Przyglądając się badaniom specjalistów, nie da się nie zauważyć, że spora ilość populacji ludzkiej skarży się na ból karku i szyi. Dane przekazane przez GUS pokazują, że prawie 4 mln Polaków cierpi z powodu bólu odcinka szyjnego kręgosłupa. Okazuje się, że tego typu dolegliwości są jednymi z częstszych, jakie dotykają coraz młodsze osoby. Przyczyn bywa wiele, jednak najczęściej wymienianym jest przede wszystkim wielogodzinna praca przy komputerze lub długie korzystanie ze smartfona. Aby zaradzić problemowi, warto skupić się na odpowiedniej profilaktyce zdrowotnej. Czasami jednak potrzebny będzie dmuchany kołnierz ortopedyczny oraz rehabilitacja, które sprawią, że ból zostanie wyeliminowany lub ograniczony do minimum.
Z artykułu dowiesz się:
Dmuchany kołnierz ortopedyczny jest pewnym rodzajem stabilizatora, który pozwala na odpowiednie ułożenie i usztywnienie górnego odcinka kręgosłupa. Budowa wspomnianego przyrządu sprawia, że jest odpowiedni dla skutecznej rehabilitacji, a także dla prawidłowego funkcjonowania pacjenta, który decydując się na terapię jest w stanie w czasie jej trwania normalnie funkcjonować. Jeżeli zatem często boli Cię szyja, zastanów się nad tym, czy dmuchany kołnierz ortopedyczny nie będzie dla Ciebie doskonałym rozwiązaniem. Kiedy warto po niego sięgnąć?
Kołnierz ortopedyczny – jego stosowanie zależy od wielu czynników
Decydując się na kołnierz ortopedyczny, musisz pamiętać, że jego stosowanie zależy od sytuacji, schorzenia, z jakim się borykasz. Na rynku istnieje bowiem wiele produktów, które z powodzeniem możesz wykorzystać. Mowa tutaj o kołnierzu:
- jednoczęściowym, które najczęściej wykorzystywane są w ratownictwie medycznym. Pozwalają na krótkotrwałe i szybkie unieruchomienie i zabezpieczenie kręgosłupa (jeśli występuje lub podejrzewa się uraz kręgosłupa);
- dwuczęściowym – ten rodzaj kołnierza zakłada się pacjentom, którym zależy na zniwelowaniu bólu w docinku szyjnym, a także pacjentom, którzy przeszli zabiegi operacyjne;
- sztywnym – używa się ich w momencie, kiedy konieczne jest całkowite unieruchomienie szyjnego odcinka kręgosłupa;
- miękkim i półsztywnym, który częściowo usztywnia odcinek szyjny kręgosłupa. Oba produkty służą zazwyczaj do rehabilitacji karku w przypadku rozmaitych dolegliwości, np. kręczu szyi na dłuższy czas. Jest to sposób, którym można leczyć np. dyskopatię.
- dmuchanym kołnierzu ortopedycznym – jest to produkt, dzięki któremu można przeprowadzić terapię pozwalającą usunąć ból karku i szyi. Doskonale sprawdza się u osób, które dużo pracują na komputerze lub często patrzą w ekran smartfona. Wystarczy dwa lub trzy razy dziennie po około 30 minut zastosować ten kołnierz, aby odczuć ulgę.
Budowa kołnierzy ortopedycznych jest niezwykle prosta. Przyrząd składa się z dwóch warstw materiału, gdzie od zewnętrznej strony spotyka się zazwyczaj twardszą część. Jest ona odpowiedzialna za odpowiedni kształt kołnierza. Daje również gwarancję, że spełni swoją funkcję. Część wewnętrzna odpowiedzialna jest natomiast za komfort użytkowania. Jest bowiem miłą w dotyku, miękką pianką.
Kołnierz ortopedyczny – w jakich sytuacjach warto po niego sięgnąć?
Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy powinieneś skorzystać z kołnierza, musisz wiedzieć, że poza oczywistymi sytuacjami, jakimi są pourazowe przypadki i pierwsza pomoc, a także rekonwalescencja po operacji na szyjnym odcinku kręgosłupa, tego typu narzędzia ortopedyczne wykorzystywane są bardzo często. Można z nich korzystać, jeśli chodzi o profilaktykę prozdrowotną. Z dmuchanego kołnierza ortopedycznego, jak również innych produktów tego typu mogą korzystać osoby, które są szczególnie narażone na schorzenia szyjnego odcinka kręgosłupa. Dzięki niemu są w stanie zniwelować chroniczny ból, który pojawia się jeśli szyja i kark układają się w nienaturalnych pozycjach. Kołnierze ortopedyczne stosowane są również podczas rehabilitacji. Jest ona niezbędna przy zwyrodnieniach kręgów szyjnych lub kiedy pojawią się zaburzenia ukrwienia górnego odcinka kręgosłupa. Kołnierz sprawdzi się również w rehabilitacji innych tego typu dolegliwości. Specjaliści zalecają noszenie tego elementu w przypadku, kiedy u pacjenta:
- istnieje możliwość skorygowania wad postawy ciała, a także nieprawidłowego ustawienia głowy;
- istnieje ryzyko zniekształcenia postawu ciała, która wynika z przewlekłych chorób odcinka szyjnego kręgosłupa;
- występuje zwyrodnienie kręgów szyjnych o różnym stopniu zaawansowana;
- występują bóle reumatyczne, a także sztywnienie mięśni karku i szyi;
- pojawiły się kontuzje, a także stłuczenia i skręcenia stawów mięcykręgowych
- występuje kręcz szyi;
- zaczęły pojawiać się nerwobóle w okolicy ramion i szyi;
- potrzebne jest czasowe odciążenie odcinka szyjnego kręgosłupa.
