Roller wibracyjny, a także jego odmiany klasyczne bez wspomagania wibracyjnego stały się ostatnio niezwykle popularne. Przyrząd ten z chęcią użytkują profesjonaliści, jak i amatorzy. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest to doskonała forma autoterapii. Jeśli dobrze ją zastosujesz, rezultaty odczujesz już po pierwszym użytkowaniu. Jeśli zatem należysz do osób aktywnych fizycznie, którym zależy na lepszych osiągach, powinieneś regularnie stosować masaż rollerem wibracyjnym.
Z artykułu dowiesz się:
- co kryje się pod pojęciem rollera wibracyjnego do masażu
- jaki wpływ na ciało sportowca może mieć masaż wykorzystujący roller wibracyjny
- dlaczego roller wibracyjny sprawdzi się zarówno przed jak i po treningu
- jaki roller wibracyjny powinien wybrać każdy sportowiec
- jak prawidłowo wykonać automasaż rollerem
- czy każdy sportowiec może rolować się przed i po treningu?
Rolowanie poszczególnych partii ciała powinno zająć strategiczne miejsce w życiu każdego sportowca. Bez względu na to, czy trenuje amatorsko, czy zawodowo. Ta forma automasażu jest coraz częściej promowana przez specjalistów (fizjoterapeutów, rehabilitantów czy lekarzy). Jest to jedna z najskuteczniejszych metod pozwalających utrzymać mięśnie w ryzach. Każdy sportowiec wie bowiem, że poza zaplanowanymi treningami powinien także dbać o swoje ciało. Tylko wtedy może mieć pewność, że zawsze będzie w pełni sprawne, a tym samym przygotowane do treningu.
Co kryje się pod pojęciem rollera wibracyjnego do masażu?
Roller wibracyjny to nic innego, jak przyrząd, który polecany jest przez wielu fizjoterapeutów i lekarzy. Wyposażony w specjalny wibracyjny mechanizm pozwala jeszcze skuteczniej niwelować napięcia powstałe w mięśniach. Jego kolejnym, strategicznym zadaniem jest także skuteczne uzupełnienie ćwiczeń rozciągających oraz relaksacyjnych. Można go używać przed rozgrzewką, jako element jej części lub po treningu, aby pomóc napiętym mięśniom się rozluźnić. Roller wibracyjny pomoże nie tylko sportowcom, ale także osobom, które prowadzą siedzący tryb życia. Na rynku można spotkać zarówno wałki do masażu wibracyjnego (np. Vyper 2.0) jak i piłki do masażu (np. Hyperpshere), które doskonale sprawdzają się podczas rolowania ciała.
Jaki wpływ na ciało sportowca może mieć roller wibracyjny i wykonany nim masaż?
Rollery wibracyjne niczym gwiazda filmowa wtargnęły na rynek przyrządów do masażu i fitnessu. Nic zatem dziwnego, że nauka od razu się nimi zainteresowała. Szereg badań potwierdziło, że rolowanie ciała przynosi ogrom korzyści, które są pomocne zarówno dla sportowców, jak i amatorów rekreacyjnego uprawiania sportu. Dzięki rolowaniu zawodowcy mogą uzyskać znacznie lepsze wyniki sportowe, a także utrzymać swoje ciało w odpowiedniej kondycji.
Aby jednak osiągać jak najlepsze wyniki, należy wiedzieć, jaki roller wibracyjny wybrać. Chcesz zrobić to jak najlepiej? Najpierw zastanów się, co tak naprawdę chcesz osiągnąć poprzez wykonywanie masażu z użyciem rollera. Kiedy będziesz to wiedział, łatwiej dobierzesz porę oraz formę samego automasażu. Musisz pamiętać, że efekty rolowania przed treningiem będą różniły się od tych po treningu.
Dlaczego roller wibracyjny sprawdzi się zarówno przed jak i po treningu?
Wysiłek, który czekaj sportowca przed treningiem i zawodami wymaga odpowiedniego przygotowania. Nic zatem dziwnego, że wielu wybiera automasaż z użyciem rollera wibracyjnego. Badania, jakie przeprowadzili sportowcy potwierdzają, że automasaż z użyciem rollera znacznie poprawia osiągi treningowe. Co więcej, choć zwiększa się ruchomość stawów, masaż rollerem nie osłabia ich. Jest to niezwykle ważne, jeśli chcesz zapobiec bolesnym kontuzjom.
