masażu.

Istotne jest również to, że dzięki wspomnianym trzem poziomom wibracji możesz ją wykorzystać nie tylko do po treningowej regeneracji.  Sprawdzi się doskonale jako element rozgrzewki przed treningiem. 

zestaw do akupresury
Czarno — zielona mata do akupresury Rea

Roller wibracyjny Vyper 2.0 – z nim również zregenerujesz mięśnie

Szukając narzędzi, które wspomogą masaż wibracyjny i regenerację organizmu po ciężkim treningu, nie można zapomnieć o rollerze wibracyjnym Vyper 2.0. Wspomniany masażer od pierwszych chwil istnienia na rynku zrewolucjonizował świat sportu. Masażer posiada aż dwie powierzchnie rollowania — prążkowaną i gładką, co pozwala użytkownikowi dostosować go do swoich potrzeb i precyzyjnego masażu. 

Podobnie jak piłka wibracyjna Hyperpshere, również roller Vyper 2.0 wyposażono w trzy stopnie intensywności pracy, dzięki czemu można dostosować jego pracę do rodzaju masażu i poziomu odczuwania bólu użytkownika. 

Jeżeli zależy Ci nie tylko na po treningowej regeneracji mięśni, którą osiągniesz na poziomach 2 i 3 (natężenie odpowiednio 68 i 92HZ), ale również do prawidłowego przygotowania mięśni do treningu, wybierz poziom 1, którego natężenie wynosi 45Hz.

Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię do tego, że masaż wibracyjny jest doskonałym elementem wspomagającym regenerację mięśni. Bez względu na to, czy wybierzesz masażer Hypervolt, piłkę Hyperpshere, czy roller Vyper 2.0 albo inny przyrząd wibracyjny, możesz liczyć na to, że masaż wykonany takim urządzeniem da Ci odprężenie, ulgę w bólu i wiele innych korzyści, które sprawią, że organizm zacznie zupełnie inaczej, lepiej funkcjonować. 

masażer ręczny Hypersphere
Kobieta masuje udo piłką do masażu Hypersphere
Przeczytaj także:

Masażer Hypervolt — jak prawidłowo korzystać z urządzenia?

Powięź – czym jest i jak radzić sobie z jej regeneracją i pojawiającym się bólem?

Roller a stan błogosławiony – Dlaczego automasaż może być pomocny w ciąży?

Masażery – które produkty mogą przydać się podczas regeneracji ciała po wysiłku fizycznym?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × cztery =

Koszyk
Przewiń do góry

Kontynuując korzystanie z witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Czytaj więcej!

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close