Nie tylko po wypadku
Na kołnierz ortopedyczny, w tym także dmuchany kołnierz ortopedyczny mogą zdecydować się osoby, które nie przeszły żadnego poważnego wypadku, nie miały żadnego obrzęku, czy kontuzji sportowej. Okazuje się bowiem, że do urazów górnego odcinka kręgosłupa szyjnego dochodzi bardzo często, a my nawet o nich nie wiemy. Tak naprawdę wystarczy źle ruszyć głową, zbyt gwałtownie ją przekręcić, źle ułożyć szyję podczas snu, aby doszło do bolesnego urazu. Co więcej, również długotrwała praca przy komputerze lub długie wpatrywanie się w smartfona, a także przeziębienie odcinka szyjnego kręgosłupa może sprawić, że szyja i kark zaczną Cię boleć. W każdym z wymienionych przypadków pomóc może poza odpowiednio dobranymi ćwiczeniami także dmuchany kołnierz ortopedyczny.
Kołnierz ortopedyczny – jak długo go używać?
O tym, jak długo należy nosić kołnierz ortopedyczny powinien decydować lekarz lub fizjoterapeuta. Nawet jeśli zdecydujesz się na stosowanie dmuchanego kołnierza, również udaj się na wizytę do specjalisty, który wystosuje odpowiednie zalecenia. Wszystko zależy od tego, z jakim urazem lub schorzeniem się zgłosisz.
W tym miejscu należy podkreślić, że profilaktyka lub leczenie, które opiera się na stosowaniu kołnierza ortopedycznego nie jest procesem stałym. Element ten stosuje się tymczasowo. O ile tradycyjny kołnierz ortopedyczny można wykorzystać od kilku dni do trzech miesięcy, o tyle dmuchany kołnierz można stosować 2-3 razy w ciągu dnia po 30 minut.
Dlaczego używanie kołnierza powinno być zaplanowane z odpowiednimi przerwami? Otóż takie postępowanie pozwala kręgosłupowi szyjnemu „odzwyczaić się” od wspomagania. Takie rozwiązanie pozwoli kręgom i mięśniom prawidłowo i samodzielnie pracować, bez specjalnego wspomagania.
Jak prawidłowo używać kołnierz ortopedyczny?
Prawidłowe używanie kołnierza ortopedycznego jest w stanie zapewnić właściwą profilaktykę oraz bezpieczeństwo szyjnego odcinka kręgosłupa. Trzeba pamiętać nie tylko o odpowiednim założeniu, ale także czasie noszenia. Dobrze zaplanowane przerwy w stosowaniu kołnierza sprawią, że będzie optymalnie dopasowany do potrzeb użytkowników. Tradycyjne kołnierze ortopedyczne mają określone rozmiary (podobne do tych, które mają ubrania). Warto zwrócić uwagę na to, że dmuchany kołnierz ortopedyczny jest produktem uniwersalnym, który każdy pacjent dopasuje do swoich potrzeb. Wszytko za sprawą tego, że można go nadmuchać. Dzięki temu idealnie dopasowuje się do karku i szyi.
Decydując się na kupno kołnierza ortopedycznego, poza jego wielkością należy podać także wysokość i obwód szyi, na której dany produkt będzie noszony. Dlatego też przed kupnem warto wcześniej dokonać pomiarów. Te robi się na stojąco, z wyprostowaną szyją. Aby mieć pewność, że kołnierz ortopedyczny zostanie prawidłowo dopasowany, warto także zwrócić uwagę na sposób jego zapinania. Najczęściej spotyka się rzepy, dzięki którym można płynnie regulować produkt na szyi.
Kołnierz ortopedyczny – jak rozpoznać problem z odcinkiem szyjnym kręgosłupa?