Ciekawe jest to, że badania pokazują, iż masaż wykonany rollerem wibracyjnym znacznie poprawia zdolność czucia pozycji ciała, w jakiej znajduje się ono w danej chwili. Dzięki temu możesz poprawić swoje bezpieczeństwo oraz osiągane wyniki w trakcie treningu.
Rolowanie po treningu może okazać się zbawienne
Jeżeli choć raz próbowałeś rolowania tuż po treningu, zapewne poczułeś uczucie „lekkości”, którego doświadcza każda osoba, która chwilę wcześniej zakończyła masaż. Nic w tym dziwnego, ponieważ rolowanie mięśni i powięzi tuż po treningu daje wiele korzyści. Można je odczuć tuż po treningu, jak i kilka dni po nim.
Specjaliści wykazali, że rolowanie okolic mięśniowo-powięziowych znacząco zwiększa przepływ krwi w żyłach i mięśniach, dzięki czemu możliwe jest odprowadzenie metabolitów, które w głównej mierze odpowiedzialne są za ból mięśni i ich sztywność tuż po wysiłku. Co więcej, badania pokazały, że masaż wykonany rollerem wibracyjnym znacznie poprawia elastyczność mięśni, a także sprawia, że zakwasy są znacznie mniejsze lub nie wcale się nie pojawiają.
Zalety rolowania mięśni
Bez względu na to, czy zdecydujesz się na rolowanie mięśni przed czy po treningu, jako sportowiec musisz wiedzieć, iż działanie to może przynieść wymierne efekty. Największymi zaletami tego typu zabiegu jest:
- szybka regeneracja mięśni oraz powięzi;
- rozluźnienie ciała;
- zwiększenie elastyczności ciała, a tym samym poprawa jego sprawności i gibkości;
- zmniejszenie ryzyka pojawienia się bolesnych kontuzji;
- znaczna poprawa krążenia krwi w organizmie, a tym samym prawidłowe odżywienie tkanek;
- pobudzenie produkcji kolagenu;
- rozbicie tkanki tłuszczowej;
- uwolnienie mięśni od napięć;
- zmniejszenie sztywności ciała;
- przyspieszenie metabolizmu, a tym samym szybsze usunięcie zalegających toksyn z organizmu;
Wymienione wyżej zalety mają ogromny wpływ na znaczne zwiększenie wydajności mięśni. Warto wziąć je pod uwagę, jeśli wahasz się, czy roller wibracyjny jest dla Ciebie. Jeżeli zależy Ci na jak najlepszych osiągach, te atuty powinny przekonać Cię, że jest to doskonałe rozwiązanie.
Jaki roller wibracyjny powinien wybrać każdy sportowiec?
Rolowanie jest formą automasażu, która powinna znaleźć miejsce w życiu każdego człowieka. Bez względu na to, czy jesteś zawodowym sportowcem, czy masz siedzącą pracę, która także może powodować powstawanie bolesnych napięć, powinieneś zaprzyjaźnić się z rollerem. Przyznając nam rację, należy zapytać: „Jaki roller wibracyjny wybrać i o czym pamiętać podczas dokonywania zakupu”?
Poniżej kilka istotnych kwestii, o których warto pamiętać wybierając odpowiedni roller wibracyjny do masażu:
- kształt – do wyboru masz m.in. piłę wibracyjną (np. piłka Hyperpshere) lub wałek wibracyjny (np. Vyper 2.0). W tym wypadku zwróć także uwagę na to, czy produkt ma wypustki, czy jest gładki;
- wielkość – im mniejszy roller, tym mniejsze pole nacisku. Oznacza to bardziej precyzyjny masaż, a tym samym działanie na mięśnie. Warto o tym pamiętać, jeżeli zależy Ci na leczeniu trudno dostępnych miejsc;
- stopień twardości – w tym wypadku chodzi o gęstość tworzywa, z jakiego wykonano roller wibracyjny. Im jest większa, tym rolka jest twardsza.
- zastosowanie – w tym wypadku różnorodność produktów jest ogromna. Jeżeli nie wiesz, jaki roller sprawdzi się w Twoim przypadku, poproś o radę specjalistę. Twój fizjoterapeuta z pewnością podpowie Ci, jaki produkt powinieneś wybrać. Różne rodzaje rollerów są bowiem tworzone ze względu na pomoc rozmaitym partiom mięśniowym;
- poziom zaawansowania sportowca;
- kolorystyka
- cena.