Do kupna kołnierza ortopedycznego powinny skłonić Cię określone symptomy. Jeżeli zauważyłeś je u siebie, najpierw wybierz się do specjalisty, który określi najlepszą drogę leczenia. Jeżeli okaże się, że najlepszym rozwiązaniem będzie założenie kołnierza ortopedycznego, nie rezygnuj z tej drogi. A jakie objawy powinny skłonić Cię do umówienia się na wizytę? Poniżej przedstawiamy najczęściej wymieniane symptomy:
- ból szyi, który może także promieniować do górnych kończyn;
- zawroty oraz notoryczne bóle głowy, które łączą się czasami z zaburzeniami widzenia, słuchu, czy równowagi;
- omdlenia;
- sztywnienie twarzy oraz towarzyszący temu ból;
- brak możliwości odchylania głowy do przodu i do tyłu, a także kręcenia nią na boki;
- mocno ograniczona ruchomość głowy, a także silny ból karku;
- sztywnienie i bolesność mięśni szyi i karku;
- drętwienie rąk.
Dlaczego odcinek szyjny kręgosłupa jest tak ważny w ciele człowieka?
Odcinek szyjny kręgosłupa składa się z siedmiu kręgów. Jest to najdelikatniejsza i jednocześnie najbardziej nadwyrężana i zaniedbywana część ciała człowieka. Jej odpowiednia pielęgnacja i prowadzenie profilaktyki leczniczej jest o tyle ważne, że szyja i kark odpowiadają za wiele ważnych funkcji w organizmie.
Prawidłowa sprawność karku i szyi decyduje w dużej mierze o ruchomości głowy. Ma także ogromny wpływ m.in.: na wzrok, słuch, czy też pomysł równowagi. Jak zatem widać jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu każdego człowieka. Dlatego też odpowiednia dbałość o ten odcinek kręgosłupa jest niezwykle istotna. Każdy człowiek powinien zapobiegać schorzeniom, dzięki czemu uniknie późniejszego ich leczenia. Warto mieć na uwadze, że w przypadku kręgosłupa (bez względu na jego odcinek) takie leczenie jest procesem żmudnym. Często też zaniedbane urazy mogą nie zostać wyleczone.
Na co stawiać w profilaktyce zdrowotnej odcinak szyjnego kręgosłupa?
Jeżeli zależy CI na dobrej kondycji szyi i karku, postaw przede wszystkim na utrzymanie tej części ciała w dobrym stanie fizycznym. Jak to zrobić? Przede wszystkim pamiętaj o prawidłowej postawie ciała, szczególnie jeśli bez przerwy kilka godzin siedzisz lub stoisz. Dobrym rozwiązaniem może okazać się stosowanie poduszek korekcyjnych, które mają anatomiczny kształt. Dzięki nim kręgi szyjne będą odpowiednio „ułożone do snu”, co pozwoli także na prawidłowy odpoczynek mięśni, ramion oraz karku i szyi. Nie bez znaczenia dla każdego pacjenta jest także odpowiednia dawka ruchu. Najlepszym rozwiązaniem jest aktywność fizyczna, którą regularnie wykonuje się na świeżym powietrzu. Skup się także na ćwiczeniach wzmacniających mięśnie szyi i karku, a także wykonuj masaże rozluźniające.
Chcąc prawidłowo poprowadzić profilaktykę, można także założyć dmuchany kołnierz ortopedyczny, który sprawi, że szyja i kark będą w odpowiedniej pozycji. Wystarczą codzienne sesje po 30 minut (2 – 3 razy w ciągu dnia), aby szyjny odcinek kręgosłupa został prawidłowo odciążony.
Rozwiązaniem, które rekomendują także niektórzy specjaliści jest użytkowanie na krótko miękkich kołnierzy ortopedycznych. Przykładem może być tutaj pewność prawidłowego ułożenia odcinka szyjnego podczas snu. Jeśli użytkownik nie posiada akurat specjalnej poduszki ortopedycznej, doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie wspomnianego kołnierza.
Dmuchany kołnierz ortopedyczny można także zastosować, kiedy siedzi się przy biurku i nie ma się wyrobionego nawyku utrzymania odpowiedniej postawy ciała. Kołnierz zapobiega wówczas sytuacji, w której użytkownik siedzi przez wiele godzin ze spuszczoną głową, co niestety mocno nadwyręża mięśnie i kręgi.
Jak widać powyżej, istnieje wiele sytuacji, niekoniecznie spowodowanych wypadkiem, czy kontuzją, w których stosowanie kołnierza jest wskazane. Jeśli zatem chcesz prawidłowo zadbać o odcinek szyjny kręgosłupa, zastanów się nad jego zastosowaniem. Pamiętaj jednak o tym, aby w pierwszej kolejności skontaktować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, który dobierze odpowiednie leczenie i podpowie, jak prawidłowo stosować kołnierz.
Przeczytaj także:
Masażery, a odpoczynek mięśni regeneracja najważniejszą częścią treningu
Wałek do masażu wibracyjnego – dlaczego to doskonały wybór? Co warto wiedzieć o rolowaniu?
Pistolet do masażu — wszystko, co musisz o nim wiedzieć