Dwie ostatnie wytyczne zawsze powinny być brane pod uwagę na samym końcu. Choć może cena jest dla niektórych istotna, kolorystyka już nie bardzo powinna być jedną z najważniejszych wytycznych.
Roller wibracyjny – dlaczego poziom zaawansowania użytkownika i twardość jest ważna?
Jeżeli zależy Ci na dobrym jakościowo rollerze, pamiętaj o tym, że nie powinien odkształcać się pod wpływem ciężaru ciała. Dlatego też tak ważna jest twardość przyrządu. Dobieraj ją razem ze swoim fizjoterapeutą lub lekarzem. Dostosowując twardość trzeba bowiem wziąć pod uwagę poziom zaawansowania, ilość masy mięśniowej, a także to, jak bardzo są spięte po treningu. Tylko odpowiednio dobrany roller wibracyjny jest w stanie sprawić, że Twoje ciało odżyje po ciężkim treningu. Jeśli zatem należysz do grona osób, które twierdzą, że zwykła butelka z wodą może być świetnym rollerem, zapewniamy Cię, że nie może. Jej nierówny kształt i możliwość odkształcenia się w czasie rolowania skutecznie wyklucza ją z grona przyrządów rehabilitacyjnych, w które powinieneś się wyposażyć. Chyba że chcesz wykorzystać jej zawartość do prawidłowego nawodnienia organizmu.
O twardości słów kilka – jaka sprawdzi się u doświadczonych sportowców, a jaka u początkujących?
Jak wspomnieliśmy wyżej o twardości rollera decyduje gęstość tworzywa, z którego został wykonany. Szukając odpowiedniego przyrządu, zwróć uwagę na trzy twardości przyrządów, jakie można spotkać:
- MED – czyli miękki roller;
- STANDARD – roller o średniej twardości;
- PRO – najtwardszy roller dostępny na rynku.
Dlaczego twardość rolki jest tak istotna? Otóż świadczy o tym, jak mocno masażer zagłębia się w mięśnie. Jak można się spodziewać – miękkie rolki będą odkształcać się w czasie masażu, przez co nie będą tak skuteczne jak ich twardsze odpowiedniki. Pamiętaj jednak, że jeśli jesteś początkującym sportowcem, nie powinieneś porywać się „z motyką na Słońce”. Wybierz roller wibracyjny o mniejszej twardości, jednak najlepszy pod względem jakości. Dzięki temu możesz mieć pewność, że nie będzie się znacząco odkształcać, nawet jeśli gęstość tworzywa będzie znacznie mniejsza.
Jak prawidłowo wykonać automasaż rollerem?
Prawidłowe wykonanie automasażu jest niezwykle ważne. Dlatego też warto skupić się na prawidłowym działaniu. Aby prawidłowo rolować ciało, powinieneś ułożyć wybraną partię ciała na rollerze, nie odwrotnie. Kolejnym krokiem jest podparcie się rękami i ewentualnie jedną nogą, aby unieść ciało nieco nad ziemię, a następnie masą całego ciała docisnąć tę część, która znajduje się na wałku. W takiej pozycji należy wykonać masaż całego mięśnia, od jego początku do samego końca. Aby masaż był skuteczny, na jedną sesję warto wykonań około 10 do 12 powtórzeń. Taka ilość sprawi, że poczujesz przyjemne rozluźnienie. Pamiętaj również o tym, że bez względu na to, jaką dyscyplinę sportu uprawiasz, pomocy w postaci automasażu zawsze najbardziej będą potrzebowały mięśnie znajdujące się na plecach, klatce piersiowej, barkach, udach i łydkach.
Na uwagę zasługuje fakt, że rolowanie u zawodowego sportowca może przynosić lekki ból. Nie zawsze jednak tak jest. Jeżeli na początku rolowania w skali od 1 do 10 odczuwasz ból w granicach 4-6, oznacza to, że masaż przeprowadzany jest prawidłowo. Jeśli jednak ból będzie nie do zniesienia, Twoje ciało włączy system obronny, który sprawi, że masaż będzie nieskuteczny. Co więcej, możesz także odczuwać skutki odwrotne do tych, jakie chciałeś osiągnąć. Warto zatem pierwszy masaż przeprowadzić pod okiem specjalisty, który pokaże Ci jak masować daną część ciała. Dzięki temu współpraca z rollerem wibracyjnym w przyszłości będzie przyjemniejsza.
O czym warto pamiętać podczas automasażu rollerem?
Zależy Ci na najlepszych efektach masażu? Pamiętaj zatem o kilku kwestiach, które sprawią, że będzie nie tylko przyjemny, ale także niezwykle skuteczny. Oto one:
- szczególnie na początku nie wydłużaj czasu rolowania; wystarczą 2-3 minuty na daną partię mięśni;
- nigdy nie roluj stawów i kości;
- masuj mięśnie powoli, przesuwając roller wibracyjny od początku do końca mięśnia, centymetr po centymetrze;
- jeżeli w którymś miejscu poczujesz mocniejszy ból, najprawdopodobniej trafiłeś na punkt spustowy. Zatrzymaj się w tym miejscu na kilkanaście sekund. Jeśli po tym czasie ból zacznie ustępować, oznacza to, że mięsień się rozluźnił. gdyby tak się nie stało, odwiedź fizjoterapeutę, który ustali przyczynę jego pojawienia się.
Czy każdy sportowiec może rolować się przed i po treningu?
Jeżeli zastanawiasz się, czy możesz wykorzystać roller wibracyjny do automasażu przed i po treningu, najlepiej zapytaj specjalistę o zdanie. Skoro jesteś sportowcem, zapewne nie masz żadnych schorzeń, które wykluczałyby możliwość jego stosowania. Wielu specjalistów twierdzi, że każdy sportowiec powinien stosować automasaż. Pamiętaj jednak, że jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z tego typu zabiegami, na początek wybierz miękki roller wibracyjny. Okazuje się bowiem, że dla wielu osób pierwsze ćwiczenia z użyciem tego typu narzędzia są dość bolesne. Jeśli zatem nie chcesz zniechęcić się już na samym początku, daj sobie czas. Później, kiedy ciało przyzwyczai się do takiego masowania, będziesz mógł nabyć twardszy egzemplarz.
Podsumowanie
Rolowanie jest nie tylko prostą, ale także skuteczną i ostatecznie tanią metodą regeneracji mięśni po wysiłku. Jeżeli nawet wybierzesz droższy roller wibracyjny, pamiętaj, że zwróci się on szybciej, niż Ci się wydaje. Zaoszczędzisz bowiem nie tylko na wizytach u fizjoterapeutów, ale także będziesz miał więcej czasu dla siebie i dla rodziny. Nie będziesz bowiem musiał umawiać się na wizyty w gabinetach, a tym samym tracić czasu na dojazdy.
Jeżeli dobrze dobierzesz roller, możesz mieć pewność, że bez względu na to, czy jesteś początkującym, czy zaawansowanym sportowcem, przyrząd ten doskonale wpłynie na Twoje mięśnie i sprawi, że będą miały lepszą wydajność, a Ty osiągi. Pamiętaj jednak, aby dobrać odpowiednią twardość przyrządu – jako osoba początkująca skup się na miękkich narzędziach, a jeśli jesteś zaawansowanym zawodnikiem, wybierz twarde. W czasie automasażu uciskaj również tam, gdzie Cię boli. Absolutnie nie omijaj tych miejsc, ponieważ masaż nie będzie wówczas w 100% skuteczny.
Jeżeli dobrnąłeś do końca artykułu wiesz już, że rolowanie mięśniowo-powięziowe niesie dla Twojego ciała ogrom korzyści. Nie da się ukryć, że ciało sportowca jest zmęczone intensywną i regularną pracą nad poprawą aktywności fizycznej. Dlatego też tak ważne są regularne sesje z użyciem rollera, które powinny stać się elementem każdego cyklu treningowego.
Przeczytaj także:
Czym jest roller wibracyjny i dlaczego warto z niego korzystać?
WAŁEK ROLLER QS ROLL — dlaczego warto go wybrać?
Roller do masażu — wszystko, co musisz o nim wiedzieć
Piłka wibracyjna do masażu Hypersphere — niewielka, a jakże pomocna
Piłki do masażu wibracyjnego — dlaczego warto korzystać z takich urządzeń?